Cieľom projektu UnicornQuest je vybudovať podnikateľské ekosystémy a prilákať a udržať podnikateľské talenty, aby sa znížil odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy.
Začiatok projektu: 1.3.2023
Ukončenie projektu: 28.2.2026
Trvanie projektu: 36 mesiacov
Partneri projektu: Science and Technology Park of Alentejo (Portugalsko),SIEA, Development Commission (Írsko), Innovation &Management Centre, WestBIC (Írsko), North-West Regional Development Agency (Rumunsko). Business Development Friesland Foundation (Holandsko). Liguria Region (Taliansko). Zemgale Planning Region (Lotyšsko), Pannon Business Network (Maďarsko), Hauts-de-France Regional Council (Francúzsko), EuraTechnologies (Francúzsko) a San Telmo Business School (Španielsko)
Celkový rozpočet projektu: 2 303 970 EUR
Rozpočet pre SIEA: 159 280 EUR z toho spolufinancovanie zo strany SIEA: 31 856 EUR (20%)
Projekt UnicornQuest, financovaný z programu medzinárodnej spolupráce Interreg Európa, súvisí so snahou Európskej únie (EÚ) o zlepšenie prístupu k sieťovaniu a financovaniu pre začínajúce podniky s cieľom rozvíjať ich rastový potenciál.
Projekt sa zameriava na „unicorn“, t.j. „jednorožce“, ako sa zvyčajne označujú súkromné začínajúce podniky v hodnote najmenej 1 miliardy USD, a zároveň na ich zoskupenia, a spolupracujúce organizácie verejného sektora a univerzity, známe ako „unicorn forests“.
Celkovo 12 partnerov z desiatich krajín bude v rámci projektového konzorcia spoločne využívať prípadovú metódu publikovanú Harvard Business School. Hlavnou úlohou SIEA v tomto projekte bude zlepšovať politiku podpory startupov na Slovensku po vzore iných krajín EÚ.
V roku 2021 vzniklo v Európskej únii 85 „unicorns“. Avšak napriek pozitívnemu ekonomickému rastu v poslednom desaťročí mnoho týchto európskych subjektov odišlo do iných krajín, predovšetkým do USA, Veľkej Británie alebo Číny, čo viedlo znižovanou pracovných miest, úniku mozgov a registrácii výstupov duševného vlastníctva mimo EÚ. Túto situáciu potvrdzuje aj Správa spoločného výskumného centra EK (JRC).
Aktuálny stav na Slovensku
Ako východisko pre podporu politiky rozvoja prostredia pre mladé rýchlo rastúce technologické firmy môže slúžiť Schéma DM 16/2021 na podporu startupov. Zámerom schémy je zlepšiť podmienky pre začínajúcich podnikateľov a tým zvýšiť šancu na presadenie inovatívnych a konkurencieschopných nápadov na trhu. Cieľom pomoci je podporiť začínajúcich podnikateľov počas počiatočnej fázy podnikania, ktoré sú spojené s mnohými prekážkami a komplikáciami. Aktuálna schéma pomoci zahŕňa nepriamu pomoc a to formou organizovania vzdelávacích aktivít, zabezpečenia účasti začínajúcich podnikateľov na domácich a medzinárodných podujatiach zameraných na inovácie, technológie a startupy ako aj individuálne odborné poradenstvo.
Zámer SIEA
Úlohou SIEA je zlepšiť prostredníctvom upravenej schémy podnikateľské prostredie, odstrániť zbytočné administratívne bariéry, výraznejšie podporiť rozvoj startupov s využitím komunikácie s klastrovými stakeholdermi, verejnou a štátnou správou pri aplikovaní medzinárodných skúseností získaných v rámci tohto projektu.
Aktivity
Medzinárodný projekt UnicornQuest začína hľadať perspektívne startupy
Viac informácii o projekte nájdete na interregeurope.eu
Projektový tím SIEA
Vladimír Borza
+421 907 988 316
E-mail: vladimir.borza@siea.gov.sk
Artur Bobovnický
E-mail: artur.bobovnicky@siea.gov.sk
Viac informácii o projekte nájdete na interregeurope.eu