Hoci významnú časť energie ušetríte finančne nákladnejšími opatreniami, ako je výmena okien a zateplenie, zaujímavé úspory viete dosiahnuť aj šetrnejším správaním a opatreniami s menšími nákladmi. Pripravili sme prehľad 50 základných odporúčaní. Pri všetkých platia tieto zásady:
Najlacnejšia energia je tá, ktorú netreba vyrobiť. Preto sa v prvom rade snažme energiou neplytvať. Obnoviteľné zdroje neznižujú spotrebu energie, pomáhajú znižovať náklady na energiu a závislosť na fosílnych palivách.
Ak vás zaujíma, ako môžete ušetriť energiu, kontaktujte naše poradenské centrá ŽIŤ ENERGIOU. Odborní konzultanti SIEA vám ochotne bezplatne poradia, čo konkrétne môžete pre zníženie spotreby a nákladov na energiu urobiť vo vašej domácnosti a aké technológie alebo ich kombinácie vám pritom poslúžia. Sme vám k dispozícii v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline a v Košiciach a na bezplatnej linke 0800 199 399.
10 rád ako ušetriť pri vykurovaní a chladení
1. Zbytočne neprekurujme
Každé zvýšenie teploty o 1°C znamená 6 % energie navyše. Keď je nám v miestnosti teplo, neotvárajme okná, ale nastavme regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.
2. Nastavme si hlavice na radiátoroch správne
Radiátory najcitlivejšie reagujú na teplotu v miestnosti vtedy, ak hlavice necháme nastavené okolo stupňa 3. To nám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac. Pri odchode na viac dní, nastavme hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajme len pre pohodu starších ľudí a prípadne na vykurovanie kúpeľne.
3. Sledujme vlhkosť vzduchu v miestnostiach
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 – 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií. Prečo je to dôležité? Pretože pri vyššej vlhkosti vzduchu nám stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríme tak až 12 % energie.
4. Neprekrývajme radiátory
Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Zbytočne máme vyššiu spotrebu tepla, čo sa prejaví aj na našich účtoch za vykurovanie.
5. V zime nevypínajme kúrenie úplne
Ak odchádzame v zime na dlhšie obdobie z domu, stačí v miestnostiach udržiavať teplotu 16 – 18 °C. Nevypínajme však kúrenie úplne. Riskujeme, že sa vytvoria plesne a je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálnu teplotu.
6. Nezabudnime na odvzdušnenie radiátorov
Na začiatku vykurovacej sezóny skontrolujme vykurovaciu sústavu a odvzdušnime radiátory. Vtedy naplno otvorme termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.
7. Vetrajme krátko a intenzívne
Aj v zime musíme vetrať, aby sme zabránili hromadeniu škodlivých látok v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajme tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie. Ak chceme vetrať s vyšším komfortom a zároveň šetriť náklady, je možné využiť rekuperačné vetranie so spätným získavaním tepla.
8. V zimnom období pustime slnko dovnútra
V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta. Ak stavbu len pripravujete, naplánujte si tieniace prvky tak, aby ste využili maximum zimného slnka, ktoré je nižšie.
9. Skontrolujme nastavenie okien
Aj keď máme kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžeme plytvať teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik nám môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.
10. Najskôr znížme spotrebu, až potom využime OZE
Hoci nemáme na zateplenie celého domu, aj čiastkové opatrenia, napríklad výmena okien, prinesú úspory. Až po znížení spotreby tepla zvážme investíciu do nového zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
10 rád ako ušetriť pri teplej vode
1. Riad umývajme v napustenom dreze alebo v umývačke
Riad je možné umyť v napustenom dreze alebo ešte úspornejšie v umývačke. Najnovšie modely sú schopné kvalitne umyť na jeden cyklus riady so spotrebou pod 10 litrov. Pri ručnom umývaní môžeme minúť až 6-násobne viac vody. S umývačkou riadu tak ušetríme vodu aj energiu na jej zohriatie.
2. Namiesto kúpania vo vani sa osprchujme
Sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane pri kúpaní usporí vodu aj teplo na jej prípravu. Ak chceme ušetriť ešte viac, skúsme sa otužovať. Benefitom je aj výrazné osvieženie a vzpruženie organizmu.
3. Strážme si čas sprchovania
Nacvičte si dvojminútové sprchovanie. Keď sa sprchujeme dlhšie ako päť minút, minieme toľko vody, ako keby sme si napustili plnú vaňu.
4. Zuby si zvládneme vyčistiť aj s pohárom vody
Umývanie zubov pod tečúcou vodou zbytočne zvyšuje spotrebu vody. Môže sa jej tak minúť až o 20 litrov viac. To by človeku vyšlo na pitie na celý týždeň. Pri umývaní zubov pritom stačí použiť len pohár vody.
5. Opravme každý kvapkajúci kohútik
Jedna kvapka vody má objem 0,055 ml. Ak každú sekundu uniknú z vodovodného kohútika tri kvapky, je to za mesiac takmer 450 litrov. Pre lepšiu predstavu to zodpovedá 3 plným vaniam. Ak voda tečie cícerkom, je to podstatne viac.
6. Úsporné batérie sa nám vyplatia
Pákové batérie zásadne skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody. Oproti klasickým batériám s dvomi kohútikmi ušetria až 30 % vody. A termostatické batérie navyše umožňujú teplotu vody nastaviť vopred. Ak si ju raz nastavíme, neskôr už stačí regulovať len intenzitu prietoku.
7. Vďaka perlátorom ušetríme až 20 % vody
Malé plastové sitká umožňujú premiešavanie vody so vzduchom. Tým sa znižuje prietok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžeme ušetriť až 20 % vody.
8. Vyberajme si úsporné sprchovacie hlavice
Na sprchovacej hlavici s nastaviteľným prietokom si vieme zvoliť počet dýz. Pri menšom počte dýz zvýšime rýchlosť prúdu vody a znížime spotrebu. Nenechajme sa zlákať iba dizajnom, vyberajme aj podľa úspory.
9. Inteligentná práčka má nižšiu spotrebu
Moderná práčka vie úsporne vyprať polovičnú dávku oblečenia, pričom prispôsobuje spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne. To zároveň ovplyvňuje i spotrebu elektriny.
10. Pripravme si teplú vodu zo slnka
Ak má naša domácnosť vyššiu spotrebu teplej vody a vhodné podmienky, je dobré zvážiť inštaláciu slnečných kolektorov. Teplú vodu si tak zabezpečíme vďaka energii zo slnka podstatne lacnejšie.
10 rád ako ušetriť pri elektrospotrebičoch
1. Uprednostňujme energeticky úsporné spotrebiče
Pri výbere úspornejších spotrebičov pomôžu energetické štítky. Musia byť nimi označené napríklad práčky, chladničky, mrazničky a umývačky riadu. Pri ich kúpe treba zvoliť správny typ, ktorý svojím objemom vyhovuje potrebám domácnosti. Ak si pre dvojčlennú domácnosť kúpime príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče, zbytočne plytváme energiou.
2. Práčka nemá byť preplnená ani poloprázdna
Ak je to možné, vyhnite sa praniu pri čiastočnom naplnení práčky. Práčka sa považuje za plnú vtedy, keď v jej bubne zostane voľný priestor, ktorý pohodlne zaplní päsť bez toho, aby ste museli bielizeň stlačiť.
3. Znížme teplotu vody pri praní
Ak bielizeň vyvárame, spotrebujeme až o 50 % viac elektriny, ako keď perieme pri teplote 30 – 40 °C, ktorá plne postačuje pre pranie väčšiny nášho oblečenia. Rovnako neúsporné je aj predpieranie. O tom, koľko elektriny minie naša práčka pri praní, rozhoduje potrebný ohrev vody v hlavnej fáze pracieho cyklu. Čím vyššiu teplotu prania nastavíme, tým väčšia je spotreba. Keď napríklad znížime teplotu z 90 °C na 60 °C, vieme ušetriť až okolo 25 % energie.
4. Používajme úsporné pracie programy
Eko programy, ktorými už bežne disponujú moderné práčky aj umývačky riadu, sú síce časovo trošku náročnejšie, ale ušetria nám množstvo energie a vody s rovnakými výsledkami prania či umývania riadu.
5. Pri žehlení to nepreháňajme s naparovaním
Úplne vyschnutá bielizeň sa ťažšie žehlí. Žehlime ju vtedy, keď je ešte mierne vlhká. Tak vieme ušetriť 30 až 50 % energie. Dôležité tiež je nenechávať žehličku zbytočne zapnutú a termostat správne nastaviť na teplotu, akú naozaj potrebujeme. Žehličku zbytočne neprehrievajme.
6. Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujme
Vápenaté usadeniny z tvrdej vody môžu spôsobovať zvýšenú spotrebu elektriny. Najviac to vidíme pri rýchlovarnej kanvici, ale pravidelné odvápnenie pomôže aj umývačke riadu, práčke či žehličke. Vďaka nemu budú mať naše spotrebiče dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu. Odvápňovacie prostriedky sa dajú kúpiť v drogérii, no výbornú službu nám urobí aj ocot či kyselina citrónová.
7. Chladničku umiestnime na správne miesto
Chladnička by rozhodne nemala stáť v blízkosti rúry, sporáka alebo radiátora. Čím vyššia je teplota okolia, tým viac energie spotrebuje na to, aby sa vo vnútri udržala požadovaná teplota. Nevyhnutné je zabezpečiť aj optimálnu cirkuláciu vzduchu okolo chladiča, inak sa nebude dostatočne odoberať teplo z chladiacej náplne, čo môže mať podstatný vplyv na prevádzkové náklady. Aj preto musí mať pri vstavaných chladničkách skrinka vetracie otvory. Minimálna rezerva je 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu.
8. Odstraňujme námrazu
Ak nemáme chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujme námrazu z výparníka. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon. Aby sa dosiahla požadovaná nízka teplota, musí kompresor pracovať dlhšie, takže spotrebuje viac elektriny. Aby sme obmedzili tvorbu námrazy, je dobré vkladať vlhké potraviny do chladničky i mrazničky v uzavretých obaloch alebo nádobách.
9. Zbytočne neotvárajme dvere na chladničke
Kým chladničku otvoríme, treba si premyslieť, čo z nej potrebujeme. Každé otvorenie dverí znamená, že chladný vzduch z chladničky čiastočne unikne a dnu sa dostane teplý vzduch z miestnosti, ktorý sa musí následne ochladiť. Čím častejšie otvárame dvere na chladničke, tým je naša celková spotreba elektriny vyššia. Prehľadné ukladanie potravín nám tiež pomôže v tom, že dvere nemusia byť dlho otvorené.
10. Teplé potraviny do chladničky nedávajme
Teplé potraviny do chladničky nepatria, treba ich nechať najskôr vychladnúť. V zime môžeme na to využiť balkón. Ak potraviny pred vložením do chladničky zakryjeme alebo zabalíme, znížime tvorbu námrazy. Výhodné je aj rozmrazovanie potravín v chladničke.
10 rád ako ušetriť pri osvetlení
1. Využívajme denné svetlo
Ak je v izbe šero, nemusíme hneď použiť umelé osvetlenie. Niekedy postačí vytiahnuť žalúzie a čítať si možno pri okne. No ak už je potrebné zasvietiť, najhospodárnejšie sú svietidlá s priamym osvetlením.
2. Uprednostnime úsporné svetelné LED zdroje
V miestnostiach, v ktorých svietime dlhšie, sa oplatí používať svetelné LED zdroje, známe aj ako „ledky“. Pri porovnateľnej intenzite osvetlenia usporia LED zdroje oproti halogénovým žiarovkám takmer 60 % energie, v porovnaní so žiarivkami jej spotrebujú menej o 30 %. Keď „ledkami“ nahradíme klasické žiarovky, úspora energie je až 90 %. V najviac používaných miestnostiach, ako sú kuchyňa, obývačka či detská izba, v ktorých svietime v priemere 5 hodín denne, sa investícia do LED pri náhrade 60 W klasickej žiarovky vráti do 4 mesiacov. V prípade výmeny halogénových žiaroviek je to menej ako 8 mesiacov. Výhoda LED zdrojov je aj v tom, že majú oveľa dlhšiu životnosť, nevadí im časté zapínanie a intenzita osvetlenia sa dá dobre regulovať.
3. Zhasínajme!
Desatina elektriny v domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie. Preto ak odchádzame z miestnosti, v ktorej sa už nikto nenachádza, treba zhasnúť.
4. Lokálne osvetlenie je výhodnejšie
Keď si čítame za stolom či v posteli, stačí nám malá lampa, nie je potrebné svietiť v celej izbe.
5. Ušetriť nám pomôžu aj pohybové senzory
V miestnostiach, v ktorých sa nepohybujeme často, ako sú komory, šatníky, ale aj chodby bytových domov, sa oplatí nainštalovať pohybové senzory. Vďaka nim sa svietidlá zapnú iba vtedy, keď sa tam niekto nachádza a keď odíde, zase sa vypnú. Dobre si však treba premyslieť, aký svetelný zdroj pri nich zvolíme. Najlepšie sú LED zdroje, ktoré na rozdiel od kompaktnej žiarivky takmer okamžite dosiahnu maximálny svetelný tok. Žiarivkám navyše vadí časté spínanie.
6. Oplatí sa mať viacero vypínačov
Dlhé chodby či veľké prechodné miestnosti si priam pýtajú vypínač pri každom východe. Rovnako viac vypínačov možno využiť aj na schodisku. Ak je v miestnosti viac svietidiel, oplatí sa mať vypínač na každé samostatne. Nebudete tak zbytočne svietiť v tej časti, kde sa práve nenachádzate.
7. Upratovaním tiež môžeme ušetriť
Prach zo svietidiel aj zo svetelných zdrojov málokto z nás utiera tak často ako treba. Pritom aj ten nám „kradne“ svetlo. Keď máme svietidlá príliš zaprášené, usadený prach môže pohlcovať až 20 % svetla. Preto vezmime prachovku a dvakrát do mesiaca poriadne utrime prach zo všetkých svetelných zdrojov aj tienidiel lámp.
8. Ak vymaľujeme nabielo, svetla bude viac
Ak nemáme svetlá vsadené v strope, môžeme ho vymaľovať nabielo a využiť tak prirodzený odraz svetla od bledej plochy. Vďaka tomu budeme mať pocit lepšieho osvetlenia miestnosti aj pri žiarivkách s nižším príkonom.
9. Vyberajme správne tienidlá
Ideálne tienidlo je také, ktoré vhodne rozptyľuje svetelný tok použitého zdroja. Nie každé tienidlo možno kombinovať s každým svetelným zdrojom. Ak zvolíme nevhodnú kombináciu žiarovky, žiarivky či LED zdroja s použitým tienidlom, miestnosť sa nám môže zdať slabšie osvetlená. V prípade, že chceme v izbe vytvoriť atmosféru vhodnú napríklad na počúvanie hudby, je lepšie zvoliť doplnkové osvetlenie s nižším výkonom.
10. Vsaďme na stmievanie
V obývačke alebo v spálni sa nám oplatí regulovať intenzitu osvetlenia, ak chceme napríklad sledovať film alebo počúvať hudbu či len tak oddychovať. Na to sú vhodné svetelné zdroje (žiarovky, žiarivky či „ledky“), ktoré možno stmievať. Keď vymeníme klasické vypínače za stmievače a svetlo bude menej intenzívne, prirodzene tak míňame menej energie. Preto stmievaním môžeme ušetriť.
10 rád ako ušetriť pri varení
1. S pokrievkou spotrebujeme 4-krát menej energie
Pokrievka by pri varení mala dobre priliehať k nádobe. Stačí niekoľkomilimetrová medzera a už dochádza k výrazne vyšším stratám tepla z nádoby. Ak potrebujeme čiastočne odvádzať pary, oplatí sa používať pokrievky s nastaviteľným otvorom.
2. Tlakový hrniec šetrí energiu aj náš čas
V tlakovom hrnci sa jedlo uvarí oveľa rýchlejšie ako v klasickom. Pri varení vie ušetriť až 50 % energie a 70 % času.
3. Pri zohrievaní jedla použime mikrovlnku
Mikrovlnka umožňuje praktický a úsporný ohrev menších porcií (do 500 g) hotových jedál. Jej príkon sa pohybuje od 800 do 1 000 W. Najrýchlejšie zohrieva jedlo s vyšším obsahom vody. Je energeticky úspornejšia ako klasická rúra, ktorá by na dosiahnutie rovnakého efektu potrebovala vyššiu teplotu aj viac energie. Ohrievaním jedla priamo na tanieri v mikrovlnnej rúre ušetríme oproti zohrievaniu na sporáku až 50 % energie.
4. Pri elektrickom varení využívajme zvyškové teplo
Ak máme sklokeramické alebo elektrické varné dosky, hospodárne variť znamená aj to, že približne 5 až 10 minút pred dovarením prepneme regulátor na nižší stupeň, prípadne ho úplne vypneme. Takto využijeme zvyškové teplo varnej zóny.
5. Pri hrncoch s nerovným dnom plytváme energiou
Ak varíme na elektrickom sporáku, oplatí sa mať hrnce vyrobené z materiálov, ktoré dobre vedú teplo a majú rovné dno, čiže celou plochou priliehajú k platničke. Hrnce s nerovným dnom môžu predĺžiť čas varenia aj o 40 %, čo zvyšuje spotrebu energie o 10 až 15 %.
6. Na veľkosti hrnca tiež záleží
Priemer dna hrnca má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne. Príliš veľké alebo malé hrnce predlžujú čas varenia. Napríklad, ak má hrniec o 3 cm menší priemer, ako je priemer varnej platne, môže uniknúť do okolia až tretina energie.
7. Pečme viac vecí naraz
Ak v elektrickej rúre pečieme iba kúsok mäsa alebo malý koláč, minieme zbytočne veľa energie. Veľa pokrmov predsa môžeme piecť naraz. Výhodné sú v tomto prípade teplovzdušné rúry, v ktorých môžeme piecť súčasne vo viacerých vrstvách. A pozor! Na opečenie niekoľkých kúskov chleba je rozhodne vhodnejší hriankovač ako rúra.
8. Rúru nepredhrievajme pridlho
Zdrojom veľkých energetických strát je aj zbytočne dlhé vyhrievanie rúry pred pečením. Preto nezapínajme rúru príliš skoro. Moderné rúry sú vybavené termostatom. Nastavme ho na potrebnú teplotu a pokrm vložme do rúry hneď po jej dosiahnutí.
9. Ak potrebujeme horúcu vodu, použime rýchlovarnú kanvicu
Kanvice aj vďaka rýchlosti ohrevu ponúkajú úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky. Straty tepla sálaním do okolia sú pri nich podstatne nižšie.
10. Ohrievajme len toľko vody, koľko naozaj potrebujeme
Ak si 2-krát denne zohrejeme 1 l vody a využijeme z neho iba polovicu, ročne „vylejeme” do výlevky 365 l teplej vody. Za zbytočne spotrebovanú elektrinu tak zaplatíme 6,8 €.