Podcast Ušetrisko

Podcast, v ktorom sa dozviete všetko o šetrení energií a znižovaní svojich účtov.

Podcast Ušetrisko

Informácie o novinkách, trendoch, ale aj mýtoch pri šetrení energiou a využívaní obnoviteľných zdrojov si môžete vypočuť pri šoférovaní alebo v lete na pláži. Stačí si pustiť nový podcast Ušetrisko, ktorý prináša Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci informačnej kampane #setrimeprenas.

Podcastový kanál Ušetrisko vznikol v rámci národného projektu Žiť energiou a je dostupný na platformách Apple PodcastsSpotifyPodbean a na Youtube si možno pozrieť videoverziu.

Epizódy

Má vodík reálne šance nahradiť naftu a benzín v doprave?

Ako by podľa vás mohla vyzerať budúcnosť dopravy na Slovensku? Autá, autobusy, či vlaky jazdiace na vodíkový pohon sú už v mnohých krajinách realitou. Aké má však negatíva? A je vodík skutočne cestou, ktorá nám pomôže k energetickej sebestačnosti?Aj o tom sme sa rozprávali s Jánom Weiterschützom z Národnej vodíkovej asociácie. 

Aj zelená oáza na streche vám môže znížiť účty za energie.

Zelené strechy nie sú len o dizajne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale plnia aj praktický účel. Vďaka nim môžeme mať v horúcich dňoch v dome až o tri stupne chladnejšie. Viac o tom, čo všetko je dôležité zvážiť predtým, ako sa rozhodnete pre zelenú strechu, nám prezradil ich realizátor a zároveň Predseda Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru, Branislav Siklienka.

 

Staviate dom? Obnoviteľné zdroje energie sú nevyhnutnosťou, nie však zlatou baňou.

Na čo všetko treba myslieť, keď staviate dom, aby vaša novostavba spĺňala energetickú triedu A0? A ako finančne náročné môžu byť prípravy na technológiu, ktorá nám pomôže využívať obnoviteľné zdroje energie? Na tieto a ďalšie otázky sme sa spýtali Michala Lešinského. projektanta a autorizovaného stavebného inžiniera s dlhoročnou praxou.

Energetické komunity v praxi – aké sú možnosti ich financovania?

O možnostiach vzniku energetických komunít u sme sa už rozprávali v predchádzajúcej epizóde podcastu. Teraz sme sa bližšie pozreli na spôsoby financovania energetických komunít, podporné mechanizmy ich vzniku, ale aj na obmedzenia a bariéry, ktoré môžu existovať pri vzniku energetických komunít a energetických spoločenstiev. Hosťom podcastu Ušetrisko bol Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva SIEA.

Mýty o šetrení energie, ktorým možno veríte aj vy.

Oddeliť fakty od mýtov je mimoriadne náročné, a týka sa to aj šetrenia energií. Viete, či skutočne treba zhasínať vždy, keď odídete z miestnosti alebo či vám vďaka fotovoltike naozaj klesne spotreba energie? Čo je pravda a čo mýtus, ktorý nám neušetrí nič, ba možno, naopak, prispeje k zvýšeným výdavkom? V dnešnom diele podcastu Ušetrisko sme sa s energetickým konzultantom Michalom Ilovičom zo SIEA pozreli na najčastejšie mýty, ktorým veríme pri šetrení energie. 

Poradíme vám, ako sa zorientovať v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt.

V tejto epizóde podcastu Ušetrisko sme sa pozreli na to, ako vzniká ročné vyúčtovanie nákladov, ako sa naň treba pozerať a čo v prípade, ak sme presvedčení, že nie tak úplne korešponduje s našou reálnou spotrebou. Viac o tejto téme nám porozprávala odborná energetická konzultantka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Mária Pevná. 

Energetické komunity – sú naozaj cestou k dosiahnutiu energetickej sebestačnosti?

Energetické komunity alebo tzv. energetické spoločenstvá pomáhajú zvyšovať energetickú sebestačnosť a celkom dobre sa im darí znižovať závislosť od fosílnych palív. Čo je za tým a ako môžu ušetriť, o tom sme sa v ďalšej epizóde podcastu Ušetrisko rozprávali s Jurajom Melichárom z organizácie Priatelia Zeme – CEPA.

Ako šetriť planétu aj peňaženku.

Vaňa plná vody, klimatizácia pustená na plné obrátky, zapnutý televízor, ktorý nikto nepozerá…. To všetko predstavujú obrovské množstvo spotrebovanej energie, čo nám v konečnom dôsledku zvyšuje účty a negatívne vplýva aj na životné prostredie. O jednoduché tipy ako zmeniť svoje správanie a začať žiť udržateľnejšie, sa s nami podelila známa klimatická aktivistka a novinárka Marta Fandlová. 

Aj smart vychytávky vám môžu znížiť účty za elektrinu.

Viete koľko energie spotrebujú elektrické zariadenia, ktoré dennodenne používate? Či už hovoríme o smart TV, chladničke, umývačke riadu, alebo klimatizácii? Tieto a ďalšie zariadenia totiž tvoria významnú časť účtov za energiu. O téme šetrenia energie v domácnosti sme sa v prvej epizóde podcastu Ušetrisko rozprávali s expertom na energetickú efektívnosť, Ondrejom Mackom.