Poznáme Inovatívne činy roka 2013

Spoločnostiam, ktoré sa o Inovatívne činy roka 2013 zaslúžili, odovzdal ocenenia Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský 20. mája 2014 v rámci Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Nechajte sa inšpirovať ich výsledkami.

 

Unikátnosť zariadenia zvárajúceho nadrozmerné časti vo vákuovej komore, jedinečnosť manuálu umožňujúceho samotným správcom vodných plôch monitorovať a minimalizovať environmentálne záťaže a atraktívnosť expozície, v ktorej si môže dieťa i dospelý zhotoviť mincu. To sú hlavné prednosti Inovatívnych činov za rok 2013, ktoré  získali Cenu ministra hospodárstva SR.

 Inovativny_cin_2013__SIEA01.jpgInovativny_cin_2013__SIEA_02.jpg

Zámerom už 7. ročníkov súťaže, ktorú organizuje príspevková organizácia MH SR Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), je podporiť úspešné riešenia. „V doterajšej histórii súťaže sa prezentovalo už vyše 200 prihlásených súťažných návrhov. Teší ma, že úroveň prihlásených riešení, podľa hodnotiacej komisie, postupne vzrastá. Pribudli prihlášky plné originálnych nápadov, nabité špičkovými technológiami, ktoré môžeme smelo zaradiť na úroveň high-tech“, konštatoval minister T. Malatinský. Minister zároveň poďakoval súťažiacim za to, že „vystúpili z vlastného tieňa“, zapojili sa do súťaže a stali sa príkladom pre ostatných. „Verím, že takéto podujatia ako „Inovatívny čin roka“ sú impulzom pre nových a nádejných inovátorov a nasmerujú ich pozornosť k riešeniam, ktoré pomôžu zlepšiť konkurencieschopnosť slovenského priemyslu,“ doplnil minister T. Malatinský.

 

SIEA dostala 32 prihlášok do súťaže, z toho v kategórii „Výrobková inovácia“ bolo 13, v kategórii „Technologická inovácia“ 8, v kategórii „Inovácia služby“ 11 prihlášok. Cenu ministra hospodárstva SR v kategórii Výrobková inovácia získala PRVÁ ZVÁRAČSKÁ, a. s. Bratislava za „Elektrónovolúčový zvárací komplex PZ EZ 30JS JUMBO“. V kategórii Technologická inovácia získala cenu ministraKatarína Koporováz Košícza „Expertné vyhodnocovanie enviromentálnych záťaží a ich efektívna korekcia“. Komisia v kategórii Inovácia služby ako najlepší návrh vyhodnotila „Podzemie pod vežami – príbeh tajomstva ukrytého v kúsku kovu“ spoločnosti Peter Vaněk – Dobré služby, Liptovský Ján.

 

Hodnotiaca komisia navrhla oceniť Mimoriadnou cenou ministra v kategórii Výrobková inovácia aj spoločnosť VUKI a. s., Bratislava za „Nové konštrukcie káblov pre priemyselné aplikácie a spoľahlivý prenos energie a signálov v náročných prostrediach“ a v kategórii Inovácia služby spoločnosťSlovenská legálna metrológia, n. o. Banská Bystrica za „Meracie systémy na komplexné overovanie a kalibrovanie rýchlomerov“.

V aktuálnom 7. ročníku súťaže Inovatívny čin roka sa rozhodol aj organizátor súťaže – SIEA – mimoriadne oceniť jedného zo súťažiacich udelením Ceny za inovatívnu myšlienku. Za „Benefičné elektronické aukcie“ ju získala nezisková organizácia 4people. „Oceňujeme, že projekt prináša inovatívne možnosti do sveta filantropie a charity a okrem samotnej ponuky nových služieb predstavuje aj jednoznačné humánne posolstvo. Budeme radi, ak bude tento Inovatívny čin inšpiráciou aj pre ďalšie spoločnosti, pretože sociálne inovácie si určite zaslúži väčšiu pozornosť,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.