SIEA má prvú mobilnú čerpaciu stanicu na vodík, spolu s vodíkovým autom ju bude využívať Trnavský samosprávny kraj

Slovenská inovačná a energetická agentúra dnes predstavila prvú mobilnú čerpaciu stanicu na vodík. Bude slúžiť na tankovanie dvoch osobných vodíkových automobilov, ktoré obstarala na účely prezentácie vodíkových technológií v doprave. SIEA takto zároveň odštartovala už dlhšie avizované aktivity na podporu vodíka.

 

Slovenská inovačná a energetická agentúra, ako jeden z členov Národnej vodíkovej asociácie, od začiatku aktívne spolupracovala na príprave Národnej vodíkovej stratégie a v súčasnosti sa podieľa na tvorbe Akčného plánu. V rámci svojich aktivít chce posilňovať povedomie odbornej aj laickej verejnosti o vodíku a prispieť tak k rozširovaniu vodíkových technológií na území Slovenska. Aj preto v októbri 2020 začala s prípravnými trhovými konzultáciami, ktoré viedli k obstaraniu prvých dvoch vozidiel s palivovými článkami poháňanými vodíkom a mobilnej čerpacej stanice s plniacim tlakom 350 bar.

 

Minister hospodárstva SR Richard Sulík, ktorý sa osobne zúčastnil predstavenia prvej mobilnej vodíkovej čerpacej stanice, zdôraznil, že aj tieto kroky by mali prispieť k naplneniu vízie, že do roku 2030 u nás výrazne vzrastie používanie vodíka nielen v priemysle, plynárenstve, tepelnom hospodárstve, ale aj v doprave. „Spoločnosť sa postupne mení na bezuhlíkovú a zaväzuje sa k alternatívnym riešeniam. Jedným z takýchto na Slovensku je i vodík. Sme na začiatku vývoja, ktorý bude trvať desiatky rokov. Ale dnes sme dosiahli jeden z ďalších míľnikov, čomu som veľmi rád,“ povedal.

 

Generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš informoval, že verejnosť sa bude môcť zoznámiť s vodíkovými autami a vidieť, čo reálne znamená vodíkový pohon, napríklad v rámci interaktívnych podujatí „Roadshow so Žiť energiou“. Postupne sa uskutočnia vo všetkých krajských mestách na Slovensku a ich cieľom je priblížiť domácnostiam problematiku obnoviteľných zdrojov, úspor energie, ako aj inovatívnych technológií na báze vodíka. „SIEA dlhé roky podporuje inovácie a nové technológie, ktoré prispievajú k efektívnemu využívaniu energie a zároveň myslia na životné prostredie. Preto sme sa zamerali aj na vodík, ktorý má široké možnosti využitia. V samotnej doprave sa s ním ráta ako s palivom nielen pre osobné autá, ale aj nákladné automobily, autobusy, vlaky a v budúcnosti aj pre lode a lietadlá. A keď chceme držať krok s vyspelými krajinami, je dôležité, aby Slovensko bolo súčasťou týchto nových trendov vo svete,“ povedal P. Blaškovitš.

 

Samotnú čerpaciu stanicu na vodík s tlakom plnenia 350 bar prenajíma SIEA na základe výsledkov verejného obstarávania firma Air Products Slovakia. Je známa tým, že je súčasťou rôznych celosvetových projektov zameraných na demonštráciu vodíkovej energie. „Sme najväčším výrobcom vodíka a máme takmer šesťdesiat rokov skúseností s jeho používaním. Plnením nádrží vodíkových automobilov z mobilnej stanice chceme demonštrovať našu technologickú vyspelosť a naše znalosti a zručnosti, ktoré ponúkame, aby sme pomohli vybudovať celú vodíkovú infraštruktúru na Slovensku a prispeli tak k dosiahnutiu bezemisného hospodárstva,“ opísal účel účasti Air Products na projekte Vlastimil Pavlíček, riaditeľ pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

 

Čerpaciu stanicu na vodík, umiestnenú v areáli spoločnosti Arriva v Trnave, bude v súčasnosti využívať Trnavský samosprávny kraj, ktorého predseda Jozef Viskupič si od SIEA prevzal jedno z vodíkových áut. „Od začiatku sme vraveli, že plánujeme autá poskytovať aj rôznym štátnym a verejným inštitúciám. Trnavskej župe sme vodíkový automobil krátkodobo zapožičali na účely prezentácie a oboznámenia sa s výhodami vodíkového pohonu,“ dodal P. Blaškovitš.

 

Videozáznam z odovzdávania mobilnej vodíkovej stanice  v Trnave