K dispozícii je videozáznam z webinára Ako požiadať o poukážku zo Zelenej podnikom

Kto je oprávnený žiadateľ a kto nie, ako správne podať žiadosť o vydanie poukážky v informačnom systéme a čo všetko bude SIEA overovať pred schválením žiadosti a pri samotnom preplatení poukážky – to boli hlavné témy webinára Ako požiadať o poukážku zo Zelenej podnikom.

K dispozícii je videozáznam z webinára, ktorý sa uskutočnil online 29. apríla 2025. Boli na ňom odprezentované aktuálne všeobecné a osobitné podmienky projektu Zelená podnikom a zazneli aj odpovede na najčastejšie otázky žiadateľov. Tu je výber z najdôležitejších praktických informácií a odporúčaní:

Aj energetický audit bude podliehať kontrole

Nevyhnutná súčasť žiadosti o vydanie poukážky je účelový energetický audit. Musí byť vypracovaný v súlade s Usmernením k vypracovaniu energetického auditu. Jeho súčasťou musí byť „súbor údajov pre monitorovanie obnoviteľných zdrojov energie“. Energetický audit bude podliehať kontrole, ktorú budú vykonávať odborne spôsobilé osoby.

Kto je oprávnený žiadateľ a kto nie

Pre posúdenie oprávnenosti žiadateľa je zásadné:

  • subjekt musí vykonávať hospodársku činnosť
  • žiadateľ nesmie pôsobiť vo vylúčených sektoroch hospodárstva
  • právna forma
  • veľkostná kategória (mikro, malý alebo stredný podnik, pretože veľké podniky nie sú oprávnené).

Obce, obecné podniky založené obcami s viac ako 5 000 obyvateľmi či samostatne hospodáriaci roľníci nie sú oprávnenými žiadateľmi.

Žiadosť sa podáva cez informačný systém

Žiadosť o vydanie poukážky treba podať cez informačný systém na jedinej oficiálnej stránke projektu. Podaniu žiadosti predchádza registrácia. Pri registrácii je veľmi dôležité správne vyplniť obchodné meno (v súlade s obchodným registrom, živnostenským registrom alebo iným registrom, kde je osoba zapísaná), pretože neskôr ho už nebude možné meniť.

Keď podnik potvrdí registráciu, následne sa stáva registrovaným žiadateľom a prostredníctvom tlačidla „nová žiadosť“ už môže podať žiadosť o vydanie poukážky. Tu je potrebné vyplniť údaje o žiadateľovi, projekte, nahrať prílohy (napr. energetický audit, vyhlásenie žiadateľa o minimálnu pomoc a iné) a v poslednej časti sa vyrátava predpokladaná hodnota poukážky. Predpokladaná hodnota poukážky je len orientačná a po skontrolovaní žiadosti môže byť reálna hodnota poukážky iná.

Vo všeobecnosti sa hodnota poukážky stanovuje tak, že inštalovaný výkon zariadenia bude vynásobený maximálnymi oprávnenými výdavkami na 1 kW a intenzitou pomoci. Maximálne oprávnené výdavky na 1 kW sú súčasťou osobitných podmienok, ktoré boli zatiaľ vydané pre tepelné čerpadlá a slnečné kolektory.

Možno požiadať aj o dve rôzne zariadenia, ale…

V rámci jednej žiadosti môže podnik požiadať o vydanie poukážky aj na dve miesta realizácie projektu alebo dve rôzne zariadenia, treba však splniť dve podmienky:

  • miesta inštalácie (podniky, pobočky) musia byť pod jedným IČO-m, pretože 1 žiadosť = 1 IČO
  • musia sa nachádzať v rovnakej kategórii regiónu (viac rozvinutý región, čo je Bratislavský samosprávny kraj, a menej rozvinutý región, čo sú všetky ostatné kraje Slovenska, nemožno kombinovať v rámci jednej žiadosti).

Žiadosti si možno pripraviť vopred

Po otvorení registrácie si záujemcovia môžu žiadosti vopred predpripraviť – vyplniť údaje a nahrať do systému potrebné prílohy. Avšak žiadosť možno odoslať až v termíne, ktorý bude vždy uvedený v osobitných podmienkach projektu. Ako prvý bol zverejnený termín na podávanie žiadosti o poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel a solárnych kolektorov v rámci Bratislavského samosprávneho kraja, a to od 5. mája 2025 10.00 h.

O preplatenie poukážky treba požiadať do 6 mesiacov

Podané žiadosti o vydanie poukážky sa zaradia do poradovníka žiadostí, ktorý je zverejnený na stránke projektu. Pri kontrole SIEA preveruje, či sú údaje a prílohy v súlade s podmienkami projektu. Ak podnik splní všetky podmienky, SIEA vydá poukážku, ktorá je súčasťou zmluvy o poskytnutí poukážky, a zašle ju žiadateľovi na podpis. Po podpísaní SIEA zverejňuje zmluvu v Centrálnom registri zmlúv a sumu poukážky zaznamená do registra minimálnej pomoci. Deň nasledujúci po zverejnení je zmluva účinná a začína plynúť 6 mesačná lehota, počas ktorej musí podnik nainštalovať zariadenie a požiadať o preplatenie poukážky. SIEA opäť skontroluje všetky dokumenty potrebné k preplateniu poukážky a keď sú v poriadku, poukážku preplatí. Ak však podnik nestihne nainštalovať zariadenie alebo požiadať o preplatenie poukážky v danej lehote, zmluva automaticky zaniká a poukážka nebude preplatená.

Z videozáznamu webinára sa dozviete aj to, čo všetko bude SIEA kontrolovať, na čo si treba dať zvlášť pozor a prečo je stanovená lehota 60 dní na overenie splnenia podmienok pred vydaním poukážky. Jeho súčasťou sú aj odpovede na otázky zaslané počas konania webinára. Tie najdôležitejšie nájdete zodpovedané aj na webovej stránke v časti Časté otázky.