Inovovali ste výrobky? Modernizovali ste technológie? Vylepšili ste služby? Dajte o sebe vedieť. Prihláste sa do súťažte o Cenu ministra hospodárstva Slovenskej republiky. Nechajte sa inšpirovať príbehmi firiem, ktoré získali v minulosti ocenenie Inovatívny čin roka.
2013
Výsledky súťaže o Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka 2013
2012
Výsledky súťaže o Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka 2012
2011
Vlákno, ktoré bráni deštrukcii betónu
Inovatívny čin 2011 – Výrobková inovácia
Bez polypropylénového vlákna v betóne by sa nedosiahla potrebná bezpečnosť tunelov, mostov či iných stavebných konštrukcií. Pritom ide o vlákno troj- až štvornásobne tenšie ako je ľudský vlas. „Doteraz sme ho pripravovali z čistého polypropylénu. Prišli sme však na to, že úpravou jeho povrchu ho zdrsníme. Už nebude hladké, takže sa lepšie uchytí v betónovej zmesi, ktorú spevní,“ vysvetľuje riaditeľ Výskumného ústavu chemických vlákien Martin Budzák. Polypropylénové vlákna vyváža ústav do Česka, Poľska, Litvy a na Ukrajinu.
Kapilárne rohože otvárajú novú dimenziu, ako využiť obnoviteľné zdroje energie
Inovatívny čin 2011 – Technologická inovácia
Na prvý pohľad nejde o nič komplikované – ocenené kapilárne rohože Infraclima sa inštalujú do podlahy, steny, stropu. Princíp Infraclimy spočíva v tom, že kapilárnymi rohožami v stenách prúdi teplonosná látka s teplotou okolo 22 stupňov po celý rok. Tá v zime zohrieva a v lete chladí povrch stavebných konštrukcií. „Sálaním zo všetkých strán je možné dosiahnuť tepelnú pohodu obyvateľov už pri takýchto nízkych teplotách,“ uvádza technický riaditeľ spoločnosti Univerzál Slovakia Anton Matejčík. Pri správnom návrhu a realizácii systému v priebehu stavby tak možno podľa neho dosiahnuť, že bežný rodinný dom bude mať náklady na energiu šesť- aj viackrát nižšie v porovnaní so súčasnými najúspornejšími inštaláciami s ročnou prevádzkovou nákladovosťou vo výške 500 – 600 eur .
Internet poslúžil miestnej demokracii
Inovatívny čin 2011 – Inovácia služby
Elektronické referendum v Turčianskych Tepliciach bolo síce neplatné, lebo sa na ňom zúčastnila len desatina oprávnených voličov, ale myšlienka, využiť ho na prieskum verejnej mienky, zabrala.
Oni vymysleli, my sme vyvinuli
Inovatívny čin 2011 – Medzinárodná inovácia
Je iné vyrobiť niečo v laboratóriu a vyrábať to isté v priemyselnej výrobe. Takýmto prevodníkom medzi základným výskumom, vývojom a výrobou sa stala bratislavská firma Sylex, a to dokonca medzi dvoma štátmi, Belgickom a Slovenskom. Reč je o systéme monitorovania konštrukčnej a geologickej bezpečnosti stavieb – mostov, diaľnic, tunelov, jadrových elektrární, priehrad a mnohých iných. Všetko s cieľom, aby sa tieto stavby pod určitou záťažou nezrútili a aby sa včas prišlo aj na najmenšie odchýlky. To dokážu zachytiť unikátne monitorovacie bezpečnostné systémy na báze hig-tech optovláknových snímačov. Ako prototyp ich síce vyvinuli belgickí vedci, ale do praxe ich uviedla a priemyselne ich už niekoľko rokov vyrába slovenská spoločnosť Sylex.
Slovák z Dúlova v sklárstve diktuje svetu trendy
Inovatívny čin 2011 – Mimoriadne ocenenie
„Na našich prístrojoch tolerujem maximálne tri tlačidlá,“ hovorí podnikateľ Marián Katerinčin z Dúlova pri Ilave. Aj vďaka inovatívnemu a zároveň jednoduchému prístupu sú jeho technologické riešenia známe v desiatkach sklárskych firiem u nás aj vo svete.
2010
Kratšie prepravné časy vďaka inovácii
Inovatívny čin 2010 – Výrobková inovácia
Vyššia rýchlosť vlakov, vyššia ťažná sila a skrátenie prepravného času. Na pohľad sú to samozrejmosti, ktoré prinášajú nové rušne vybavené modernou technológiou. Čo však v prípade, ak je prebytok starších strojov a treba ich obnoviť? Zatiaľ čo v susedných Čechách siahli po hotových zahraničných komponentoch, na Slovensku sa podarilo EVPÚ, a. s., Nová Dubnica a ŽOS Vrútkam, a. s., vyvinúť vlastný trakčný vozidlový transformátor.
Novou technológiou zvárania ušetrili 50 % výrobných nákladov
Inovatívny čin 2010 – Technologická inovácia
Vyhorené palivové články jadrových reaktorov tvoria asi 1% objemu všetkých jadrových odpadov na svete, ale celková miera ich rádioaktivity je viac ako 90%. Uskladňujú sa v kontajneroch, ktorých kľúčovým prvkom je absorpčné puzdro. A práve za unikátny spôsob výroby puzdra použitím pevnolátkového laseru získala spoločnosť PRVÁ ZVÁRAČSKÁ, a.s., Bratislava Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka 2010 v kategórií Technologická inovácia.
Dáva šancu na prežitie, tam kde už nie je
Inovatívny čin 2010 – Mimoriadne ocenenie
V období prasacej chrípky zachraňoval životy. V súčasnosti sa pri jeho používaní znižuje mortalita pacientov pri vírusových a atypických pneumóniách o 30%. Jedinečnosť dýchacieho prístroja spočíva vo využití princípu 3-hladinovej ventilácie. Toto riešenie je celosvetovo unikátne. Za výrobou Chirany Aury, ktorá získala Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka 2010, stojí slovenská spoločnosť Chirana Medical a.s., Stará Turá.