Energetické pexeso I

Zahraj sa a zisti, či vieš šetriť energiou, alebo ňou plytváš. Kde ju najčastejšie míňaš zbytočne? Obrázky ti napovedia a v texte nájdeš návody, ako šetriť a využívať obnoviteľné zdroje energie, či už doma, v škole alebo na ulici. Môžeš si ho aj stiahnuť a vyskúšať. Šetriť sa dá všade. Pexeso je možné, po predchádzajúcom dohovore, vyzdvihnúť v regionálnej pobočke v Bratislave alebo v Banskej Bystrici. Dohodnúť termín vyzdvihnutia je možné na adrese kamaratkaenergia@siea.gov.sk

Vytiahni žalúzie

1. Máš v izbe šero? Ešte nezažínaj, vytiahni žalúzie a čítaj si pri okne.

Zhasni

2. Keď odchádzaš z izby, zhasni! Desatina elektriny v domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie.

3. Pri čítaní v posteli ti stačí malá lampa, načo svietiť v celej izbe?

4. Pri upratovaní treba myslieť na to, že zaprášená žiarovka nám dáva menej svetla ako čistá

5. Myslíš si, že stačí z dvoch batérií vymeniť len jednu a ušetríš? Omyl! Nová batéria sa takto rýchlejšie vybije.

6. Vybité batérie vhadzuj len do nádob, ktoré sú na to určené. Nájdeš ich napríklad v predajniach elektroniky.

7. Neumývaj si zuby pod tečúcou vodou, zbytočne tak môžeš minúť až 20 litrov. To by ti stačilo na pitie na týždeň a viac.

8. Kúpu sa iba bábätká, veľkáči sa sprchujú. Pri kúpaní minieš viac vody aj tepla na jej zohriatie.

9. Pákovú batériu vždy nechávaj v polohe „studená voda“. Ak to tak neurobíš, nabudúce zbytočne pustíš teplú vodu, aj keď ju nepotrebuješ.

10. Perlátor mieša vodu so vzduchom, čím sa znižuje jej spotreba. Keď voda bublinkuje, minieš jej menej.

11. Elektrokolobežka je síce „in“, ale treba ju nabíjať, čiže spotrebúva energiu, nič neurobí pre tvoje zdravie a kondíciu.

12. Na výlet s rodičmi sa vyber vlakom, je ekologickejší než auto.

13. Vlastná studňa je vždy lacnejšia, ako keď nakupujeme vodu z vodovodnej siete. A dažďová voda je dokonca zdarma. zachytávate ju doma? 

14. Keď ťa rodičia vezú autom do školy čina krúžky, vezmite aj kamarátov, nech je vozidlo plné.

15. Máš radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom, alebo sa na ňom suší oblečenie? Tak sa nečuduj, že je v izbe zima.

16. Kúrenie pustené naplno a otvorené okno? Za teplo, ktoré oknom zbytočne vyletí sa platí.

17. Kým otvoríš chladničku, rozmysli si, čo chceš. Pri otvorení z nej ujde chlad a dnu sa vkradne teplo. Spotrebuje tak viac energie, aby sa zase ochladila.

18. Chladnička sa nekamaráti s radiátorom, so sporákom, ani s umývačkou riadu. Musia byť ďalej od seba, inak má vyššiu spotrebu.

19.  Aj kúrenie drevom znečisťuje ovzdušie, preto je v dedine šedý sneh a vo vzduchu dym. Čistejším zdrojom tepla je tepelné čerpadlo, ale aj zemný plyn.

20. Pokrievka pri varení nedovolí teplu utiecť z hrnca, a tak sa jedlo uvarí rýchlejšie.

21. Pri varení vody na čaj sa oplatí ohriať len toľko vody, koľko treba.

22. Ak vás je doma viac, pomocou slnečných kolektorov môžete zohrievať vodu oveľa lacnejšie.

23. Keď dostaneš z diktátu 1+, to je radosť, však? Aj spotrebiče dostávajú „známky“ podľa toho, koľko elektriny spotrebujú.

24. Sušička bielizne je veľký žrút energie. Lacnejšie je sušiť vyprané veci na balkóne či na dvore.

25. Ak mama zapla televízor, ale teraz klebetí so susedou, vypni ho. Zapnutý televízor spotrebúva elektrinu aj keď ho nikto nepozerá.

26. V lete vetraj nad ránom alebo v noci. Cez deň okno neotváraj a izbu si zatemni, aby sa teplo nedostalo dnu.

27. Jahody k tebe v januári cestujú v kamióne, mango sa dokonca vezie lietadlom. Kupuj lokálne potraviny, ktorých dovoz neznamená také veľké znečistenie.

28. Snaž sa odpad triediť, aby sa dal recyklovať a nezabúdaj dávať zvlášť aj bioodpad.

29. Nezapínaj práčku pre jedno tričko, ktoré si zabudol dať vyprať. Zbytočne sa minie elektrina aj voda.

30. Väčšinu oblečenia stačí prať pri teplote 30 – 40 °C, vyváranie spotrebuje o 50 % viac elektriny a neúsporné je aj predpieranie.

31. Bývanie v nezateplených domoch s netesniacimi oknami a dverami je drahé. Keď dom zateplíme, bude vyzerať krajšie a ušetrí nám peniaze za energiu.

32. Vo vnútri zeme je množstvo tepla. Zadarmo zohreje termálne pramene, ktoré si môžeš naplno užiť napríklad na niektorých kúpaliskách.

Pripravené Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou v rámci projektu odborného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU.

Ako využiť bezplatné poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU v školách

Podporené z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Publikovať časti obsahu z materiálov súvisiacich s bezplatným energetickým poradenstvom možno iba so súhlasom SIEA a uvedením zdroja v tvare Zdroj: SIEA/www.zitenergiou.sk

Podmienky používania