Ocenené Inovatívne činy roka 2020 sú schopné konkurovať aj v zahraničí

V 14. ročníku súťaže Inovatívny čin roka  2020, ktorú vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR, získali ocenenia inovácie schopné konkurovať aj na svetových trhoch. Do súťaže o cenu ministra hospodárstva bolo prihlásených 35 návrhov. „Sú medzi nimi viaceré skutočne výnimočné riešenia, ktoré sú schopné konkurovať aj v zahraničí a zároveň potvrdzujú inovatívnu výkonnosť našich firiem, “ zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.

Súťažiaci mohli prihlásiť inovácie, ktorých inovačný proces bol dokončený v kalendárnom roku 2020 a boli aj uvedené do praxe. Najvyššie ocenenia v súťaži o cenu ministra hospodárstva v kategórii výrobková inovácia získala spoločnosť GRIZZLY.SKI s.r.o. za ultraľahké skialpinistické viazanie s brzdou GR OLYMPIC z leteckého hliníka. V kategórii technologická inovácia najviac zaujalo riešenie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá vyvinula technologickú linku na vysokoefektívne bezodpadové spracovanie multikomponentných hnojív s využitím granulátora s plochou matricou. V kategórii inovácia služby bolo prvé miesto udelené spoločnosti YMS, a.s., za aplikáciu ySpace, ktorá umožňuje plne automatizované sťahovanie, spracovanie a vyhodnotenie údajov zo satelitného snímkovania Zeme. V uvedených troch kategóriách získali tri najlepšie riešenia ocenenie a finančnú odmenu v hodnote 7000 eur, 5000 eur a 3000 eur.

V novej kategórii za inováciu, ktorá prispela k riešeniu COVID situácie, bolo udelené ocenenie Inovatívny čin roka antimikrobiálnemu oblečeniu pre zdravotnícky personál a textilným výrobkom PROLEN s iónmi striebra a zinku, ktoré ničia vírusy, baktérie a bránia rastu plesní. Rúška a textílie s týmito vlastnosťami vyvinuté spoločnosťou CHEMOSVIT FIBROCHEM, s.r.o., používali  zdravotníci a záchranné zložky.

„Rozhodovanie v tejto kategórii bolo mimoriadne zložité, pretože uplynulé dva roky ukázali, aká  dôležitá je účinná ochrana, dezinfekcia, testovanie aj vyhodnocovanie výsledkov. Viaceré z prihlásených firiem sa už zaslúžili o záchranu mnohých životov. A hoci bolo ocenenie za Covid inováciu len jedno, chceme vyzdvihnúť úsilie všetkých podnikateľov, ktorí dokázali zareagovať a pomôcť,“ uviedol Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá súťaž pre rezort hospodárstva organizuje.

Hodnotiacimi kritériami súťaže boli originalita nápadu, prínos inovácie pre spotrebiteľa a spoločnosť, vplyv inovácie na trh, podnikateľskú činnosť, národné hospodárstvo a ekológiu.

Podrobnejšie informácie o ocenených inovatívnych činoch a zoznam prihlásených súťažných návrhov

Zoznam ocenených Inovatívnych činov roka 2020

Inovácia, ktorá prispela k riešeniu COVID situácie

Oblečenie pre zdravotnícky personál a textilné výrobky PROLEN®, Chemosvit Fibrochem, s.r.o.

Výrobková inovácia

1. miesto
Skialpinistické viazanie s brzdou GR OLYMPIC, GRIZZLY.SKI s.r.o.
2. miesto
Generátor studenej plazmy NTP Plasma ONE, Novo s.r.o.
3. miesto
Nová sada polyuretámových zalievacích hmôt pre elektrotechnický priemysel -VUKOL N, VUKI a.s.

Technologická inovácia

1. miesto
Technologická linka na spracovanie multikomponentných hnojív s využitím granulátora s plochou matricou, Slovenská technická univerzita v Bratislave
2. miesto
Autonómny plávajúci dron, STELLA Group, s.r.o.
3. miesto
SHARVAN BIKE – rastúci skladací bicykel, Project M1 s. r. o.

Inovácia služby

1. miesto
ySpace – nástroj pre automatizované sťahovanie, spracovanie a vyhodnotenie údajov zo satelitného snímkovania Zeme, YMS, a.s.
2. miesto
WocaBee – online aplikácia na učenie slovíčok, WocaBee, s.r.o
3. miesto
Twinzo – Platforma pre trojrozmerné digitálne dvojčatá, twinzo j.s.a.