Ako si predstavujú náš svet deti? Vo výtvarnej súťaži bodovali mestá budúcnosti

Žiaci z celého Slovenska prihlásili do súťaže Budúcnosť sveta 850 výtvarných prác. Počet diel v druhom ročníku sa zvýšil. Súťažiaci pritom využívali inovatívne nahrávanie cez aktívne rozhranie.

Súťaž Budúcnosť sveta vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci národného projektu inovujme.sk. Cieľom súťaže bolo podnietiť kreatívne myslenie detí a motivovať školy k inovatívnemu prístupu. Deti tak môžu ukázať svoje výtvarné nápady, talent a vlastnú víziu budúcnosti. „Počet prihlásených diel bol o stovku vyšší ako v prvom ročníku a výrazne sa zvýšila ich úroveň. Deti nás očarili nielen nápadmi, ale aj skvelým výtvarným spracovaním a svojou fantáziou tak inšpirujú aj nás dospelých,“ hovorí Svetlana Gavorová generálna riaditeľka SIEA.

Diela najčastejšie zobrazovali digitálne technológie, vesmír, kozmonautiku. „Mladší žiaci sa zamerali aj na spolužitie robotov s ľuďmi, najčastejšie ich vykreslili ako pomocníkov. Tí starší zobrazovali mesto budúcnosti, architektúru, ale tiež výzvy spoločnosti, ako napríklad ochrana životného prostredia,“ vysvetľuje výtvarníčka Katarína Slaninková členka poroty. Pri rozhodovaní zavážila myšlienka diela, jej výtvarná hodnota a originalita nápadu.

Porota zložená z odborníkov v oblasti výtvarného umenia, detskej psychológie a zástupcov SIEA vybrala víťazov v dvoch vekových kategóriách. Deti budú odmenené vecnými cenami, ako sú smart hodinky, či elektronické čítačky kníh. Organizátori ich odovzdajú priamo v školách na Deň detí 1. júna 2017. Súčasťou súťaže je aj Cena Slovenských elektrární – víťaz „zoberie na výlet“ celú triedu do Energolandu. Svoju podporu mohla prejaviť súťažiacim aj široká verejnosť. Víťazné dielo získalo 10 135 hlasov. Všetky súťažné práce sú zverejnené na stránke www.buducnostsveta.sk.

Výtvarné diela sa budú verejne prezentovať aj v regiónoch. Vernisáž prvej výstavy bude 15. júna 2017 v zrekonštruovanom kaštieli v Spišskom Hrušove a potom v priestoroch piešťanskej knižnice.

Kategória 1. stupeň základnej školy
1. miesto:   Viktor Krížik, Bratislava Futurama
2. miesto:   Júlia Štupáková, Divín Živé vdychuje život neživému
3. miesto:   Zdenka Petrofová, Humenné Oko do minulosti

 

Kategória 2. stupeň základnej školy
1. miesto:   Christian Podmanický, Lozorno Ako vidím veľkomesto
2. miesto:   Daniela Falisová, Medzilaborce Svet záhad
3. miesto:   Dorota Šmelíková, Bratislava Som vesmír
3. miesto:   Natália Debnárová, Kriváň Budúcnosť cez ružové okuliare


Cena Slovenských elektrární
Bibiana Friščáková, Podvysoká Zem trpí

 

Online hlasovanie: 10 135 lajkov
Viktória Hrabáriková, Suchá nad Parnou Nedeľné popoludnie