Znalostná podpora projektu UnicornQuest
Za hranicami roztrieštenosti – prepojenie európskych startupových ekosystémov pre rast a inovácie
Európa má kvalifikovanú základňu talentov, výskumné inštitúcie svetovej úrovne a živého podnikateľského ducha. Bez väčšej prepojenosti a spolupráce však hrozí, že zaostane za inými jednotnejšími trhmi. Projekt StepUp Startups vydal svoju prvú štúdiu „Beyond Fragmentation: The Connectivity of Startup Ecosystems in Europe“. Poznatky z nej majú za cieľ inšpirovať aktérov startupového ekosystému smerom k budovaniu prepojenejšieho a konkurencieschopnejšieho startupového prostredia.
Správa skúma rozdrobenie európskych startupových ekosystémov a ponúka stratégie na podporu spolupráce, mobility talentov a prístupu k financovaniu.
Napriek tomu, že startupy sú motorom inovácií a hospodárskeho rastu, fragmentovaný európsky trh obmedzuje ich potenciál rastu. Startupy často čelia prekážkam, keď sa snažia preniknúť na trhu, ktorý je rozdelený rôznymi politikami, investičným prostredím, zložitými cezhraničnými bariérami a rozdielnym incentívam pre podporu talentov.
Táto správa s príspevkami kľúčových stakeholderov z celej Európy ukazuje, ako je možné zlepšiť prepojenia medzi startupovými ekosystémami a transformovať výzvy na príležitosti.
Medzi kľúčové výzvy sú zaraďované :
- Nedostatok primeraných finančných prostriedkov. Financovanie v ranom štádiu je pre startupy kľúčové, aby prežili a prosperovali. Bez dostatočnej finančnej podpory sa mnohé sľubné nápady nedostanú na trh.
- Ťažkosti pri budovaní úspešných tímov. Startupy majú často problém nájsť a udržať si talenty so správnou kombináciou technických a manažérskych zručností. Vytváranie dobre vybavených tímov je nevyhnutné pre zvládnutie zložitých problémov komercializácie.
- Regulačné prostredie. Startupy čelia mnohým regulačným prekážkam, ktoré môžu spomaliť pokrok a zvýšiť prevádzkové náklady. Podporné regulačné prostredie je nevyhnutné na pomoc ich podnikateľských zámerov.
Publikovaná správa v ďalšom analyzuje prekážky úspechu vznikajúcich startupov a predkladá návrh akčného plánu pre túto oblasť.
Bližšie informácie na podstránke Digital Strategy.
SIEA bola súčasťou IV. medziregionálneho stretnutia v rámci projektu UnicornQuest
Jasný signál európskej spolupráce v oblasti podpory a rozvoja startupov
Partneri projektu, ako aj regionálni stakeholderi si na októbrovom stretnutí v talianskom Janove vymenili skúsenosti v oblasti podpory startupov a startupového ekosystému. V poradí štvrté medziregionálne stretnutie zastrešil Ligúrsky región, a to v dňoch 10.-11. októbra 2024. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ako jeden z partnerov projektu bol jeho súčasťou.
Účastníci mali možnosť spoznať startupový ekosystém Ligúrskeho regiónu aj prostredníctvom návštev v rôznych miestnych inštitúciách, ktoré podporujú startupy. Medzi tieto organizácie patrí Ligúrska obchodná komora, Ligúrska univerzita či Taliansky technologický inštitút. Mimoriadne cenné boli prezentácie úspešných startupov ako napríklad Buddyfit, Hiro Robotics, Netalia, Hodlie a ReWing, ktoré predstavili svoje inovatívne projekty.
Na stretnutí sa diskutovalo aj o tom, ako zlepšiť podporu startupov a inovačných ekosystémov v jednotlivých krajinách. Najbližšie medziregionálne stretnutie projektu UnicornQuest sa uskutoční vo februári 2025 v Lotyšsku, kde bude hostiteľom Zemgale Planning Region.
Využívanie AI, transfer know-how, ale i príklady dobrej praxe dominovali na festivale inovácií INOFEST 2024
Na tohtoročnom festivale inovácií mali účastníci priestor dozvedieť sa viac o aktuálnych trendoch v oblasti technológií a inovácií, diskutovať na rôzne zaujímavé témy, zdieľať svoje skúsenosti, ako aj nadväzovať nové kontakty.
Umelá inteligencia (AI), robotika, ako aj vesmírna ekonomika patrili medzi hlavné témy, ktoré rezonovali na tohtoročnom festivale inovácií. AI čoraz viac ovplyvňuje a mení spôsob, akým pracujeme a podnikáme. Preto otázka ako implementovať AI do podnikových procesov a aký to má dopad na spoločnosť, alebo ako využiť potenciál, ktorý umelá inteligencia so sebou prináša, sú viac ako aktuálne. Odborníci sa na tohtoročnom INOFESTe 2024 podelili aj o názory, aké výhody či nevýhody AI so sebou prináša, a aké ďalšie témy so sebou AI do budúcna prinesie v otázke bezpečnosti a ochrany know-how.
Vesmírna ekonomika zase z pohľadu príležitostí prináša najmä z pohľadu technológií pre slovenské podniky nové rozmery v oblasti zvýšenia inovačného potenciálu. Príklady dobrej praxe poukazujú na možnosti slovenských podnikov.
Zástupcovia SIEA boli tiež účastní na tomto podujatí s ohľadom na aktuálnosť súčasne riešených tém. Transfer poznatkov, technológií ako aj možnosti, aké AI prináša, priamo ovplyvňujú inovačný potenciál krajín smerom do budúcna. V rámci networkingu SIEA v neformálnych diskusiách informovala o aktuálne prebiehajúcich medzinárodných projektoch KnowledgeAnalytics a DeepTechValleys, v ktorých SIEA vystupuje ako jeden z partnerov, a ktoré sú zamerané na nové technológie, umelú inteligenciu a transfer poznatkov.
Európsky projekt UnicornQuest získal nových partnerov a plní úlohy na ceste k podpore jedinečných startupov
Úlohou SIEA v projekte, financovanom z programu medzinárodnej spolupráce Interreg Europe, je zlepšovať politiku podpory startupov na Slovensku aj po vzore iných krajín EÚ.
Do projektu UnicornQuest pribudli od augusta 2024 k doterajším dvanástim partnerom dvaja noví členovia, a to Nadácia pre manažment a priemyselný výskum zo Skopje (Severné Macedónsko) a Vojvodinská rozvojová agentúra so sídlom v Novom Sade v Srbsku. Slovensko v projekte zastupuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).
SIEA, tak ako ostatní partneri zapojení do tohto projektu, v júni 2024 odovzdala dokument, ktorý sa dotýka problematiky startupového ekosystému. Štúdia má okrem iného identifikovať silné a slabé stránky prostredia, vytvárajúceho podmienky pre fungovanie a rozvoj startupov na Slovensku a poslúžiť pri hľadaní riešení a spôsobov, ako toto prostredie rozvíjať na domácej pôde a v ostatných krajinách, zapojených do projektu.
Nasledujúce partnerské stretnutie venované aj týmto štúdiám je naplánované na jeseň 2024 v talianskom Janove.
Viac informácií o projekte UnicornQuest.
Ministerstvo hospodárstva SR hostilo záverečné stretnutie v rámci programu „Knowledge Sharing Programme“ s kórejskými partnermi
V dňoch 15. – 16. júla 2024 Ministerstvo hospodárstva SR hostilo na svojej pôde záverečné stretnutie s kórejskými partnermi v rámci bilaterálneho programu „Knowledge Sharing Programme“, ktorého je rezort hospodárstva spolu so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) a partnerským Korean Development Institut (KDI) súčasťou už od roku 2016. Cieľom tohto programu je porovnávanie politík a najmä príkladov úspešnej praxe v oboch krajinách a zároveň vytváranie možností pre vzájomnú spoluprácu slovenských a kórejských univerzít, vedecko-výskumných pracovísk či inovatívnych firiem v oblasti výskumu a vývoja. V aktuálnom ročníku 2023/2024 bolo hlavnou témou spolupráce „Networking as a lever for improving innovation ecosystem“. Jej výsledkom bude štúdia s návrhom odporúčaní pre zlepšenie jednotlivých politík v oblasti sieťovania.
Program predstavuje komplexný konzultačný program zameraný na bilaterálnu výmenu skúseností v inovačných a ekonomických témach, ktorý Kórejská republika ponúka prostredníctvom implementačnej agentúry KDI a ministerstva hospodárstva a financií. Program je založený na aktívnej spolupráci a konzultácii s kórejským partnerom, národnými orgánmi, výskumnými a vývojovými organizáciami v partnerských krajinách.
Počas posledného stretnutia v rámci programu boli na pôde rezortu hospodárstva prezentované výstupy a zistenia projektu aj v podobe materiálu, spoločne vypracovaného s kórejskou stranou. Súčasťou rokovaní bola aj diskusia o pokračovaní spolupráce, tentokrát na tému regionálnych disparít v inovačnej výkonnosti.
Samotný projekt začal úvodným („kick-off“) stretnutím v septembri 2023 za účasti kórejských zástupcov. Nasledovala prvá návšteva kórejských expertov na Slovensku koncom októbra 2023, počas ktorej navštívili klastre v bratislavskom a košickom regióne. Ďalšia v poradí, tzv. „interim“ návšteva kórejských expertov sa uskutočnila počas 2. Národnej klastrovej konferencie v Trnave, ktorá sa konala v dňoch 11. – 12. marca 2024, kedy navštívili Poľnohospodársku univerzitu v Nitre, Materiálovo-technickú fakultu Slovenskej technickej univerzity v Trnave a klastre z trnavského a nitrianskeho regiónu.
Analytické a rešeršné práce vyvrcholili na prelome apríla a mája tohto roka návštevou zástupcov SIEA a slovenských klastrov v Kórei v kórejských klastroch a inštitúciách, ktoré sa na ich rozvoji podieľajú.
Ako podporiť transfer znalostí a spoluprácu medzi jednotlivými aktérmi?
Prvé stretnutie stakeholderov projektu KnowledgeAnalytics
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci rozbiehajúceho sa medzinárodného projektu KnowledgeAnalytics (financovaného prostredníctvom Interreg Europe) zvolala prvé zasadnutie skupiny stakeholderov, ktoré sa konalo v Bratislave dňa 3.7.2024. V skupine sú prítomní zástupcovia verejnej a štátnej správy, priemyselných klastrov, akademickej sféry, vrátane podnikateľského prostredia.
Vzhľadom na to, že išlo o úvodné stretnutie, jeho cieľom bolo nielen predstavenie stakeholderov zapojených do vzniknutej pracovnej skupiny ale najmä prvotné prediskutovanie nástrojov a opatrení určených na podporu tzv. „knowledge transferu“ (finančných, regulačných a soft nástrojov) v zmysle zámeru projektu. Prítomní zástupcovia stakeholderov sa zhodli na dôležitosti podpory a prepájania spolupráce medzi vedeckou sférou a podnikateľským prostredím. Diskusia priniesla mnoho podnetných myšlienok, ktoré budú slúžiť pri koncipovaní dobrých príkladov praxe.
Projekt KnowledgeAnalytics je zameraný na preskúmanie príležitostí, ktoré poskytuje umelá inteligencia, Big Data a ďalšie technológie na rozvoj účinných verejných intervencií na podporu transferu znalostí medzi vedou, výskumom a podnikovou sférou. Projekt rovnako podporuje výmenu skúseností a osvedčených postupov medzi zúčastnenými partnerskými krajinami.
Informácie o projekte a jeho aktivitách KnowledgeAnalytics – SIEA
Medzinárodné klastrové podujatie v Grazi podporilo medziregionálnu spoluprácu a pomohlo v prepájaní výskumu a vývoja s priemyselnou výrobou.
Tentokrát stretnutie nieslo názov: Klastre sa stretávajú s regiónmi pod mottom „Znovu objavená tradícia: ako sa klastre stávajú lídrami pre odolné a inovatívne zmeny vo vzťahu k tvorbe klimaticky neutrálnej a digitálnej budúcnosti.“
Rakúska spolková krajina Štajersko sa stala v dňoch 18.-19. júna 2024 hostiteľom medzinárodného podujatia. Hlavnými témami diskusie na klastrovom podujatí boli najmä nové prístupy klastrov v otázke posilňovania odolnosti regionálnych inovačných štruktúr a tiež téma posilnenia klastrových organizácií tak, aby sa stali katalyzátormi budovania odolnosti a adaptácie na nové výzvy.
Klastre a inovatívne malé a stredné podniky (MSP) mali na tomto podujatí možnosť predstaviť a prezentovať svoju činnosť a výstupy v oblasti zelenej a digitálnej transformácie. Interaktívna diskusia sa sústredila najmä na aktivity klastrov v oblasti medziregionálnych klastrových projektov, ako aj na oblasť spolupráce medzi výskumom, vývojom a priemyselnou výrobou.
Podnetné boli i diskusie v rámci B2B stretnutí organizovaných tímom Enterprise Europe Network. Zo strany SIEA bola prezentovaná nová publikácia (Clusters in Slovakia, 2024). Zástupca SIEA sa na tomto podujatí rovnako zúčastnil B2B stretnutí s regionálnymi klastrami, podnikmi, ako aj so špecializovanými poradenskými organizáciami, ktoré prejavili záujem o spoluprácu.
Na záver podujatia, v rámci prezentácie dobrých príkladov praxe sa uskutočnila návšteva AVL Graz, ktorá patrí medzi popredné svetové spoločnosti v oblasti vývoja technológií mobility, simulácie a testovania v automobilovom priemysle, ako aj v iných odvetviach.
Zelená budúcnosť košického regiónu stojí na jeho IT budúcnosti
Konferencia „Región budúcnosti – Budúcnosť regiónu“ plasticky vykreslila nové technologické trendy
Klaster Košice IT Valley úspešne zorganizoval 28. mája 2024 v poradí už 3. ročník Konferencie „Región budúcnosti – Budúcnosť regiónu“. Účastníci mali možnosť získať nové informácie a vedomosti o technologických trendoch, ktoré hýbu Slovenskom a svetom. Na podujatí boli prítomní aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, mesta Košice, Košického samosprávneho kraja, Technickej univerzity v Košiciach či Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Prezentujúcimi, ktorí patria k výskumno-vývojovej špičke, boli ponúknuté témy ako rozvoj vesmírnych technológií na Slovensku, východné Slovensko v kontexte Priemyslu 5.0, úloha umelej inteligencie alebo kybernetická bezpečnosť.
Samozrejme nechýbali možnosti networkingu a prezentácie viacerých aktérov košického univerzitného, vedeckého a výskumného ekosystému ako napríklad EDIH CASSOVIUM, Katedra počítačov a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, Košická akadémia softvérového vývoja, startup simON-XR či Inovačné centrum Košického kraja.
Víziou klastra Košice IT Valley je vytvoriť na východnom Slovensku technologicky vyspelé a inovatívne podnikateľské prostredie. Klaster má záujem, aby sa región východného Slovenska stal centrom excelentnosti pre podnikanie, výskum a vzdelávanie a miestom, kde sa vyvíjajú technologické riešenia s celosvetovým dosahom. Táto snaha bola odmenená i tým, že tento košický klaster má na Slovensku prvý a jediný zlatý certifikát excelencie, ktorý udeľuje Európsky sekretariát pre klastrové analýzy (ESCA).
Výsledkom návštevy zastúpenia SIEA a slovenských partnerov v Kórei je spolupráca medzi podnikmi a inštitúciami oboch krajín
Okrem vzdelávania a vzájomnej výmeny poznatkov a skúseností v oblasti spolupráce klastrov naši partneri podpísali tri memorandá o spolupráci
V rámci Knowledge Sharing Program (KSP) 2023-24 sa v dňoch 28. apríla až 3. mája delegácia zástupcov slovenských klastrových organizácií a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (spolu 14 členov) zúčastnila študijnej cesty v Kórei s cieľom vymeniť si skúsenosti o networkingu a spájaní aktérov inovačného ekosystému v oboch krajinách.
Podpísané memorandá:
– Jeonamm Technopark – Slovak Plastic Cluster
– Jeonamm Technopark – IT Valley Košice
– Global Digital Innovation Network – IT Valley Košice
Obe krajiny tak prehĺbili spoluprácu, ktorá má potenciál vylepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku a zlepšiť efektívnosť inštitúcií a konkurencieschopnosť podnikov doma i vo svete.
Knowledge sharing program je riadený Korea Development Institute (pod Ministry of Finance) a slúži na bilaterálnu výmenu skúseností vo zvolených oblastiach. Ide o ročný program, ktorého výstupom sú odporúčania kórejcov pre zlepšenie danej témy v danej krajine. Súčasťou procesu sú viaceré návštevy kórejcov v partnerskej krajine a jedna návšteva zástupcov a expertov z partnerskej krajiny v Kórei. Pre Slovensko ide o 2. bilaterálny ročník (predtým 3 ročníky vo V4 formáte). Prvý bol zameraný na digitalizáciu MSP a Industry 4.0, aktuálny ročník je zameraný na sieťovanie (klastre) ako motor inovačného rozvoja.
Aká je úroveň klastrov na Slovensku? SIEA vydala publikáciu o minulosti, súčasnosti a budúcnosti certifikácie klastrov
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) predstavila publikáciu „KLASTRE NA SLOVENSKU: Minulosť, súčasnosť a budúcnosť certifikácie klastrov“. Publikácia obsahuje súbor analýz, prieskumov a názorov odborníkov, ktorí stoja v popredí formovania a budovania klastrového ekosystému na Slovensku.
Publikácia je kľúčovým prameňom informácií o certifikácii klastrových organizácií, ktoré združujú konkurenčné, ale zároveň spolupracujúce podniky, akademické a vedecké inštitúcie, ako aj samosprávy a občianske iniciatívy na Slovensku. Po prvý raz bola predstavená počas slávnostného otvorenia 2. národnej klastrovej konferencie v Trnave 11. marca 2024.
Prvá klastrová organizácia vznikla na Slovensku v roku 2004, aktuálne je aktívnych 35 priemyselných klastrov. Publikácia mapuje vývoj slovenského klastrového prostredia a certifikačný proces za posledných desať rokov a je jedinečná vo svojej komplexnosti spracovania. Skúsený autorský kolektív je zložený z klastrových odborníkov SIEA a Ministerstva hospodárstva SR.
Medzinárodný rozmer dodáva publikácii porovnanie slovenských klastrov s klastrami v krajinách V4 a EÚ, ktoré poskytol Európsky sekretariát pre klastrové analýzy (ESCA). Informácie sú dostupné aj v anglickej mutácii.
Publikácia je zároveň poďakovaním všetkým propagátorom klastrov, manažérom, špecialistom z oblasti certifikácie a hodnotenia ako aj administratívnym a „terénnym“ pracovníkom v regiónoch, ktorí odkrývajú potenciál klastrových organizácií pre slovenskú ekonomiku.
Okrem analytického hodnotenia stavu klastrového prostredia obsahuje aj názory klastrových manažérov, ktorí približujú význam certifikácie, odhaľujú prekážky, príležitosti a výzvy, s ktorými sa stretávajú pri budovaní silných a konkurencieschopných klastrov.
„Certifikácia ESCA našej organizácie pomohla v precíznom zadefinovaní cieľov, prehĺbeniu vnútroklastrovej spolupráce a systematickému zberu výstupov našich aktivít.“ – Ing. Rudolf Pojezdala, riaditeľ Energetického klastra Prešovského kraja.
„Sme radi, že podmienky hodnotenia sú nastavené ambiciózne a motivujú klastre k dosahovaniu čoraz lepších výsledkov. Súčasne sa tešíme na ďalšie príležitosti, ktoré SIEA ponúka v sieťovaní klastrov, či zdieľaní informácií.“ – Denisa Rášová, predsedníčka Circular Slovakia.
„Výsledok certifikácie nám ukázal naše slabé miesta najmä vo vnútornom riadení klastra, čo nás donútilo strategicky dlhodobo plánovať finančné zdroje najmä pre personálne kapacity klastra. Certifikácia bola jednoznačným prínosom pre naše stratégie a pre nastavenie orientácie činnosti klastra na zahraničné partnerstvá a spoločné projekty, ktoré sú pre našu alianciu nevyhnutnosťou.“ – doc. RNDr. Andrea Straková Fedorková, PhD., predsedníčka Slovenskej batériovej aliancie.
Podpora startupov v centre pozornosti medzinárodného stretnutia partnerov projektu UnicornQuest na Slovensku
Čo je potrebné urobiť, aby sa na Slovensku viac darilo startupom s unikátnymi technologickými riešeniami? Nielen to bolo témou 3. stretnutia 12 partnerských organizácií z 10 európskych krajín, ktoré Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zorganizovala v rámci medzinárodného projektu UnicornQuest.
Britská digitálna banka Revolut, estónska zdieľaná taxi služba Bolt a švédska streamovacia služba Spotify. To sú príklady európskych startupov s obrovským rastovým potenciálom, ktoré už presiahli hodnotu najmenej 1 miliardy USD a získali tak status Unicorn.
Cieľom projektu UnicornQuest je zlepšiť v partnerských krajinách podporné mechanizmy pre startupy a pomôcť pri vytvorení ekosystémov, ktoré umožnia prilákať a udržať podnikateľské talenty, aby sa znížil odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy.
Na 3. projektovom stretnutí, ktoré sa konalo 21. a 22. marca 2023 v Bratislave, sa zúčastnili inštitúcie a organizácie, ktoré na Slovensku pomáhajú začínajúcim podnikom v rôznych štádiách rozvoja. O tom, ako funguje podpora startupov, informovali zahraničných partnerov zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva zdravotníctva SR, Slovak Business Agency, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu a SIEA.
Súčasťou programu bola aj exkurzia v novom závode spoločnosti InoBat, ktorá vo Voderadoch vyvíja a vyrába autobatérie do elektromobilov a lietadiel. Táto slovenská firma má potenciál stať sa prvým Unicornom na Slovensku. Podľa výkonného riaditeľa a spoluzakladateľ InoBatu Mariána Bočeka si pri plánoch rozvoja stanovili cieľ „transformácie montovne na mozgovňu“. Druhým prezentovaným dobrým príkladom praxe zo Slovenska bola spoločnosť Sensoneo, ktorá poskytuje riešenia pre inteligentný manažment odpadového hospodárstva. Jej nové zámery aj cestu k úspechu, na ktorej bola nevyhnutná „tvrdá práca a trochu šťastia“, na stretnutí prezentoval výkonný riaditeľ Martin Basila.
Regionálne stretnutia tohto typu umožňujú zdieľanie skúseností a inšpiratívnych príkladov z praxe. Po návštevách portugalskej Évory, francúzskeho Lille a Bratislavy sa plánuje konzorcium medzinárodného projektu UnicornQuest zastaviť aj v regiónoch Liguria v Taliansku, Zemgale v Lotyšsku či západné Írsko.