Malí výskumníci

 

Dobrý deň,

 

posielam vám ukážku našej práce so zakladačmi z jednej aktivity.

 

Žiaci 2. A sa v jedno pekné októbrové predpoludnie dostavili do školy. Všetky hodiny prebiehali normálne, ale pani učiteľka im oznámila, že na poslednej hodine sa budú hrať na výskumníkov. Všetci boli zvedaví a nemohli sa dočkať poslednej hodiny. Chodili za pani učiteľkou a snažili sa zistiť, čo zvláštne budú skúmať, ale pani učiteľka im nechcela nič prezradiť.

Konečne prišla vytúžená prírodoveda. Žiaci vedeli, že sa budú učiť o vzduchu, vetre a o tom, aký je dôležitý čistý vzduch. Pani učiteľka však prišla s veľkou krabicou, z ktorej vytiahla zvláštne zakladače. Na koberci sa porozprávali o dôležitosti čistoty vzduchu a o ekológii, čiže o tom, ako treba chrániť svoje prostredie. Vtom položila pani učiteľka veľmi ťažkú otázku, ako by sa dal vyčistiť dym z komína. Po smiešnych vyhláseniach, ako napríklad penou, špongiou a podobne, im pani učiteľka pomohla a spomenula slovo statická energia. Žiaci vedeli o čo ide, nakoľko so statickou energiou sa už stretli pri pokusoch s papierikmi a balónmi, pri príležitosti zábavnej párty na začiatku roka. Pani učiteľka im rozdala zakladače, ktoré najprv všetci dôkladne poprevracali a popozerali si obrázky v komiksoch. Zoznámili sa s hlavnými hrdinami Kelvinkou, Lumenom a tetou Etou. Potom si prečítali komiks Elektrina a čistý vzduch. Pani učiteľka ich rozdelila do skupín tak, aby každý mohol experimentovať.

Každá skupina dostala tanierik a tri suroviny – soľ, cukor a korenie, taktiež dostali hrebene. Úlohou každej skupiny bolo vysypať si na tanierik kopček každej suroviny, nemiešať ich a skúsiť ich pomocou hrebeňa a statickej energie uviesť do pohybu. Pani učiteľka im však nijako inak neporadila a tak museli žiaci sami prísť na to, ako vyrobiť statickú energiu. Najprv s hrebeňmi krúžili nad surovinami len tak, potom však niekoho napadlo urobiť to isté ako s balónom a pošúchali si hrebene o vlasy. Všetci to začali skúšať a nestačili sa diviť. Korenie sa pomaly začalo dvíhať smerom k hrebeňu. Potom prišli na to, že pani učiteľka ma na stole vlnu a skúšali šúchať hrebene o vlnu, išlo im to oveľa ľahšie a rýchlejšie než o vlasy. Potom im pani učiteľka povedala, aby si suroviny zmiešali a pokúsili sa vyčistiť soľ a cukor od korenia. Nebolo to jednoduché, ale s poriadne nabitými hrebeňmi sa do toho všetci pustili. Nikomu sa síce nepodarilo vyčistiť soľ a cukor do posledného zrniečka od korenia, mnohí však boli k tomu naozaj blízko. Potom si opäť sadli s pani učiteľkou na koberec a rozprávali sa o svojich postrehoch dlho až kým nezazvonilo a mnohí za pani učiteľkou chodili ešte aj počas prestávky. Spoločne všetko upratali a tešili sa na ďalšie experimenty zo zakladačov tety Ety.

 

Mgr. Darina Jakubíková, ZŠ Gorazdova 1319/6 Bánovce nad Bebravou

 

DSC04831.jpgDSC04832.jpgDSC04833.jpgDSC04835.jpgDSC04836.jpgDSC04837.jpgDSC04839.jpgDSC04840.jpg