SIEA zorganizovala kľúčové stretnutie projektu KnowledgeAnalytics v rámci programu Interreg Europe

Hlavnou témou diskusií v Bratislave 5. a 6. marca bolo, ako využiť dáta a pokročilú analytiku na podporu regionálnych inovácií a efektívnejšiu tvorbu politík.

Hlavnými výstupmi zo stretnutia boli osvedčené postupy v inovačnej politike založenej na dôkazoch. Zástupcovia Výskumnej a inovačnej autority (VAIA), INOVATO a Slovak Business Agency (SBA) sa podelili o cenné skúsenosti, ako Slovensko využíva zber a analýzu dát na podporu inovácií a rozvoj podnikania. Ďalšia diskusia sa venovala analýze stavu techniky (SotA). Zástupcovia partnerských organizácií projektu KnowledgeAnalytics prezentovali prehľad aktuálneho využívania dátovej analýzy pri tvorbe politiky v ich regiónoch. Prienik a prekonávanie týchto výziev a aplikácia nástrojov, ktoré používame v spolupráci s partnermi, ponúka príležitosť na ďalšie zlepšenie a vzájomnú inšpiráciu na potenciálnu implementáciu.

Súčasťou aktivít bol aj rýchly fast-track Policy Hackathon zameraný na praktické riešenia, do ktorého sa zapojili naši partneri z Korean Development Institute (KDI) a Korean Sharing Program (KSP). Diskusia v rámci hackathon metodológie sa sústredila na nasledovné výzvy:

  1. Prelomenie bariéry medzi výskumom a jeho komercializáciou – výzvou je prechod výsledkov univerzitného výskumu na úspešné komerčné produkty. Mnohé sľubné inovácie uviaznu v laboratóriách kvôli nedostatku financovania, technologickým rizikám a slabšiemu zapojeniu priemyslu.
  2. Inovačná politika založená na dôkazoch – prechod na politiku, ktorá sa zakladá na dátach a dôkazoch, si vyžaduje silnú koordináciu medzi vládou, výskumnými inštitúciami a súkromným sektorom. Často však chýba integrácia, čo vedie k neefektívnemu a roztrieštenému úsiliu.
  3. Nesúlad medzi výskumom a potrebami priemyslu – programy akademického výskumu nie vždy zodpovedajú reálnym potrebám trhu, čo vytvára medzeru medzi vedeckým pokrokom a jeho praktickým využitím v praxi.
  4. Využívanie inovatívnych analytických nástrojov pri tvorbe politík – využitie pokročilých analytických nástrojov, ako je dátová veda, strojové učenie a AI, môže uľahčiť tvorbu inovačných politík. Mnohým odborníkom z verejného sektora však chýbajú potrebné zručnosti na ich efektívne využívanie.

 

Druhý deň programu zahŕňal študijné návštevy v spoločnostiach Noove a BIZZCOM. V Noove sme sa zamerali nato, ako spájať otvorené inovácie s mladými talentmi a v BIZZCOMe na napredovanie v automatizácii prostredníctvom pokročilých výrobných a montážnych riešení.

Medzinárodné stretnutie sme uzavreli diskusiou o ďalších krokoch a komunikácii. Schválené podklady osvedčených postupov budeme v nasledujúcom období využívať na prípravu odporúčaní na zlepšenie regiónov a politík krajín.

Nasledujúce stretnutie projektu KnowledgeAnalytics, zamerané na spoluprácu pri vytváraní ďalších postupov, sa uskutoční v septembri v Prahe.