World Café v Lotyšsku: Ako Európa buduje startupový ekosystém

Štyri mestá, štyri stoly, jeden cieľ – zdieľať to najlepšie z praxe

Po prvýkrát v rámci projektu UnicornQuest prebiehal na partnerskom stretnutí, ktoré sa konalo v dňoch 14. – 15. mája 2025 v lotyšskej Jūrmale, interaktívny workshop World Café. Ten prepojil množstvo zástupcov z partnerských organizácií pri štyroch paralelne prebiehajúcich okrúhlych stoloch. Každý stôl niesol názov jedného z miest predchádzajúcich projektových stretnutí–Évora, Lille, Bratislava a Janov – a stal sa priestorom pre zdieľanie skúseností, publikovaných príkladov dobrej praxe, prípadových štúdií (vrátane Harvard Business Case Studies) a poznatkov z exkurzií zo startupového prostredia.

Program piateho medzinárodného projektového stretnutia dopĺňala návšteva inovatívnych startupov a inštitúcií, ako napríklad agentúry LIAA, estónskeho zastúpenia (Startup House Riga), Úradu pre technológie a transfer (TEPEK) a Lotyšskej univerzity poľnohospodárskych vied a technológií.


Zdroj ilustrácie: Vytvorené pomocou ChatGPT (DALL·E), © OpenAI, 2025

Bratislava ako inšpirácia: Slovenské inovácie v centre pozornosti

Zástupca zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) predstavil dva výnimočné príklady inovatívnych firiem, ktoré reprezentujú silu slovenského startupového prostredia na medzinárodnej scéne: InoBat – ako strategického hráča v oblasti batériových technológií a Sensoneo – lídra v oblasti inteligentného odpadového hospodárstva. Obe firmy ilustrovali silu inovácií, vízie a schopnosti presadiť sa v globálnom priestore. Zástupcovia partnerských organizácií kládli otázky a zdieľali vlastné skúsenosti. Stôl Bratislava, ktorý viedol zástupca SIEA ponúkol nielen inšpiráciu, ale aj konkrétne dôkazy o tom, že Slovensko ponúka živé startupové prostredie.

Okrem prezentácie úspešných slovenských startupov sa zástupca SIEA zhostil aj úlohy predstaviť širší záber v oblasti medzinárodnej spolupráce. V rámci diskusného stola Bratislava predstavil dva ďalšie prebiehajúce projekty, v rámci programu Interreg Europe – KnowledgeAnalyticsDeepTech Valleys.


Na fotke: Vladimír Borza, projektový manažér, SIEA a Katarína Štulajterová, projektová manažérka, Rada slovenských exportérov

Tieto iniciatívy sa zameriavajú na podporu dátovo riadeného rozhodovania v inovačných politikách a na rozvoj ekosystémov pre hlboké technológie (deep tech) v regiónoch. Ich cieľom je nielen zdieľanie poznatkov medzi partnermi, ale aj vytváranie konkrétnych nástrojov a odporúčaní pre tvorcov politík a inovačných lídrov v Európe. Prezentácia vyvolala záujem medzi partnermi z rôznych krajín, ktorí ocenili slovenský prístup k prepájaniu výskumu, inovácií a regionálneho rozvoja.