Projekt REC4EU predstavil na konferencii „Budúcnosť regionálnej energetiky“ prínosy energetických spoločenstiev

Zámery a ciele medzinárodného projektu „Renewable Energy Communities for EU regions“ (REC4EU) boli prezentované na konferencii na tému Budúcnosť regionálnej energetiky, ktorú v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU zorganizovala Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Na podujatí, ktoré sa uskutočnila v dňoch 20.-21.6.2023 v Liptovskom Mikuláši sa zúčastnilo 200 zástupcov predovšetkým samospráv, VÚC a verejných inštitúcií. Ako uviedol Stanislav Laktiš zo SIEA, cieľom projektu REC4EU je prispieť k tomu, aby energetické spoločenstvá pomohli pri prechode od centralizovaného k decentralizovanému systému výroby energie, zlepšení využívania obnoviteľných zdrojov energie, znižovaní nákladov na energiu a závislosti od dovozu energie a zvyšovaní zapojenia občanov ako aktívnych spotrebiteľov. V rámci SWOT analýzy boli prezentované jednotlivé regulačné, ekonomické, technické a sociálne aspekty.

V prednáške Stanislav Laktiš poukázal aj na prínosy energetických spoločenstiev, predstavil dobré príklady praxe zo zahraničia a kroky pre rozvoj energetických spoločenstiev na Slovensku.

Stanislav Laktiš konferencia „Budúcnosť regionálnej energetiky“

Na záver informoval o výsledkoch prieskumu vnímania obnoviteľných zdrojov energie a energetických spoločenstiev verejnosťou. Prieskum ukázal vysokú úroveň poznateľnosti OZE medzi respondentmi a záujem o ich využívanie. Reálne využívanie je však zatiaľ pozadu za úrovňou záujmu. Zaujímavý je aj rozdiel medzi malými a veľkými zdrojmi OZE v blízkosti obydlí. Zatiaľ čo respondenti sú prevažne ochotní nechať si nainštalovať zariadenie OZE na bytový, resp. rodinný dom (77,9 %), v menšej miere sú ochotní žiť v blízkosti elektrárne vyrábajúcej energiu z OZE (38,3 %). K vyššej miere využívania OZE by respondentov motivovali predovšetkým štátne dotácie na zariadenia a nižšia cena za energiu v porovnaní s inými zdrojmi. V oblasti energetických spoločenstiev je potrebné zvyšovanie povedomia nakoľko len polovica opýtaných poznala tento pojem. Pozitívne však je, že 66 % respondentov zaujíma možnosť zapojenia do energetického spoločenstva v mieste ich bydliska.

Na konferencii boli prezentované aj plánované aktivity projektu, ktoré sú rozvrhnuté do 3 krokov. Popri  analýze stavu európskych spoločenstiev v partnerských štátoch je ďalším krokom identifikácia príkladov dobrej praxe, ktoré pomôžu regionálnym samosprávam prekonať spomínané bariéry a vytvoriť systémy. Posledným krokom je prispieť k tomu, aby boli v rámci Programu Slovensko energetické spoločenstvá adekvátne podporené.

Prezentácie: