Vrátiť sa na normálnu verziu

Špecialisti na úspory energie vám v nákupných centrách bezplatne poradia, či sa vám oplatia slnečné kolektory alebo fotovoltika. A pozrú sa s vami aj na vaše vyúčtovania za energie!

Výdavky za teplú vodu tvoria v domácnosti druhú najväčšiu položku za energie. Slnko faktúry neposiela a za rok môže ohriať aj 2/3 spotrebovanej vody. Uvažujete o slnečných kolektoroch a alebo fotovoltike, no neviete, či sa vám oplatia? Bezplatné konzultácie, ako využívať energiu úsporne a znížiť tak svoje účty za teplú vodu, elektrinu či kúrenie, poskytnú energetickí konzultanti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v nákupných centrách piatich krajských miest – v Trenčíne, Martine, Košiciach, Prešove a Banskej Bystrici. Letná časť Roadshow so ŽIŤ ENERGIOU sa začína už 3. júna v trenčianskom OC Laugarício.

Stále je dosť ľudí, ktorých v tomto období každoročne zaskočí vyúčtovanie za energie. Niekedy pritom stačí pár základných opatrení alebo len zmena správania a spotreba energie sa zníži, čo sa následne prejaví aj na našich účtoch. Mnohé z týchto rád sú univerzálne a platia pre každého. Ďalšie však závisia od konkrétnych nastavení a možností tej-ktorej domácnosti, preto najlepšie pomôže individuálne energetické poradenstvo. Už v sobotu 3. júna ho môžu využiť návštevníci OC Laugarício v Trenčíne a v nedeľu 4. júna sa špecialisti na úspory energie presunú do OC Tulip v Martine. Privítajú každého, kto sa bude chcieť poradiť, ako s minimálnymi nákladmi znížiť spotrebu energie a do čoho sa oplatí investovať.

PRINESTE SI VYÚČTOVANIE ZA ENERGIE

Ak žijete v bytovom dome a nerozumiete svojim účtom za energie, odborní energetickí konzultanti SIEA vám ich ochotne vysvetlia. Stačí si ich priniesť so sebou.
„Už niekoľko rokov v máji a júni zaznamenávame v našich regionálnych konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU zvýšené množstvo otázok týkajúcich sa vyúčtovania za spotrebu energií v bytoch a domoch. Ľudia často nerozumejú tomu, prečo nemôžu platiť len za teplú vodu a teplo, ktoré spotrebujú vo svojom byte. Taktiež nevedia nič o mechanizme, ako sa rozpočítavajú náklady na dodané teplo a prečo sa delia na základnú a spotrebnú zložku a v akom pomere. Niektorí z vyúčtovania nevedia vyčítať ani len to, či majú nedoplatok preto, že priveľa energie minuli na kúrenie alebo im skôr robí problém nadspotreba teplej vody. Keď im to vysvetlíme konkrétne na ich vyúčtovaní, zároveň sa vždy porozprávame aj o tom, ako môžu ušetriť, a to aj bez nákladov,“ uviedol vedúci oddelenia poradenstva SIEA Michal Ilovič.

SLNKO FAKTÚRY NEPOSIELA

Najviac energie v slovenských domácnostiach míňame na vykurovanie, druhú najväčšiu položku tvoria náklady na teplú vodu. V priemere spotrebujeme 13 m³ vody na osobu a rok. Platí pritom, že ak nechceme vodou plytvať, každý z nás by mal denne minúť menej ako 40 l vody. Ak sa pri vyúčtovaní ukáže, že máme nadspotrebu, môžeme začať vodou šetriť len pomocou jednoduchých opatrení – stačí vymeniť dlhý kúpeľ za rýchlu sprchu, ktorá by určite nemala trvať dlhšie ako 5 minút, vyhnúť sa ručnému umývaniu riadu, pri ktorom minieme oveľa viac vody ako pri umývaní riadu v umývačke, zuby si neumývať pod tečúcou vodou… Ďalšie litre vody a tým aj peniaze nám môže ušetriť to, že ihneď opravíme každý kvapkajúci vodovod, budeme používať perlátory a úsporné sprchovacie hlavice. Veľa praktických rád a odporúčaní, ako s minimálnymi nákladmi ušetriť, je k dispozícii na poradenskej stránke setrimeprenas.sk.  No a potom sú tu ešte investičné opatrenia.
„Domácnosti, ktoré majú väčšiu spotrebu teplej vody, by mohli uvažovať o využívaní slnečnej energie. Keďže slnko faktúry neposiela, môže nám výrazne znížiť náklady. Pri správnej inštalácii nám energetický zisk zo slnka môže pokryť 40 až 60 percent potreby tepla na ohrev vody. Je dobré sa však poradiť, aké zariadenie je vhodné, kde ho umiestniť, ako ho nadimenzovať a zaujímať sa o to, kedy sa nám investícia vráti,“ vysvetľuje M. Ilovič.
Na výber sú dva druhy zariadení – slnečné kolektory, ktoré zabezpečujú len ohrev vody, alebo fotovoltické panely, ktoré vyrábajú elektrinu. Základ je vedieť, koľko teplej vody a elektriny doma spotrebujeme a do akej miery máme možnosť elektrinu v čase výroby aj využiť. „Platí zásada, že čím viac elektrickej energie doma spotrebúvame cez deň, tým skôr sa nám oplatí inštalácia fotovoltického systému. Lepšie predpoklady má domácnosť, ktorá elektrinu využíva okrem ohrevu vody aj na klimatizáciu a prípadne aj na rekuperačné vetranie.“

OPLATÍ SA NEPUSTIŤ SI TEPLO DOVNÚTRA

S pribúdaním horúcich dní väčšina ľudí začína uvažovať o chladiacom systéme. Chladenie však tiež spotrebúva energiu a teda stojí nemalé peniaze. Preto je lepšie najskôr sa zamyslieť nad tým, ako možno zabrániť prehrievaniu. Často sa to dá aj bez veľkých investícií.
„Bežne sa stretávame s tým, že ľudia si hneď nakúpia tzv. klimatizácie, pričom im celý deň pečie slnko dovnútra a ani si nestiahnu rolety, či dokonca zabúdajú zavrieť okná. Základ pritom je nevpustiť si teplo dovnútra. Ideálne je používať na to vonkajšie žalúzie, pergoly či okenice. Majitelia domov si vedia pomôcť aj tak, že pred okná vysadia listnatý strom. Domácnosť perfektne vychladí aj správne vetranie – v lete treba vetrať v noci alebo nad ránom,“ upozorňuje M. Ilovič.

CENNÉ TIPY AJ ZÁBAVA

Roadshow so Žiť energiou prichádza za obyvateľmi a návštevníkmi piatich krajských miest nielen s cennými tipmi, ako v domácnosti znížiť spotrebu energie a ušetriť tak nemalé peniaze, ale aj so zábavným i poučným sprievodným programom pre celú rodinu. Svoje vedomosti si môžete preveriť v kvízomate, pre deti sú pripravené súťaže a drobné energetické pokusy, fanúšikov elektromobilov poteší možnosť zblízka si prezrieť auto na vodíkový pohon.

Energetické poradenstvo je možné využiť aj telefonicky na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo osobne v piatich regionálnych poradenských centrách v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline a v Košiciach. Poradenstvo je súčasťou národného projektu Žiť energiou, ktorý je spolufinancovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Kde môžete využiť bezplatné poradenstvo v rámci Roadshow so Žiť energiou?

3. 6. 2023, 13.00 – 19.00 Trenčín OC Laugaricio
4. 6. 2023, 13.00 – 19.00 Martin OC Tulip
5. 6. 2023, 13.00 – 19.00 Košice Aupark Shopping Center
6. 6. 2023, 13.00 – 19.00 Prešov OC Novum
7. 6. 2023, 13.00 – 19.00 Banská Bystrica Europa Shopping Center