Máte záujem o rady a odporúčania súvisiace s energeticky efektívnymi opatreniami a využívaním obnoviteľných zdrojov energie? Otázky týkajúce sa legislatívnych povinností, možnej podpory alebo samotnej realizácie takýchto projektov Vám zodpovedia odborní konzultanti SIEA v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU.
Legislatívne povinnosti a možnosti
Zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti
Zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti
– Nové a obnovené nevýrobné budovy musia mať energetický certifikát
Zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov
– Ak vlastníte alebo spravujete kotly, vykurovacie sústavy a klimatizačné systémy, musíte si ich nechať pravidelne skontrolovať. Za čo môžete a za čo nesmiete dostať pokutu?
Zákon č. 314/2012 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov
Zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti
Zoznam vhodných opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti pri verejnom obstarávaní
Zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti .
Technická asistencia pre garantované energetické služby vo verejnom sektore
Prečítajte si
Ako môžu obce znížiť náklady na elektrinu? Treba si zvoliť primeranú rezervovanú kapacitu
Jednou z položiek, ktorá výrazne zaťažuje obecný či mestský rozpočet, sú platby za elektrinu. Ak ste v obci vykonali úsporné opatrenia a znížili spotrebu elektriny, nezabudnite si preveriť, či máte vhodne nastavenú maximálnu rezervovanú kapacitu odberného miesta. S optimalizáciou fixných platieb za elektrinu vám pomôžu aj konzultanti v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU.
Zoznam vhodných opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti pri verejnom obstarávaní
Pri zadávaní verejných zákaziek sa často obstarávajú tovary a služby, ktorých prevádzka je spojená s využívaním energie ako napr. elektrospotrebiče, zariadenia, ktoré slúžia na premenu energie, ale aj budovy a ich časti. V mnohých prípadoch ich cena nezohľadňuje len obstarávacie náklady, ale aj prevádzkové výdavky. Tie môžu byť v prípade využívania energie niekedy dokonca významnejšie ako samotná prvotná investícia.
Ukážkový príklad obnovy verejnej budovy, vďaka ktorej získajú aj používatelia, aj prevádzkovateľ. Stredná priemyselná škola Emila Belluša v Trenčíne je dôkazom toho, že pri verejných budovách obnovených s podporou z európskych fondov sa popri významných úsporách energie a znížení emisií CO2 dá zásadne zlepšiť aj kvalita vnútorného prostredia a zároveň dodržať citlivý architektonický prístup. Navyše, pri hľadaní ambicióznych, ale cenovo efektívnych riešení sa využili princípy integrovaného navrhovania.
Prečo sa oplatí investovať do zníženia tepelných strát? Čo ovplyvňuje veľkosť tepelných strát? Ako dosiahnuť najvyššie úspory tepla? Aký postup zvoliť pri obnove obalových konštrukcií? Zateplené. A čo ďalej? Z čoho sa skladajú systémy využívané pri obnove budov? Ako sa zmenia tepelnotechnické parametre po zateplení?
Realizované podujatia
K dispozícii sú prezentácie z jednotlivých podujatí:
Konferencia Odborne o energetických auditoch a energetických službách, november 2015, Starý Smokovec
Konferencia Ako ŽIŤ ENERGIOU v školách, júl 2015 Tatranská Lomnica
Konferencie Úspory energie v obciach a mestách, máj 2015, Žilina
Konferencie Energeticky efektívne osvetlenie – SLOVALUX 2015, jún 2015, Jasná, Sliač