Rady v médiách

RTV Regina Michal Ilovič

Je fotovoltika dobrým riešením pre znižovanie nákladov?

RTVS, :2, relácia Regina, 30.05.2023

Ako môžeme využiť fotovoltiku najefektívnejšie, ako na to a kto vám s tým pomôže? To všetko a ešte oveľa viac sa dozviete od Michala Iloviča zo SIEA v relácii Regina, kde diskutoval na tému fotovoltika v obciach a mestách.
.

Ako samosprávam zabezpečiť energetickú sebestačnosť?

RTVS, :24, 13.05.2023

Z obcí, miest a aj krajov zbytočne odteká na energie a palivá množstvo peňazí, ktoré by mohli zostať v regiónoch, ak by mali vlastné odborné energetické kapacity. O možnostiach ako to docieliť porozprával pre RTVS Juraj Zámkovský zo SIEA.  

Stanislav Jurikovič v RTVS

Bzučiace neónky končia

Správy, RTVS, 30.04.2023

Školy, úrady, ale aj nemocnice a mnohé firmy stoja pred dilemou, či lineárne žiarivky vymenia za úspornejšie LED žiarovky, nakúpia nové LED-kové svietidlá, či úplne nový systém s možnosťami riadenia. Aké riešenie odporúčajú odborníci a aká podpora sa v tejto súvislosti pripravuje, zisťoval na konferencii Svetlo v Obciach a v budovách redaktor Milan Velecký.

Titulný obrázok k videu z Telerána

Výroba žiariviek končí. Ako ich nahradiť?

Teleráno, TV Markíza, 14.04.2023

Ak máte trubicové žiarivky vo firme, v úrade, v škole či v nemocnici, oplatí sa vedieť, že končia. Avšak netreba sa unáhliť, dá sa na to pripraviť a práve o tom rozprávala v televízii Markíza riaditeľka odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

TouchIT Michal Ilovič

Napriek zastropovaniu cien energií, by sme sa mali naučiť šetriť.

Dotyk, TouchIT, 09.04.2023

Aké najjednoduchšie opatrenia by mali domácnosti urobiť pre zníženie spotreby, kedy sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov ale aj o tom, ako Vám v celom procese môže pomôcť SIEA hovoril Michal Ilovič v podcaste Dotyk pre TouchIT.

RTVS

SIEA navýši rozpočet projektu Zelená domácnostiam o 5 miliónov eur.

RTVS, :24 Ekonomika, 21.03.2023

Mimoriadne doplnenie zdrojov je určené na financovanie inštalácií, ktoré sú zhotovitelia schopní ukončiť do 3 mesiacov. Na aktuálne a plánované možnosti podpory využívania obnoviteľných zdrojov sa v relácii RTVS Ekonomika:24 pýtal redaktor Marek Gudiak vedúceho oddelenia poradenstva SIEA Michala Iloviča.

Obnovte si rodinný dom podľa rád experta a ušetrite na energiách.

SME, 16.03.2023

S čím začať, ak nechcete, aby vám peniaze za kúrenie unikali von oknami či strechou? Na postup pri obnove starého rodinného domu sa pozrel Patrik Martin, energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenského centra Žiť energiou v Bratislave.

Ľudia robia chybu – namontujú si slnečnú elektráreň a stúpne im spotreba

Podcast ekonomika, Denník N, 20.02.2023

„Ľudia robia chybu, namiesto zníženia spotreby investujú veľa peňazí do vlastnej výroby energie, ale už sa nepozrú na to, či sa im investícia vyplatí,” vysvetľuje vedúci energetických konzultantov SIEA Michal Ilovič v rozhovore s redaktorom Denníka N Tomášom Grečkom v podcaste eNkonomika.

Ako ušetriť na energiách?

NOVINY, TV JOJ, 08.02.2023

Účty za energie sa v uplynulých mesiacoch stali strašiakom pre mnohé domácnosti. Vždy sú však možnosti, ako ich znížiť.  Ako na to, zhrnul pre Noviny TV JOJ Michal Ilovič, odborný konzultant zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

TA3

Ako sa naučiť energiu efektívne regulovať?

Raňajky, televízia TA3, 26.01.2023

Sledujete akú máte v domácnosti či na pracovisku spotrebu energie? Ako zistiť, či ňou plytváme a ako sa ju naučiť efektívne regulovať? Návod ponúka Slovenská inovačná a energetická agentúra a podrobnosti povedala riaditeľka odboru komunikácie Sylvia Pálková. 

logo Forbes

Aj zdanlivo nepodstatné detaily prinesú veľké zmeny.

Forbes, 10.01.2023

V čase, keď energie zdraželi o desiatky až stovky percent, padnú vhod jednoduché tipy, ale aj dlhodobejšie a na začiatku nákladnejšie opatrenia. Niektoré z nich pre Forbes priblížila Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Informačná kampaň #setrimeprenas pomáha využívať energiu úsporne

Čierna labuť_FM, Rádio FM, 19.12.2022

Ako si môžeme preveriť, či doma plytváme energiou? Čo môžu spraviť pre šetrenie energie na pracovisku zamestnanci a čo zamestnávatelia? O tom, kde sa môžete poradiť, čo robiť v prvom rade a do čoho sa vám oplatí investovať, ak chcete znížiť spotrebu energie, hovorila v rubrike Rádia FM Čierna labuť_FM manažérka informačnej kampane setrimeprenas.sk a riaditeľka oddelenia komunikácie SIEA Sylvia Pálková.

Fotovoltika má zmysel pri väčšom dome, bytom sa zatiaľ neoplatí

Index, podcast denníka SME, 10.11.2022

Komu sa skutočne v domácnosti oplatí využívať fotovoltické panely na výrobu elektriny a komu tepelné čerpadlá alebo slnečné kolektory? Obnoviteľné zdroje energie majú svoje výhody aj obmedzenia. Čo je užitočné vedieť ešte pred inštaláciou zariadení, ako postupovať a na čo si dať pozor zosumarizoval v ekonomickom podcaste denníka SME šéf nášho energetického poradenstva Michal Ilovič.

STV2 setrimeprenas

Ako vyriešiť nespravodlivé rozúčtovanie tepla

RTVS, :2, relácia Regina, 2.11.2022

Ako sa vyznať vo vyúčtovaní nákladov za teplo v bytovom dome a čo spôsobuje enormné rozdiely v platbách za teplo pri porovnateľných bytoch? O dôvodoch, prečo majú enormné nedoplatky aj majitelia bytov, ktorí teplom neplytvajú, v relácii Regina hovorila energetická konzultantka z poradenského centra ŽIT ENERGIOU v Košiciach Slávka Kočanová.

logo Denník E

Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje náklady

Denník E, 6.10.2022

Ak spočítate náklady na spotrebovanú cenu elektriny na prácu z domu na počítači, na svietení, na iných elektrických spotrebičoch, zistíte, že ani home office nie je zadarmo. Ak sa od januára zvýšia ceny elektrickej energie, mali by ste pri práci doma zvážiť, aké spotrebiče budete v domácnosti používať.

logo portal Elektromobilita Fontech

Expert prezradil, koľko Slovákom ušetrí fotovoltika. Po splnení podmienok dostaneš aj dotáciu

Portál Elektromobilita Fontech, 4.10.2022

Fotovoltické panely v posledných mesiacoch dávajú zmysel čoraz viac Slovákom. S rastúcimi cenami energií sa výrazne zvýšil aj dopyt po nich. Pre Fontech.sk na otázky ohľadom tohto alternatívneho zdroja energie odpovedal expert Matej Veverka, energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). 

Radio Regina Logo

Ako šetriť energiami v domácnosti?

Rádio Regina, 26.-30.9.2022

O oblastiach, kde môžeme doma šetriť energiami sa bude  tento týždeň Tatiana Šušková v Dobrej rade zhovárať s odborným konzultantom projektu Žiť energiou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Patrikom Martinom.

Telerano Markiza 26092022

Viete správne vetrať a kúriť? Aj to vám môže ušetriť peniaze

Televízia Markíza, Teleráno 26. 9. 2022

Viete správne vetrať? Aj to vám môže ušetriť peniaze. Má zmysel vypínať radiátor počas vetrania? Ako dlho a ako často by sme mali vetrať? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal  energetický konzultant z poradenského centra Žiť energiou v Bratislave Patrik Martin. 

 

radio slovensko logo

Solárne kolektory

Rádio Slovensko, 22. 9. 2022

Ohrev vody v rodinnom dome je ďalšou z oblastí, kde sa dá využiť udržateľná slnečná energia. Či a komu sa oplatí využívať solárne kolektory sa Blažena Bóoczová pýtala energetickej konzultantky z poradenského centra ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne Márii Pevnej.

Logo Trend

Z energetickej krízy nám pomôžu inovácie. Inak môže teplo končiť v kanalizácii

Týždenník Trend, 16. 9. 2022

Rastúce ceny energií zasiahnu pravdepodobne každého Slováka. Podnikateľov prostredníctvom zdražujúcich sa výrobných vstupov a domácnosti formou drahšieho tovaru a služieb. Generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš preto vysvetľuje, akým spôsobom môžu obe strany vzniknutú situáciu lepšie zvládnuť. 

Energetická kríza: Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny? Začnite odstránením zlozvykov

Denník Postoj, postoj.sk, 13. 9. 2022

Nie každý si môže dovoliť investovať do obnoviteľných zdrojov či prestavby. Usporiť však môžete aj inak.

logo DenníkN

Sedem praktických rád, ako šetriť energiami v paneláku: od solárnych kolektorov až po zmenu vlhkosti v byte

Denník E, 12.09.2022

Hrozba nárastu cien energií zvýšila záujem o technológie s ktorými si ich ľudia dokážu vyrobiť samy. Možností bytových domov pri inštalácií obnoviteľných zdrojov priblížil Michal Ilovič pre Denník N.

displej elektrospotrebič

Ako ušetriť 15 percent na spotrebe elektriny, aby vás zdražovanie zasiahlo menej? Tu je zopár užitočných rád

Markíza, tvnoviny.sk, 8. 9. 2022

Vysoké ceny energií v budúcom roku strašia Slovákov. Ak chcete zjemniť ich dopad, štát káže ušetriť 15 % elektrickej spotreby. Pozreli sme sa preto na to, ako šetriť efektívne, kedy sa oplatí vymeniť starý spotrebič, aj ako zistíte, koľko ste už ušetrili.

Podcasty PRAVDA

Ako reálne znížiť spotrebu elektriny o 15 percent?

Pravda, podcast, 07.09.2022 o 20:23 h

Ako zistíte, kde môžete na spotrebe elektriny vo svojej domácnosti ušetriť a ako na tom vlastne priebežne ste? Môže sa vám podariť znížiť svoju spotrebu aj bez drahých riešení? Patríte do kategórie tých, ktorí už svojou spotrebou sú 15 percent pod priemerom v tarifnej skupine a ďalej šetriť nemusíte? Na tieto aj ďalšie otázky prakticky odpovedá v podcaste denníka Pravda vedúci oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michal Ilovič.

Nemusíte mať najmodernejšie spotrebiče, aby ste dokázali šetriť energiami. Ako neplytvať energiami v bežnej domácnosti?

ciernalabut.dennikn.sk, 13.08.2022

Najlacnejšia je energia, ktorú netreba vyrobiť. Rastúce ceny energií nútia stále viac ľudí hľadať cesty, ako nimi šetriť. Poradiť im v tom vie Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). „Záujem o bezplatné energetické poradenstvo v posledných mesiacoch enormne narástol. Všetci riešime, čo s rastúcimi cenami energií a ohrozenými dodávkami plynu,” hovorí Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva SIEA.

Odborník na energie: Ľudia v panike kupujú drevo na roky dopredu, mnohí pritom nevedia, ako ním kúriť

postoj.sk, 10.08.2020 

V rozhovore s Michalom Ilovičom sme sa rozprávali o alternatívach k vykurovaniu plynom, možnostiach úspor i o nadchádzajúcej zime.

Ako ušetriť za energie

RTVS, relácia Ekonomika :24,  27.07.2022 16:30 h

Rastúce ceny energie a ohlásené zníženie dodávok plynu do Európy z Ruska nás nútia hľadať riešenia, ako sa pripraviť na najbližšiu vykurovaciu sezónu. O tom, kde sa poradiť, aké sú najúčinnejšie opatrenia na čo je možné získať podporu, hovorí vedúci oddelenia poradenstva SIEA Michal Ilovič.

Dennik N Logo

Tepelné čerpadlo krok za krokom: Rozdiely medzi zariadeniami môžu byť zásadné, niektoré dokážu jednotku tepla zvýšiť šesťnásobne

e.dennikn.sk, 25.05.2022 o 17:52

Tepelné čerpadlá sú po zaizolovaní domov a znížení spotreby momentálne jednou z najsľubnejších technológií na zníženie mesačných účtov za energie. Mimoriadny záujem o ne dokazuje aj fakt, že keď pred niekoľkými dňami rozdávala SIEA poukážky na čerpadlá v maximálnej výške 3 400 eur, rozchytali sa za jedenásť minút. Tip: Ak chce byť majiteľ domu v diskusii s montážnou firmou sebaistý, je najlepšie absolvovať predtým konzultáciu v jednom z poradenských centier projektu Žiť energiou.

Ako neplytvať teplom

Ako neplytvať teplom v bytovom dome

TA3, relácia S Energiou efektívne,  20.8. 2019 o 16:30 h
Keď dostaneme ročné vyúčtovanie nákladov za energie v byte, začíname sa zamýšľať nad tým, či platíme len za teplo, ktoré skutočne spotrebujeme. Pri vysokých nedoplatkoch niektorí vypínajú radiátory, to je však chyba. Odporúčania, ako teplom naplytvať, sme zosumarizovali v relácii. 

Ako neplytvať teplou vodou

Ako neplytvať teplou vodou

TA3, relácia S Energiou efektívne, 17.9.2019 o 16:25 h

Účet za teplú vodu vie niekedy nepríjemne prekvapiť. Môže tvoriť aj polovicu platby za byt. Pri vysokých platbách za teplú vodu si možno aj vy dávate záväzok kontrolovať a obmedziť jej spotrebu v domácnosti. Dozviete sa, koľko stojí teplá voda, a k dispozícii sú aj užitočné rady, ako s ňou efektívne hospodáriť.

Komu sa oplatí fotovoltika

TA3, relácia S energiou efektívne, 4.9.2019 o 16:30 h

Predstava vyrábať si v domácnosti vlastnú elektrinu je lákavá. Mnohí sa ale často pýtajú, ako je možné využiť vlastnú elektrinu, koľko to stojí a komu sa oplatí investovať do fotovoltických systémov. Vysvetlenie ponúkajú naši odborní konzultanti v ďalšej televíznej relácii. 

Fotovoltika bezpečne a spoľahlivo

 TA3, relácia S energiou efektívne, 24.9.2019 o 16:30 h

Odborní energetickí konzultanti v relácii S energiou efektívne vysvetľujú, z čoho sa skladá fotovoltický systém, ako funguje a na čo si dať pozor pri výbere dodávateľa.

Ako zabrániť prehrievaniu domov

TA3, relácia S energiou efektívne, 11.11.2019 o 16:30 h

Existuje niekoľko vhodných spôsobov ako v domácnosti zlepšiť tepelnú pohodu a ako prehrievaniu predchádzať. S odborníkmi Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry sme hovorili o tom, čo všetko ovplyvňuje teplotu vnútorných priestorov, akými stavebnými úpravami môžeme prehrievanie znížiť a aké sú možnosti chladenia.

Komu sa oplatia slnečné kolektory

TA3, relácia S energiou efektívne, 15.10.2019 o 16:30 h

Výdavky za teplú vodu tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Účinný spôsob, ako znížiť náklady na ohrev vody, ponúkajú slnečné kolektory. Je to vhodné riešenie najmä pre domácnosti, ktoré majú väčšiu spotrebu teplej vody. Oplatí sa vám do nich investovať? Na čo si treba dať pozor pri ich inštalácii? 

Komu sa oplatia tepelné čerpadlá

TA3, relácia S energiou efektívne, 5.11.2019 o 16:30 h

Aké sú ročné náklady na vykurovanie v domácnosti do veľkej miery závisí od toho, koľko tepla potrebujeme na vykúrenie domu. Ak staviate nový dom alebo ste zrekonštruovali starý, tepelné čerpadlo môže byť vhodným riešením.