Podcast Ušetrisko

Podcast, v ktorom sa dozviete všetko o šetrení energií a znižovaní svojich účtov.

Podcast Ušetrisko

Informácie o novinkách, trendoch, ale aj mýtoch pri šetrení energiou a využívaní obnoviteľných zdrojov si môžete vypočuť pri šoférovaní alebo v lete na pláži. Stačí si pustiť nový podcast Ušetrisko, ktorý prináša Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci informačnej kampane #setrimeprenas.

Podcastový kanál Ušetrisko vznikol v rámci národného projektu Žiť energiou a je dostupný na platformách Apple PodcastsSpotifyPodbean a na Youtube si možno pozrieť videoverziu.

Epizódy

Aj vďaka radám a pomoci SIEA môžete znížiť svoje účty za energie

Pri šetrení energií platí, že dôležité je začať, hoci aj malými krokmi. Ak neviete ako na to, môžete sa obrátiť na odborníkov SIEA, ktorí vám pomôžu, pozrú sa na vašu spotrebu a bezplatne vám poradia, či navrhnú zlepšenia. Vypočujte si ďalšiu epizódu podcastu Ušetrisko, v ktorom sme sa tentokrát rozprávali s generálnym riaditeľom SIEA, Stanislavom Jurikovičom.

Nekúriť v byte sa vám od tohto roku už neoplatí

Nová vyhláška platná od 1. 1. 2023 zmenila pravidlá rozpočítavania nákladov za teplo v bytovom dome tak, aby susedia na seba navzájom nedoplácali. Vypínať radiátory sa tak už vôbec neoplatí a doba využívania tepla od susedov sa končí. To, aké ďalšie zmeny môžeme očakávať vo vyúčtovaniach už aj za túto vykurovaciu sezónu, prišla povedať Eliana Kostolány z Asociácie rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko. 

Geotermálna energia, zníži nám účty za vykurovanie?

Vedeli ste, že až 90% tepla a 25% elektriny na Islande pochádza z geotermálnej energie? Na Slovensku ju zatiaľ využívame najmä na termálnych kúpaliskách, pri pestovaní plodín a chove rýb. Potenciál využitia energie z hlbín zeme je pritom u nás pomerne vysoký, dokonca v porovnaní s inými krajinami nadpriemerný. O geotermálnej energii na Slovensku a možnostiach jej využitia prišiel porozprávať náš ďalší hosť, Michal Mašek. 

Technológie, ktoré využívajú slnečnú energiu. Ako im porozumieť?

Slnečná energia je zadarmo a na Slovensku jej máme dostatok. Preto technológie, ktoré vedia slnko ekologicky využívať a premeniť na teplo či elektrickú energiu sú v posledných rokoch populárnejšie a dostupnejšie. O tom, ako tieto technológie fungujú, ale aj koľko stoja a či nám naozaj vedia ušetriť, sme sa v jedenástej epizóde podcastu Ušetrisko rozprávali s Alfrédom Gottasom, špecialistom na solárne systémy. 

Uvažujete o tepelnom čerpadle? Poradíme vám, ako na to!

Ako ekologicky kúriť za čo najmenej peňazí? Jednou z možností môže byť tepelné čerpadlo. Komu sa tepelné čerpadlo naozaj oplatí? Čo všetko treba zvážiť predtým, ako sa preň rozhodneme? A je táto technológia vhodná aj pre staršie rodinné domy či bytovky? Na tieto a ďalšie praktické odpovedal v ďalšej epizóde podcastu Ušetrisko, Vladimír Orovnický,

Má vodík reálne šance nahradiť naftu a benzín v doprave?

Ako by podľa vás mohla vyzerať budúcnosť dopravy na Slovensku? Autá, autobusy, či vlaky jazdiace na vodíkový pohon sú už v mnohých krajinách realitou. Aké má však negatíva? A je vodík skutočne cestou, ktorá nám pomôže k energetickej sebestačnosti?Aj o tom sme sa rozprávali s Jánom Weiterschützom z Národnej vodíkovej asociácie. 

Aj zelená oáza na streche vám môže znížiť účty za energie.

Zelené strechy nie sú len o dizajne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale plnia aj praktický účel. Vďaka nim môžeme mať v horúcich dňoch v dome až o tri stupne chladnejšie. Viac o tom, čo všetko je dôležité zvážiť predtým, ako sa rozhodnete pre zelenú strechu, nám prezradil ich realizátor a zároveň Predseda Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru, Branislav Siklienka.

 

Staviate dom? Obnoviteľné zdroje energie sú nevyhnutnosťou, nie však zlatou baňou.

Na čo všetko treba myslieť, keď staviate dom, aby vaša novostavba spĺňala energetickú triedu A0? A ako finančne náročné môžu byť prípravy na technológiu, ktorá nám pomôže využívať obnoviteľné zdroje energie? Na tieto a ďalšie otázky sme sa spýtali Michala Lešinského. projektanta a autorizovaného stavebného inžiniera s dlhoročnou praxou.

Energetické komunity v praxi – aké sú možnosti ich financovania?

O možnostiach vzniku energetických komunít u sme sa už rozprávali v predchádzajúcej epizóde podcastu. Teraz sme sa bližšie pozreli na spôsoby financovania energetických komunít, podporné mechanizmy ich vzniku, ale aj na obmedzenia a bariéry, ktoré môžu existovať pri vzniku energetických komunít a energetických spoločenstiev. Hosťom podcastu Ušetrisko bol Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva SIEA.

Mýty o šetrení energie, ktorým možno veríte aj vy.

Oddeliť fakty od mýtov je mimoriadne náročné, a týka sa to aj šetrenia energií. Viete, či skutočne treba zhasínať vždy, keď odídete z miestnosti alebo či vám vďaka fotovoltike naozaj klesne spotreba energie? Čo je pravda a čo mýtus, ktorý nám neušetrí nič, ba možno, naopak, prispeje k zvýšeným výdavkom? V dnešnom diele podcastu Ušetrisko sme sa s energetickým konzultantom Michalom Ilovičom zo SIEA pozreli na najčastejšie mýty, ktorým veríme pri šetrení energie. 

Poradíme vám, ako sa zorientovať v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt.

V tejto epizóde podcastu Ušetrisko sme sa pozreli na to, ako vzniká ročné vyúčtovanie nákladov, ako sa naň treba pozerať a čo v prípade, ak sme presvedčení, že nie tak úplne korešponduje s našou reálnou spotrebou. Viac o tejto téme nám porozprávala odborná energetická konzultantka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Mária Pevná. 

Energetické komunity – sú naozaj cestou k dosiahnutiu energetickej sebestačnosti?

Energetické komunity alebo tzv. energetické spoločenstvá pomáhajú zvyšovať energetickú sebestačnosť a celkom dobre sa im darí znižovať závislosť od fosílnych palív. Čo je za tým a ako môžu ušetriť, o tom sme sa v ďalšej epizóde podcastu Ušetrisko rozprávali s Jurajom Melichárom z organizácie Priatelia Zeme – CEPA.

Ako šetriť planétu aj peňaženku.

Vaňa plná vody, klimatizácia pustená na plné obrátky, zapnutý televízor, ktorý nikto nepozerá…. To všetko predstavujú obrovské množstvo spotrebovanej energie, čo nám v konečnom dôsledku zvyšuje účty a negatívne vplýva aj na životné prostredie. O jednoduché tipy ako zmeniť svoje správanie a začať žiť udržateľnejšie, sa s nami podelila známa klimatická aktivistka a novinárka Marta Fandlová. 

Aj smart vychytávky vám môžu znížiť účty za elektrinu.

Viete koľko energie spotrebujú elektrické zariadenia, ktoré dennodenne používate? Či už hovoríme o smart TV, chladničke, umývačke riadu, alebo klimatizácii? Tieto a ďalšie zariadenia totiž tvoria významnú časť účtov za energiu. O téme šetrenia energie v domácnosti sme sa v prvej epizóde podcastu Ušetrisko rozprávali s expertom na energetickú efektívnosť, Ondrejom Mackom.