Inšpiratívne podnety z projektu ŽIŤ ENERGIOU pedagógom pomôžu

Výborné, inšpiratívne a užitočné podnety, ako deťom prostredníctvom  zážitkov ukázať, prečo sú úspory energie dôležité. Tak zhodnotili pedagógovia zo základných škôl na konferencii Ako ŽIŤ ENERGIOU v školách špeciálne pomôcky a programy, ktoré pripravila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva.

 

Konferencia sa uskutočnila koncom prvého týždňa letných prázdnin v Jasnej. Nadviazala na množstvo aktivít pre deti, ktoré SIEA pripravuje od roku 2010 vďaka projektu ŽIŤ ENERGIOU. „Naše bezplatné energetické poradenstvo je k dispozícii pre všetky vekové kategórie, ale aktivity, pri ktorých deti samé zistia, ako energia funguje, a prečo sa ňou neoplatí plytvať, majú najväčší potenciál pri dosahovaní energetických úspor v budúcnosti,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Konferencia bola určená pre pedagogických pracovníkov, ktorí majú možnosť poskytnúť deťom viac informácií o tom, ako šetriť energiu a využívať obnoviteľné zdroje energie, napríklad na hodinách prírodovedy, vlastivedy, environmentálnej výchovy, etickej výchovy, pracovného vyučovania, ale aj v školskom klube alebo počas záujmových aktivít. Možnosť zúčastniť sa využilo vyše 70 pedagógov. „Mnohí z nich sa o našich  programoch a materiáloch o úsporách energie dozvedeli práve vďaka  konferencii. Okamžite prejavili záujem, a tak už dopĺňame plán aktivít na ďalších školský rok,“ uviedla Diana Kosová, manažérka  Klubu detí Kamarátka energia v Banskej Bystrici.

Súčasťou dvojdňového podujatia boli aj názorné ukážky, experimenty a praktické cvičenia. Počas workshopu si mohli pedagógovia napríklad sami vyskúšať jednotlivé disciplíny súťažného programu „ŽIŤ ENEGIOU v školách“. Mnohých zaujala vzorová interaktívna vyučovacia hodina o objavovaní a využívaní elektriny určená pre žiakov štvrtých ročníkov ZŠ. Spomenuté boli aj prednášky o fotovoltaike, ktoré SIEA pripravuje pre najstarších žiakov, a maratón, počas ktorého si môžu žiaci porovnať strategické schopnosti pri riadení elektrární. Účastníci dostali k dispozícii aj viacero stolových hier a návodov na energetické experimenty, ktoré vznikli vďaka projektu poradenstva.

Školy môžu o zorganizovanie podujatí a materiály o úsporách energie požiadať na bezplatnej telefonickej linke 0800 199 399, e-mailom alebo osobne v troch poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Projekt energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

Prezentácie

Akčne o využívaní energie, Kvetoslava Šoltésová, SIEA
Akčné plány energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie počítajú aj s aktívnou účasťou pedagógov.

SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_053.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_054.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_086.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_055.jpg

ŽIŤ ENERGIOU v školách – získavanie poznatkov prostredníctvom zážitkov, Diana Kosová, SIEA
Prehľad súťažných aktivít, ktoré SIEA organizuje v školách. Návod ako možno hravou formou predstaviť vedu a energetiku deťom.
SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_056.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_088.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_093.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_087.jpg

Zoznámte sa s elektrinou, Tomáš Doušek, SIEA
Putovanie históriou objavovania elektriny. Pokusy, ktoré deťom priblížia tak abstraktný pojem, ako je elektrina.
SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_058.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_059.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_061.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_063.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_064.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_065.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_066.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_067.jpg

Plynule obnoviteľnými zdrojmi energie, Katarína Szaková, Pedagogická fakulta UMB
Názorné ukážky zážitkových hodín, počas ktorých môžu deti objavovať širšie uplatnenie obnoviteľných zdrojov energie.
SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_068.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_069.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_070.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_071.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_072.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_096.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_074.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_075.jpg

Workshop s expertmi SIEA: Chyť energiu do vlastných rúk
Vyskúšajte si súťažné aktivity v praxi.

SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_076.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_077.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_080.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_081.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_082.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_083.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_090.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_094.jpg

Panelová diskusia: Nechajme sa inšpirovať energiou
Zúčastnení pedagógovia mohli prezentovať vlastné postupy, ako vtiahnuť deti do sveta energie.

SIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_091.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_095.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_092.jpgSIEA_konferencia_Ako_ZIT_ENETGIOU_vskolach_Jasna_2014_084.jpg

Čo povedali o konferencii zúčastnení pedagógovia:

 • Skvelá akcia. Teším sa, keď prídete do našej ZŠ. Bude to skvelý prínos pre žiakov i učiteľov!
 • Som veľmi spokojná a verím, že sa stretneme na našej škole.
 • Nemám problém povedať aj negatívne pripomienky, ale tu som naozaj nenašla jedinú výčitku! Odborníci naozaj fundovaní, navyše príjemný ľudský prístup, prostredie a servis skvelé, veľa praktických cvičení a pomôcok, ktoré skutočne a účinne využijem v praxi. Užila som si to! J P.S. Kedy si to zopakujeme??? J
 • Ďakujem veľmi pekne za všetko. Bolo to zaujímavé, poučné. Cítila som sa príjemne. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.
 • Podujatie bolo veľmi účelne pripravené!
 • Aktivity z druhého dňa boli zaujímavé, podnetné a zábavné. Celé podujatie sa mi veľmi páčilo a som rada, že som sa mohla zúčastniť. Ďakujem!
 • Výborne to robíte tak, ako to robíte!!! Veľká vďaka J Tešíme sa na vás u nás v ZŠ!
 • Ďakujem vám za príjemne a zaujímavo prežitý čas, verím, že mi toto podujatie bude inšpiráciou do ďalšej práce so žiakmi.
 • Bola to naozaj perfektne zorganizovaná konferencia. Bola som maximálne spokojná hlavne s rôznymi aktivitami, ktoré sa môžu robiť s deťmi. Ďakujem za usporiadanie tejto prednášky.
 • Ďakujem za dodanie entuziazmu a energie.
 • Výborne zorganizované podujatie. Určite vás budeme kontaktovať za účelom pozvania na našu školu.
 • Teším sa, že vás privítame na našej škole v Liptovskom Hrádku. Som veľmi nadšená a spokojná, že som sa mohla zúčastniť tejto konferencie. Ďakujem!
 • Perfektná dynamika. Inšpiratívne aktivity. Zábavná forma podania informácií a vedomostí.
 • Ďakujeme, boli ste úžasní!
 • Vaše podujatie je vynikajúco prepracované. Veľmi sa mi páči, že ste to urobili zážitkovo. Stanovištia sú výborné. Určite sa ešte stretneme. Ďakujem.
 • Veľmi oceňujem profesionalitu a prístup lektorov. Ďakujem, že som sa mohla konferencie zúčastniť. Do ďalšej práce želám všetko dobré.
 • Bolo to super.
 • Jedna z najúžasnejších konferencií akú som doteraz videla počas svojej dlhoročnej práce. Hlboko sa skláňam pred organizáciou, výberom expertov a podnetnými aktivitami. Super. Jednotka s piatimi hviezdičkami. Teším sa na stretnutie s Vami a našimi žiakmi. Želám veľa úspechov a tvorivosti pri zážitkových podujatiach.
 • Nabité energiou. Veľké množstvo informácií z mnohých oblastí. Inšpirácia pre našu prácu. Motivácia do ďalšieho školského roka.
 • Ďakujem veľmi pekne za inšpiráciu a nový (iný) pohľad na vyučovanie o energii. Verím, že sa s celým tímom SIEA stretneme na našej škole.
 • Super podujatie! Ďakujem!
 • Konferencia bola veľmi podnetná  pre moju prácu. Teším sa na vaše workshopy s expertmi SIEA na našej škole.
 • Veľmi zaujímavé a podnetné podujatie.
 • Vynikajúca atmosféra, zaujímavé prednášky, výborný a najmä ústretoví prednášajúci, aktívna účasť všetkých účastníkov konferencie, nové nápady.
 • Konferencia bola perfektne pripravená. Ďakujem za možnosť zúčastniť sa a dozvedieť sa veľa nového a poučného. Mnohé poznatky využijem vo svojej praxi. Ďakujem a prajem celému tímu ešte veľa tvorivých síl a skvelých nápadov.
 • Konferencia na veľmi vysokej úrovni, nepotrebuje pripomienky a komentáre. Tešíme sa, ako Vás privítame na našej škole. Ďakujem!
 • Stretneme sa opäť o rok na tomto mieste.
 • Je mi ľúto, že konferencia trvala iba dva dni. Výborná interpersonálna komunikácia!
 • Jedno z najlepších školení, aké som absolvovala. Určite veľa vecí z toho využijem v praxi. Ďakujem.
 • Veľmi sa mi aktivity páčili, privítala by som, keby sa niečo podobné organizovalo častejšie.