Hlavným cieľom projektu je zdokonalenie regionálnych a národných politík podporujúcich zvyšovanie podielu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov a podpora priemyslu, firiem a domácností pri hľadaní a investovaní do inovatívnych a zároveň čistých, nízko uhlíkových a bezpečných technológií aj prostredníctvom energetických spoločenstiev. Projekt má tiež za úlohu nájsť spôsoby zvyšovania povedomia cieľových skupín o nových nízkouhlíkových technológiách a využívaní energie z obnoviteľných zdrojov.
Začiatok projektu: august 2019
Trvanie projektu: 48 mesiacov
Financovanie: 85% EÚ, 15% SIEA
Koordinátor: Hanze Univerzita aplikovaných vied (NL)
Partneri: Hanze Univerzita aplikovaných vied (NL), Technická univerzita vo Vilniuse (LT), Regionálna rozvojová agentúra Južná Muntenia (RU), Región Piemonte (IT), mesto Mondragón (ES), AURA-EE – regionálna energetická a environmentálna agentúra v Rhone-Alpy (FR), Mid Sweden Univerzita (SE) a SIEA (SK).
Viac informácií:
https://www.interregeurope.eu/shrec/
Podstatnou časťou projektových aktivít je zdieľanie dobrej praxe medzi partnermi projektu vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie a ich zavádzaní do praxe. Na stretnutiach partneri predstavia, akými spôsobmi je možné dosiahnuť stanovené ciele projektu.
V rámci projektu bude vypracovaný akčný plán, na ktorom sa budú podieľať jednotlivé partnerské krajiny. Bude obsahovať kroky na dosiahnutie vyššie spomínaných cieľov a najmä odporúčania pre vylepšenie a zdokonalenie národných politík v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov s dôrazom na nízko uhlíkové technológie. Akčný plán bude výsledkom úzkej spolupráce projektových partnerov so skupinami stakeholderov a ich vzájomného zdieľania vedomostí, politík, skúseností a praktických ukážok dobrej praxe. Súčasťou akčného plánu budú aj analýzy využívania OZE, ktoré vypracujú partneri projektu pre svoju krajinu/región.
Výstupy projektu:
Leták Energetické spoločenstvá a komunity vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov
Akčný plán projektu SHREC zameraný na zvýšenie povedomia o energetických komunitách
Príklady fungujúcich energetických spoločenstiev v zahraničí
Ukážky dobrej praxe na Slovensku:
Zóna Nové Nivy – Navrhovanie novej zodpovednej budúcnosti
Hĺbková obnova strednej školy v Trenčíne
Pradiareň 1900 – Obnova národnej historickej budovy bývalej pradiarne
Lokálny zdroj – úprava legislatívy
Podujatia:
Konferencia Efektívne zásobovanie teplom, 25.-26.10.2022, Jasná
Medzinárodný projekt SHREC začal v holandskom Groningene exkurziami v energetických komunitách, Groningen, 29. – 31.10. 2019, videoreportáž
Medzinárodný workshop na tému Energetická transformácia v regióne Sud Muntenia, Rumunsko, jún 2021
Diskusia stakeholderov na tému udržateľnej energie a OZE, Bratislava, 22.2.2022
Kontakt:
Projektový manažér: Stanislav Laktiš
E-mail: stanislav.laktis@siea.gov.sk