Inovatívne výrobky, technológie a služby môžu získať cenu ministra hospodárstva

Podnikatelia, ktorí v minulom roku uviedli na trh inovatívny výrobok či službu, sa môžu prihlásiť do súťaže o Cenu ministra hospodárstva SR Inovatívny čin roka 2019. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že aj takýmto spôsobom chce pomôcť podnikaniu na Slovensku a ocenením podnikateľov motivovať.

„Na Slovensku sa všeobecne výrazne ťažšie podniká ako 15 rokov dozadu a pre inovácie to platí obzvlášť,“ zdôraznil. Práve súťaž je podľa neho „dobrý spôsob, ako upozorniť na niečo, čo má zmysel, čo je dobrý nápad, čo pomôže v budúcnosti“.

Prihlášky do súťaže môžu záujemcovia posielať do 30. septembra 2020 na adresu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) a v elektronickej forme na e-mailovú adresu sutaz@siea.gov.sk. Zúčastniť sa jej  môžu právnické osoby alebo fyzické osoby – podnikatelia so sídlom v Slovenskej republike. Súťaž má tri kategórie, týka sa inovácií výrobkov, technologických inovácií a inovácií v oblasti služieb. Podmienkou je, že musí ísť o inováciu, ktorá bola na trh uvedená v roku 2019.

„Ministerstvo hospodárstva oceňuje v každej kategórii prvé tri miesta. Prvou cenou bude vecná cena a finančná odmena vo výške 7000 eur. Druhé miesto v každej kategórii rezort hospodárstva odmení finančnou cenou vo výške 5000 eur a autor inovácie umiestnenej na treťom mieste dostane 3000 eur,“ informovala poradkyňa ministra Jana Kiššová. Vicepremiér R. Sulík zároveň vyzval inovátorov, aby svoje riešenia do súťaže prihlásili. Ceny budú odovzdané počas podujatia Cooperation Innovation Technology Transfer v dňoch 19. – 20. októbra 2020.

Kritériami, ktoré bude pri vyhodnocovaní posudzovať odborná komisia, sú samotná inovatívnosť, ďalej prínos pre spotrebiteľa, zákazníka a spoločnosť. Posudzovať sa bude aj vplyv na trh, podnikateľskú činnosť, na národné hospodárstvo ako aj vplyv na ekológiu. „Súťaž bola po prvýkrát vyhlásená v roku 2008, doteraz evidujeme viac ako 370 prihlášok a v cenách bolo rozdelených okolo 161-tisíc eur,“ informoval Artur Bobovnický, riaditeľ Sekcie inovácií a medzinárodnej spolupráce Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá súťaž pre rezort hospodárstva organizuje.