Čo je potrebné urobiť, aby sa na Slovensku viac darilo startupom s unikátnymi technologickými riešeniami? Nielen to bolo témou 3. stretnutia 12 partnerských organizácií z 10 európskych krajín, ktoré Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zorganizovala v rámci medzinárodného projektu UnicornQuest.
Britská digitálna banka Revolut, estónska zdieľaná taxi služba Bolt a švédska streamovacia služba Spotify. To sú príklady európskych startupov s obrovským rastovým potenciálom, ktoré už presiahli hodnotu najmenej 1 miliardy USD a získali tak status Unicorn.
Cieľom projektu UnicornQuest je zlepšiť v partnerských krajinách podporné mechanizmy pre startupy a pomôcť pri vytvorení ekosystémov, ktoré umožnia prilákať a udržať podnikateľské talenty, aby sa znížil odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy.
Na 3. projektovom stretnutí, ktoré sa konalo 21. a 22. marca 2023 v Bratislave, sa zúčastnili inštitúcie a organizácie, ktoré na Slovensku pomáhajú začínajúcim podnikom v rôznych štádiách rozvoja. O tom, ako funguje podpora startupov, informovali zahraničných partnerov zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva zdravotníctva SR, Slovak Business Agency, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu a SIEA.
Súčasťou programu bola aj exkurzia v novom závode spoločnosti InoBat, ktorá vo Voderadoch vyvíja a vyrába autobatérie do elektromobilov a lietadiel. Táto slovenská firma má potenciál stať sa prvým Unicornom na Slovensku. Podľa výkonného riaditeľa a spoluzakladateľ InoBatu Mariána Bočeka si pri plánoch rozvoja stanovili cieľ „transformácie montovne na mozgovňu“. Druhým prezentovaným dobrým príkladom praxe zo Slovenska bola spoločnosť Sensoneo, ktorá poskytuje riešenia pre inteligentný manažment odpadového hospodárstva. Jej nové zámery aj cestu k úspechu, na ktorej bola nevyhnutná „tvrdá práca a trochu šťastia“, na stretnutí prezentoval výkonný riaditeľ Martin Basila.
Regionálne stretnutia tohto typu umožňujú zdieľanie skúseností a inšpiratívnych príkladov z praxe. Po návštevách portugalskej Évory, francúzskeho Lille a Bratislavy sa plánuje konzorcium medzinárodného projektu UnicornQuest zastaviť aj v regiónoch Liguria v Taliansku, Zemgale v Lotyšsku či západné Írsko.
Projekt UnicornQuest je financovaný z programu medzinárodnej spolupráce Interreg Europe. Jeho hlavným zámerom je praktická podpora, ktorá súvisí so snahou Európskej únie o zlepšenie prístupu k sieťovaniu a financovaniu pre začínajúce podniky s cieľom rozvíjať ich rastový potenciál.