SIEA prispieva k zefektívneniu zberu a vyhodnocovania dát v medzinárodnom projekte LEAPto11

Štúdia LEAPto11 zdôrazňuje potrebu harmonizácie údajov ako kľúčového faktora pre dosiahnutie cieľov energetickej efektívnosti.

Najnovší výstup projektu LEAPto11 „Implementácia článku 8 smernice EP a Rady č. 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti z pohľadu partnerských agentúr krajín EÚ zapojených do projektu: Analýza postupov zhromažďovania, uchovávania a hodnotenia informácií z energetických auditov a systémov energetického manažérstva” odhaľuje roztrieštenosť energetických štatistík v 10 členských štátoch EÚ. Do budúcna tak evokuje potrebu zlepšenia harmonizácie podávania správ a využívania robustnejších systémov na zber údajov, za účelom splnenia ambicióznych cieľov revidovanej smernice o energetickej efektívnosti. V správe sa tiež uvádza, ako môžu vylepšené postupy zberu údajov viesť k zefektívneniu energetických auditov a systémov energetického manažérstva.

„Požiadavky revidovanej smernice o energetickej efektívnosti sú príležitosťou na využitie potenciálu energetickej efektívnosti. Správa poukazuje aj na nedostatky v oblasti zberu strategických údajov. Existuje silná potreba spolupráce medzi členskými štátmi s cieľom posilniť a harmonizovať postupy zberu údajov v celej EÚ,”  Steffen Joest, vedúci Oddelenia priemyslu, energetickej efektívnosti a mobility, DENA, Nemecko.

Hoci členské štáty EÚ zapojené do štúdie implementovali záväzky v oblasti úspor energie zo smernice o energetickej efektívnosti, úspešná realizácia systémov energetického manažérstva a energetických auditov predstavuje naďalej výzvu aj príležitosť pre rámec energetického manažérstva EÚ.

Medzi ďalšie výzvy patria tiež nedostatočné údaje o spotrebe energie na podnikovej úrovni, nejasné normy pre akčné plány požadované od podnikov so spotrebou energie viac ako 10 TJ ročne, ako aj limitované možnosti vykazovania ročnej spotreby energie a vody.

Implementácia povinností v oblasti energetického auditu si vyžaduje silnú spoluprácu a výmenu poznatkov medzi členskými štátmi, aby sa prekonali tieto prekážky a zosúladili ich prístupy. Správa vyzdvihuje chorvátsky systém zberu údajov o spotrebe energie a vody na úrovni podnikov ako príklad osvedčeného postupu, vhodného na širšie využitie v celej EÚ.