Energetické komunity v praxi – aké sú možnosti ich financovania?

Energetické komunity v praxi – aké sú možnosti ich financovania?

Vyrobiť si spoločne ako komunita či spoločenstvo energiu prostredníctvom obnoviteľných zdrojov, napríklad slnka, vody či vetra, je pre obyvateľov miest a obcí, ale aj samotné samosprávy zaujímavá alternatíva a spôsob, ako zvyšovať svoju energetickú sebestačnosť. Inšpiráciu pre takéto riešenie je už dnes možné hľadať v Holandsku, Rakúsku či Francúzsku.

O možnostiach vzniku energetických komunít u nás na Slovensku a ich benefitoch, sme sa už rozprávali v predchádzajúcej epizóde podcastu Ušetrisko. Teraz sme sa bližšie pozreli na spôsoby financovania energetických komunít, podporné mechanizmy ich vzniku, ale aj na obmedzenia a bariéry, ktoré môžu existovať pri vzniku energetických komunít a energetických spoločenstiev. Hosťom podcastu Ušetrisko bol Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa všetko o šetrení energií a znižovaní svojich účtov.

Chcete vedieť viac? Sledujte podcast Ušetrisko, podcast, v ktorom sa dozviete všetko o šetrení a energetike, ktorý  je dostupný na platformách Apple PodcastsSpotifyPodbean a na Youtube si možno pozrieť videoverziu.