Bezplatné poradenstvo SIEA

Bezplatné energetické poradenstvo v Prešove


Zaujíma Vás ako ušetriť energiu a ktoré obnoviteľné zdroje energie by ste mohli využiť u vás doma? Príďte sa poradiť a pozrieť, ako dokážu „zelené“ zdroje zásobovať energiou domácnosť.  Bezplatné energetické poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU bude v Prešove k dispozícii 25. júna 2014 v rámci Energetického dňa na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.


Svoje otázky môžete konzultovať s našimi energetickými expertmi v stredu 25. júna 2014 od 10. h do 15. h na Úrade prešovského samosprávneho kraja. Nenechajte si ujsť návštevu nášho „zeleného domčeka“ s fotovoltickou a veternou elektrárňou a ďalšími technickými novinkami, ktoré vám umožnia znížiť spotrebu energie v domácnosti a využívať obnoviteľné zdroje energie. Pripravené sú aj súťaže pre malých a veľkých. Každý z účastníkov získa užitočné návody s odporúčaniami, ako využívať energiu efektívnejšie.

 

Termín: 25. júna 2014, 10. h – 15. h

Miesto: Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Námestie mieru 2


Čo ponúkame  

  • Osobné konzultácie

Opýtajte sa, ako môžete konkrétne vy ušetriť na vykurovaní, teplej vode či elektrine. Naši experti Vám radi poradia.

 SIEA_poradenstvo_presov_25062014_01.jpgSIEA_poradenstvo_presov_25062014_06.jpgSIEA_poradenstvo_presov_25062014_07.jpg

  • Praktické ukážky v „zelenom“ domčeku

Presvedčte sa, ako môžete znížiť spotrebu energie a využívať obnoviteľnú energiu u vás doma. V domčeku nájdete funkčné veterné a solárne elektrárne a „záložný zdroj“ na použitý rastlinný olej. Priamo v domčeku môžete sledovať, ako zariadenia pracujú a koľko energie vyrobia. Pripravené sú aj názorné ukážky moderných zatepľovacích systémov a okien. K dispozícii bude aj veľa inšpiratívnych nápadov a užitočných informácií, napríklad o solárnych kolektoroch, kotloch na biomasu a tepelných čerpadlách.
SIEA_poradenstvo_presov_25062014_08.jpg

  • ťaže pre malých aj veľkých

Spolu s deťmi si môžete vyskúšať, koľko elektriny vyrobíte pedálovaním, aké je napätie v ovocí, či máte pevnú ruku a či viete fúkať ako uragán alebo vánok. Súťaže, ktoré pripravujeme pre žiakov v rámci programu ŽIŤ ENERGIOU v školách, sú  atraktívne pre malých aj veľkých. K dispozícii budú nasledujúce disciplíny:

Pedáluj a svieť – Chutná elektrina – Neistá ruka – S vetrom opreteky
SIEA_poradenstvo_presov_25062014_02.jpgSIEA_poradenstvo_presov_25062014_04.jpgSIEA_poradenstvo_presov_25062014_03.jpgSIEA_poradenstvo_presov_25062014_05.jpg

  • Užitočné publikácie
    V rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU sme vydali už viac ako 40 publikácií. Väčšina je k dispozícii v elektronickej podobne na našej stránke v časti  Publikácie a prezentácie. Inšpiratívne návody ako ušetriť energiu a využívať OZE v tlačenej forme privezieme aj priamo do Prešova.

Prečo využiť rady energetických expertov SIEA?

Užitočné odporúčania

Dozviete sa, ktoré z energeticky úsporných opatrení a zariadení sú pre vás najvhodnejšie, a ako ich kombinovať tak, aby ste dosiahli čo najväčšie úspory energie.

Skúsenosti

Energetickému poradenstvu sa venujeme dlhodobo. V rámci našich aktivít sme poskytli rady už desiatkam tisíc záujemcov.

Praktický prínos

Hoci nevypracovávame realizačné projekty, naši energetickí experti pracujú s konkrétnymi energetickými údajmi. Vedia ich aj finančne vyhodnotiť a poradiť, ako a kde môžete efektívnejšie využívať energiu a ušetriť peniaze.

Otvorený prístup

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) je príspevková organizácia Ministerstva hospodárstva SR. Naše odporúčania sú nezávislé, neuprednostňujeme technológie od konkrétnych výrobcov. Naším cieľom je, aby ste mali dostatok spoľahlivých informácií.

Regionálna dostupnosť

Kontaktovať nás môžete aj na bezplatnej telefónnej linke 0800 199 399, e-mailom alebo osobne v našich poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Teraz poskytneme bezplatné odborné rady aj priamo v Prešove.

Aktuálne informácie

Získajte užitočné informácie v pravý čas. Pre domácnosti sa pripravujú dotácie na slnečné kolektory, fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu a zvýhodnené úvery na zatepľovanie.

 

Ako môžu poradenstvo využiť ostatné obce a mestá?

Návšteva energetických expertov SIEA priamo v Prešove patrí medzi 80 poradenských podujatí, ktoré SIEA organizuje priamo v mestách a obciach v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU. Poskytovanie poradenstva je spolufinancované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Naplánované sú už viaceré podobné podujatia na najbližšie mesiace. O výjazd energetických expertov priamo do obcí môžu požiadať zástupcovia obcí e-mailom alebo telefonicky v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

 

Bezplatné energetické poradenstvo počas Európskeho týždňa udržateľnej energie

Podujatie je súčasťou série Energetických dní v Európe, ktoré sú počas júna organizované v rámci Európskeho týždňa udržateľnej energie – EUSEW 2014. SIEA sa do kampane zapojila už štvrtý rok. Bezplatné energetické poradenstvo mohli v júni využiť aj obyvatelia Žarnovice, Mýta pod Ďumbierom, Krásna nad Kysucou a Dolného Lopašova. Okrem toho SIEA organizovala v poradenských centrách aj tradičný Maratón energetickej efektívnosti pre študentov stredných škôl a tiež prednášky pre budúcich pedagógov o atraktívnych formách vyučovania súvisiacich s využívaním energie.  

 

SIEA hodnotila energetické audity prešovských stredoškokákov

Súčasťou Energetického dňa v Prešovskom samosprávnom kraji bolo aj vyhodnotenie súťaže stredoškolákov, ktorí mali vo svojej domácnosti urobiť energetický audit a navrhnúť, ako môžu usporiť energiu. Súťaž pripravila v spolupráci s prešovským krajom spoločnosť Správbytkomfort. SIEA sa podieľala na hodnotení projektov. Študenti mohli pri príprave projektov čerpať z informácií zverejnených na stránke www.zitenergiou.sk, cenila sa originalita a prínos navrhovaných riešení. Cenu pre najaktívnejšiu školu získalo Gymnázium J. A. Raymana v Prešove, ktoré pripravilo 60 projektov. Prvé miesto patrilo Danielovi Kocanovi zo septimy tejto školy. Dva projekty predviedli priamo počas vyhodnotenia. Študenti z SPŠ elektrotechnickej v Prešove odprezentovali možnosti šetrenia a komunikácie so spotrebičmi cez mobilný telefón. Víťazom ceny odovzdal riaditeľ pracoviska Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Karol Kehér.

VZ3_5418.JPGVZ3_5419.JPGVZY_6641.JPGVZY_6657.JPGVZ3_5427.JPGVZ3_5457.JPGVZ3_5464.JPGVZ3_5420.JPG


O poradenstve v médiách

Učili ľudí, ako efektívnejšie využívať energiu 
(Prešovský Korzár, 27.6.2014, Anna Košuthová)

Tri áčka naozaj pomôžu šetriť
(Prešovský Večerník, 26.6.2014)