Nie sú Vám ľahostajné účty za energie? Chcete využívať obnoviteľné zdroje energie alebo uvažujete o kúpe nových úspornejších spotrebičov? Odborní konzultanti v našich centrách ŽIŤ ENERGIOU Vám poradia, aké opatrenia podniknúť a ako si vybrať najvhodnejšie a čo najefektívnejšie zariadenia.
Legislatívne povinnosti
Zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov
Zákon č. 314/2012 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov
Podporné programy
Plánujete investovať do nových energetických technológií alebo obnoviť Váš rodinný či bytový dom a chýbajú Vám financie? Pripravili sme prehľad podporných programov a fondov, v rámci ktorých môžete čerpať zvýhodnené úvery alebo požiadať o dotácie.
Zelená domácnostiam
Národný projekt podpory využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnosti.
Viac informácií – www.zelenadomacnostiam.sk
Obnov dom
Obnova rodinných domov je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Jej cieľom je do roku 2026 podporiť príspevkom na obnovu domu až 30 tisíc starších domov. Zníženie energetickej náročnosti domov pozitívne ovplyvní hospodárenie domácností a zníženie emisií CO2 prispeje k zlepšeniu kvality životného prostredia a zdravia obyvateľov Slovenska.
Viac informácií.
Štátny fond rozvoja bývania
Fond zabezpečuje podporu v oblasti bytovej politiky formou poskytovania výhodných dlhodobých úverov.
Viac informácií
Jednoduché opatrenia v domácnosti


Ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti
Najviac energie sa v domácnosti spotrebuje vo forme tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody. Nemálo peňazí však stojí aj elektrina potrebná na chod domácnosti. Otázka zníženia nákladov aj na spotrebu elektriny je preto namieste. Ale kde začať? Ponúkame vám viacero odporúčaní, ktoré môžete vo svojej domácnosti uplatniť i vy, a to v mnohých prípadoch aj bez veľkých investícií.



Prečo využívať slnečné žiarenie? Aké sú podmienky na Slovensku. Čo ovplyvňuje ročný energetický zisk? Z čoho sa skladá solárny systém. Druhy slnečných olektorov. Využitie solárnych kolektorov. Ako zistiť, či sa inštalácia systému oplatí. Modelový príklad výpočtu výšky úspor.


Tepelné čerpadlá využívajú dostupné teplo zo vzduchu, zeme alebo z vody. Toto teplo je k dispozícii zadarmo a možno ho energeticky veľmi efektívne zhodnotiť. Ako a podľa čoho sa riadiť pri výbere čerpadla? Ktorý primárny zdroj tepla zvoliť?