Zo Žiaru nad Hronom na sever Švédska: Slovenský startup zaujal na stretnutí projektu DeepTechValleys

Startup RENESO predstavil ekologickú technológiu spracovania cigaretového odpadu. Na stretnutí partnerov projektu DeepTechValleys v Umeå zástupcovia SIEA, MH SR a VAIA hľadali možnosti, ako zefektívniť podporu inovácií a pomôcť slovenským technologickým firmám preniknúť do Európy. RENESO získal konkrétne odporúčania pre ďalší rozvoj – vrátane verejného financovania a podania medzinárodnej patentovej prihlášky.

Vo švédskom meste Umeå sa uskutočnilo tretie stretnutie partnerov medzinárodného projektu DeepTechValleys, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia ôsmich európskych krajín. Slovenský tím tvorili predstavitelia Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), Výskumnej a inovačnej autority (VAIA) a ako nový partner aj startup RENESO zo Žiaru nad Hronom.

Podujatie hostila Regionálna rozvojová rada Västerbotten, ktorá predstavila švédske stratégie a nástroje na podporu inovácií, najmä v oblasti technologicky náročných startupov. Diskutovalo sa o regionálnych podmienkach rozvoja, možnostiach financovania cez Európsku radu pre inovácie (EIC) a o konkrétnych opatreniach na udržanie konkurencieschopnosti európskych technologických firiem.

Slovenský startup rieši problém, ktorý trápi mnohé krajiny

Startup RENESO zaujal inovatívnym prístupom k zberu, recyklácii a zhodnocovaniu cigaretového odpadu – téme, ktorá síce vo Švédsku nepatrí medzi prioritné (fajčí tam menej než 6 % populácie), no v mnohých iných európskych krajinách ide o aktuálny ekologický problém. RENESO predstavil svoju technológiu aj partnerom z ďalších krajín, čím si otvoril dvere k možnej expanzii.

Súčasťou stretnutia bola aj spoločná prezentácia slovenských partnerov, v ktorej Vladimír Tanistrák (MH SR) a Peter Adamovský (VAIA) reflektovali na potreby a výzvy, ktorým RENESO čelí. Výsledkom bolo viacero odporúčaní – vrátane možností čerpania verejných zdrojov a podania medzinárodnej patentovej prihlášky, ktoré môžu výrazne podporiť ďalší rast firmy.

Inšpirácie zo severu Európy

Druhý deň stretnutia bol venovaný návštevám inštitúcií podporujúcich vedu, výskum a inovačné podnikanie. V Umeå Science Park sa diskutovalo najmä o trendoch v oblasti „Life Sciences“(inovatívny výskum zameraný pre život a zdravie), na umeleckom kampuse Umeå Art Campus o význame dizajnu a rodových aspektov v technologických inováciách.

Pre RENESO, ako nového partnera projektu, bola táto pracovná cesta príležitosťou na nadviazanie kontaktov a zároveň začiatkom prieskumu možností, ako získať systematickú podporu pre ďalší rast. Doteraz startup nevyužíval verejné financovanie a nebol zapojený do výziev pre malé a stredné podniky. Jeho účasť v projekte však priniesla do diskusií cenný externý pohľad, ktorý môže pomôcť zlepšiť spôsob reportovania aj samotné smerovanie výstupov projektu.

Viac o projekte na webe Interreg Europe.

 

Projekt DeepTechValleys
DeepTechValleys je medzinárodný projekt programu Interreg Europe, ktorý prepája regióny s cieľom zlepšiť podmienky pre rozvoj technologicky náročných startupov. Slovensko je jeho aktívnym členom vďaka SIEA, ktorá koordinuje spoluprácu s národnými partnermi a prináša cenné zahraničné skúsenosti späť k slovenským firmám.