Sušičky bielizne majú nové energetické štítky a musia byť efektívnejšie

Od 1. júla 2025 sa menia energetické štítky a sprísňujú požiadavky na sušičky bielizne. Nové energetické štítky sú prehľadnejšie, uľahčia porovnávanie modelov a obsahujú QR kód s odkazom na technické údaje. Prísnejšie európske požiadavky na ekodizajn zvýšia efektívnosť sušičiek a dostupnosť náhradných dielov.

Energetické štítky pomáhajú pri výbere energeticky úspornejších sušičiek bielizne od roku 2002. Nové štítky s presnejšími praktickejšími informáciami platia od 1. júla 2025. Predajcovia majú povinnosť vymeniť staré štítky bubnových sušičiek za nové do 14 pracovných dní. Počas tohto obdobia môže byť zobrazený len jeden štítok – buď starý, alebo nový. Od 19. júla 2025 je povinné zobrazovať pri predaji sušičiek v kamenných predajniach, online obchodoch, ale aj v reklamách iba nové štítky.

Prehľadnejšie energetické triedy a QR kód zjednodušia porovnávanie

Nový štítok nahrádza pôvodné triedy A+++ až D novou škálou A až G, ktorá prehľadnejšie naznačí rozdiely v spotrebe.

Na štítku pribudol jedinečný QR kód, ktorý odkazuje priamo na elektronickú databázu výrobkov s energetickým označením EPREL, kde si možno porovnať údaje o každom modeli dostupnom v Európe. Doteraz bolo v databáze EPREL zaevidovaných vyše 5 800 modelov bubnových sušičiek so starým štítkom. Aktuálne je v databáze zaregistrovaných takmer 2 500 výrobkov, ktoré majú nový štítok.

Zatiaľ čo pri doterajšom štítkovaní bolo v dvoch najvyšších triedach A+++ a A++ zaradených vyše 70 % výrobkov, pri novom štítkovaní patrí najviac, až 40 % výrobkov, do triedy C. V najefektívnejšej triede A je 57 a v triede B 185 bubnových sušičiek bielizne.

Čo sa mení na energetickom štítku bubnových sušičiek

Porovnanie Stitkov Susicky

V prípade sušičiek sa nemenil spôsob merania, upravený je len spôsob výpočtu viacerých parametrov, a preto sú na štítkoch iné hodnoty ako v minulosti. Zmeny na energetickom štítku bubnových sušičiek bielizne majú spotrebiteľom ešte viac uľahčiť výber úspornejších výrobkov a priblížiť hodnoty namerané pri testovaní v laboratóriách tomu, ako sa výrobky používajú v reálnych podmienkach.

Čo je nové:
– Spotreba energie sa po novom uvádza na 100 cyklov namiesto ročnej spotreby pri 160 cykloch.
– Trieda účinnosti kondenzácie je doplnená o vyjadrenie v percentách, čo umožňuje presnejšie porovnanie tesnosti, respektíve množstva unikajúcej pary.
– Všetky hodnoty sú uvádzané pre štandardný program pre bavlnu, ktorý musí byť na všetkých výrobkoch označený ako „eco“ a musí byť na zariadení prednastavený ako prvý v ponuke. Tento program je v porovnaní s ostatnými najúspornejší, no hoci spotrebuje najmenej energie, je zvyčajne časovo náročnejší.

Zobrazovanie v online a kamenných predajniach

Energetické označovanie zahŕňa okrem energetického štítku aj informačný list výrobku. Ten musí byť dostupný aj v kamenných predajniach, na vyžiadanie i v tlačenej podobe.

Pri online predaji energetický štítok a informačný list výrobku musia byť vždy jasne viditeľné v blízkosti ceny, ak nie je uvedená, tak v blízkosti názvu alebo obrázku. Táto povinnosť platí pre každú podstránku, kde si spotrebiteľ vyberá konkrétny model – aj v zoznamoch, v porovnaniach a v nákupnom košíku. Namiesto úplného energetického štítku je povolené zobraziť iba šípku a namiesto informačného listu výrobku iba odkaz naň, avšak len za predpokladu, že úplný štítok a informačný list výrobku budú prístupné po prvom kliknutí, po umiestnení kurzora myši alebo po ťuknutí na dotykovú obrazovku na šípku a odkaz.

Nový energetický štítok a informačný list výrobku musia byť od 19. júla 2025 zobrazené pri každej sušičke bielizne. Iba v prípade, že dodávateľ ukončil svoju činnosť, môže predajca predávať výrobky so starým štítkom počas obdobia deviatich mesiacov – to znamená, že najneskorší povolený dátum predaja by bol 31. marec 2026.

Na trhu zostanú len úspornejšie modely

Od 1. júla 2025 sa zároveň sprísňujú požiadavky na ekodizajn bubnových sušičiek pre domácnosť.

Mení sa napríklad hodnota a tiež spôsob výpočtu maximálneho indexu energetickej účinnosti. V dôsledku toho bude od uvedeného dátumu možné uvádzať na trh EÚ len modely sušičiek s technológiou tepelného čerpadla. Tradičné odvetrávacie sušičky a kondenzačné modely s výhrevným telesom s kapacitou nad 3 kg už nové požiadavky nespĺňajú. Kusy týchto výrobkov, ktoré boli uvedené na trh pred 1. marcom 2025, je možné predávať bez časového obmedzenia, avšak iba v prípade, ak majú nový energetický štítok.

Nové požiadavky znižujú aj limity pre spotrebu energie v režime vypnutia, v pohotovostnom režime a pri odloženom štarte.

Upravený bol aj výpočet účinnosti kondenzácie, ktorá naznačuje koľko pary unikne zbytočne do priestoru. Po novom zohrávajú väčšiu váhu výsledky meraní pri čiastočnom naplnení sušičiek, keďže to viac zodpovedá bežnému používaniu v domácnostiach.

Lepšia dostupnosť náhradných dielov

Nové nariadenie prináša dodávateľom aj nové povinnosti, ktoré zlepšujú dostupnosť náhradných dielov. Pri všetkých modeloch sú výrobcovia povinní zabezpečiť dostupnosť náhradných dielov minimálne 10 rokov od uvedenia posledného kusu daného modelu na trh a diely musia byť dodané do 15 pracovných dní od prijatia objednávky. Výrobcovia sú povinní na verejne dostupnej webovej stránke zverejniť orientačné ceny náhradných dielov bez DPH, kompletný zoznam dostupných dielov a spôsob ich objednania.

Na ktoré sušičky sa nariadenia nevzťahujú?

Nariadenia o ekodizajne a energetickom označovaní sa vzťahujú na všetky sušičky napájané z elektrickej siete a plynové bubnové sušičky určené pre domácnosť. Nariadenia sa netýkajú práčok so sušičkami, ktoré majú nové energetické štítky od roku 2020, a tiež bubnových sušičiek s kapacitou menej ako 3 kg, mobilných sušičiek napájaných batériou a sušičiek, ktorých primárna funkcia nie je sušenie bielizne.

Aké výhody prinesú zmeny pre spotrebiteľa?

Spotrebitelia vedia vďaka energetickému označovaniu vyhodnotiť, či sa im kúpa úspornejšej sušičky oplatí aj z dlhodobého hľadiska. V roku 2020 bola vďaka energetickým štítkom a minimálnym požiadavkám spotreba energie pri sušičkách o 49 % nižšia. Zavedenie nových pravidiel prinesie ďalšie reálne úspory:

– Prechod na jednu z najúčinnejších sušičiek môže znížiť spotrebu elektriny približne o 60 %.
– Vďaka energeticky účinnejším sušičkám môže Európa v rokoch 2020 – 2040 ušetriť až 15 TWh elektriny, čo zodpovedá 2,5-násobku ročnej spotreby Malty.

V roku 2030 sa očakávajú úspory na úrovni spotreby elektriny v Litve.

Právny základ

Uvedené zmeny vychádzajú z nariadenia o ekodizajne (EÚ) 2023/2533 a nariadenia o označovaní energetickými štítkami (EÚ) 2023/2534.

Upozornenie:

Nová farebná šípka s rozsahom tried je povinná pre všetky výrobky

Farebná šípka, ktorá zastupuje úplný energetický štítok pri online predaji a v reklame, musí obsahovať aj rozsah príslušných tried energetickej účinnosti.

nová šípka - trieda energetickej účinnosti

Keďže sa nové štítky zavádzajú postupne a jednotlivé kategórie výrobkov majú rôzny rozsah tried, Európsky súdny dvor vydal v roku 2023 rozhodnutie, podľa ktorého sú dodávatelia a predajcovia povinní zobrazovať nové šípky s rozsahom tried pri všetkých výrobkoch s energetickým označovaním, teda napríklad aj pri rúrach na pečenie alebo klimatizáciách.

Pre bubnové sušičky bielizne a tiež smartfóny a tablety typu Slate, ktoré majú nové energetické štítky od 20. júna 2025, sú vzory šípky orientovanej doľava uvedené v príslušných nariadeniach o energetickom označovaní. Pre dodávateľov všetkých výrobkov s energetickým označovaním sú k dispozícii nové vzory doľava orientovaných  šípok  s rôznymi rozsahmi tried v grafickej podobe na stiahnutie.

 

Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na stránke energetickestitky.sk.