Metodické dokumenty

Test podniku v ťažkostiach:

Test podniku v ťažkostiach SIEA  verzia 2.0 – účinný od 23.8.2024 (zip, 754kB)

Test podniku v ťažkostiach, verzia 1.0 december 2023 (zip, 1mb)

Príručka pre prijímateľov pre dopytovo orientované projekty:

Príručka Pre Prijímateľa DOP Verzia 1.0 (2MB)

Príručka pre prijímateľov pre národné projekty:

Príručka pre Prijímateľa verzia 1.0 (zip, 2 mb)

Pracovná skupina k výberu odborných hodnotiteľov:

Štatút a rokovací poriadok pracovnej skupiny k výberu odborných hodnotiteľov

Zloženie a zoznam členov pracovnej skupiny k výberu odborných hodnotiteľov

Príručka k procesu a kontrole verejného obstarávania, verzia 2:

Pre lepšiu orientáciu v upravenom texte sú zverejnené 2 verzie- jedna v systéme zmien a druhá verzia bez zobrazenia zmien.

Uvedené dokumenty nájdete na:

https://eurofondy.gov.sk/dokumenty-a-publikacie/metodicke-dokumenty/metodicke-dokumenty-cko/

Priamy link:

https://eurofondy.gov.sk/wp-content/uploads/2024/08/Prirucka_k_procesu_a_kontrole_VO_v2.zip

Najčastejšie nedostatky v rámci kontroly VO

Prijímateľ/žiadateľ je povinný postupovať pri zadávaní zákaziek na dodanie tovarov, uskutočnenie stavebných prác a poskytnutie služieb potrebných pre realizáciu aktivít projektu ako aj pri zmenách týchto zákaziek v súlade so zákonom č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZVO“), Zmluvou o poskytnutí NFP/Rozhodnutím o schválení žiadosti o NFP, ak je prijímateľ a poskytovateľ tá istá osoba a podľa Príručky k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania (ďalej aj „príručka“).

V prípadoch, kedy obstarávanie tovarov, stavebných prác alebo služieb nepodlieha postupom podľa ZVO, je prijímateľ povinný postupovať v súlade s príslušnými ustanoveniami uvedenými v príručke týkajúcimi sa obstarávania a v iných záväzných dokumentoch, na ktoré príručka odkazuje.

Príručka má pre prijímateľa záväzný charakter, okrem ustanovení, z ktorých znenia je zrejmé, že sú odporúčacieho charakteru. 

Pri kontrole VO sa poskytovateľ stretol s nedostatkami, ktoré sa opakovali vo väčšine prípadov. Z dôvodu zamedzenia opätovného vzniku obdobných nedostatkov, prinášame prehľad niektorých z nich: 

1. Opis predmetu zákazky – Podľa § 42 ods. 1 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní predmet zákazky musí verejný obstarávateľ opísať nestranne. Podľa § 42 ods. 3 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní sa možno v technických požiadavkách odvolávať na konkrétneho výrobcu, resp. značku len v prípade, ak nemožno opísať predmet zákazky dostatočne presne a zrozumiteľne a takýto odkaz musí byť doplnený slovami „alebo ekvivalentný“. Predloženie ekvivalentov v súťažných podkladoch umožnené iba všeobecnou doložkou nie je v súlade s vyššie uvedeným znením zákona. Preto je potrebné vypracovať Výkazy výmer/rozpočtov ku jednotlivým projektom v súlade s § 42 ods. 1 a 3 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní tak, aby sa v budúcnosti pri implementácii Programu Slovensko predišlo uvedenému typu nedostatku.
2. Rozdelenie predmetov zákaziek na časti/spájanie predmetov zákaziek –  účelové rozdelenie predmetu zákazky, čím dochádza k vyhnutiu sa vyššiemu postupu vo VO alebo spojenie predmetov zákazky bez možnosti predkladania ponuky na časti (spojenie nesúrodných predmetov zákazky alebo nerozdelenie predmetu zákazky na časti, čím sa značne obmedzila hospodárska súťaž).
3. Neoprávnené vylúčenie uchádzača – verejný obstarávateľ vylúčil uchádzača za údajné nesplnenie podmienky účasti, avšak predtým nepožiadal tohto uchádzača o vysvetlenie alebo doplnenie predložených dokladov alebo  verejný obstarávateľ vylúčil uchádzača za údajné nesplnenie podmienky účasti, pričom uchádzač predložil doklad preukazujúci splnenie podmienky účasti a nejasnosť, ktorá viedla k vylúčeniu, mala len formálny charakter a nemala vplyv na platnosť predloženého dokladu.
4. Nedodržiavanie základných princípov – princíp rovnakého zaobchádzania , princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp hospodárnosti a efektívnosti, princíp proporcionality.

Najčastejšie nedostatky v rámci implementácie projektov

Poskytovateľ upozorňuje Prijímateľov na dôsledné plnenie všetkých podmienok poskytnutia príspevku ako aj zmluvných podmienok, ktoré sú Poskytovateľom  overované v čase platnosti a účinnosti Zmluvy o poskytnutí NFP, s cieľom uistiť sa, že finančné prostriedky z NFP nie sú vynakladané v rozpore s podmienkami stanovenými vo Výzve na predkladanie ŽoNFP.

Prijímateľ nenávratného finančného príspevku je povinný postupovať pri implementácii projektu  v zmysle Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vrátane jej príloh a Príručky pre prijímateľa.

Pri predchádzaní nedostatkov pri implementácii Programu Slovensko upozorňujeme Prijímateľov na prílohu č.7 výzvy – Osobitné podmienky oprávnenosti výdavkov. V tejto prílohe sú zadefinované  oprávnené/ neoprávnené výdavky výzvy, ktoré umožňujú Prijímateľom sa orientovať aj pri nárokovaní si špecifických výdavkov.

 Za účelom eliminácie výskytu nedostatkov pri implementácii Programu Slovensko upozorňujeme na najčastejšie vyskytujúce sa nedostatky:

– fakturované stavebné práce nie sú skutočne zrealizované a prijímateľ si ich nárokuje na preplatenie,

-zrealizované stavebné práce sú v rozpore so zmluvou o dielo (rozpočtom), resp. s faktúrou (prílohou-súpis vykonaných prác),

– zmeny na stavebnom diele nie sú odsúhlasené Poskytovateľom (zmenové konanie)

– tovar je dodaný, ale nie je zabudovaný do stavebného diela (nehospodárne vynaložené finančné prostriedky)