Študenti majiteľmi elektrární – Sustainable Energy Week 2011

Stredoškoláci, študenti vysokých škôl, ale aj manažéri energetických spoločností si počas dvoch dní vyskúšali, aké je to riadiť elektráreň, hospodáriť s ubúdajúcim množstvom surovín, ktorých cena neustále stúpa a pritom rozumne investovať do distribučnej siete v rámci miest a štátov Európy. Podujatie pod názvom Maratón energetickej efektívnosti zorganizovala SIEA 12. – 13. apríla pod hlavičkou kampane Európskej komisie Týždeň udržateľnej energie 2011.


„Páčilo sa mi veľmi. Ľudia, ktorí nám vysvetľovali pravidlá hry boli veľmi ochotní a milí. Hra bola veľmi zaujímavá a bolo to skvelé. Uvítala by som častejšie takéto akcie,“ podelila sa o svoje dojmy zo strategickej hry žiačka Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici.

DSCF0424.jpgDSCF0438.jpgDSCF0439.jpgDSCF0556.jpgDSCF0562.jpgP1030763.jpgP1030767.jpgmanazeri.jpgviaz_13_4.jpgvitaz_Maros_Mihac_TUKE_FEI.jpgvitazka_Kristina_Varaljaiova.jpg

O atraktívnu formu vzdelávania hrou v oblasti efektívneho hospodárenia s energiou prejavili záujem aj ďalšie stredné školy z Trenčína a Košíc. Pozvanie stať sa majiteľom elektrární prijali tiež študenti univerzít – Trenčianskej univerzity, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Technickej univerzity v Košiciach. V utorok večer sa do maratónu zapojili i zástupcovia energetických spoločností z Asociácie energetických manažérov, Asociácie priemyselnej ekológie na Slovensku, Slovenského zväzu výrobcov tepla a Združenia priemyselných odberateľov energie.

Svoje zručnosti z oblasti strategického plánovania, finančného riadenia a energetiky si otestovalo 187 účastníkov. Víťazmi jednotlivých kôl sa stali nasledovní zástupcovia škôl::

Košice:

Gamec Ján –  Evanjelické gymnázium Jána Amosa Komenského v Košiciach

Rajničová Veronika – Gymnázium sv. Tomáša Akvinského v Košiciach

Karlík Michal – Hutnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach

Miháč Maroš – Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach

Varga Patrik – Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach

Vitikač Peter –  Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická  univerzita v Košiciach

Samec Martin – Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Technická univerzita v Košiciach

Mikolaj Dušan – Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach

Banská Bystrica:

Kačic Tomáš – Gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici

Šušozc Martin – Gymnázium J. Murgaša v Banskej Bystrici (učiteľ)

Kapusta Jakub – Obchodná akadémia v Banskej Bystrici

Varga Ronald – Stredná odborná škola stavebná v Kremničke

Varajlaiová Kristína – Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Baníková Lenka – Pedagogická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Loišová Barbora – Pedagogická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Trenčín:

Mercek Martin – Stredná odborná škola stavebná E. B. Trenčín

Orgoníková Alena – Stredná odborná škola stavebná E. B. Trenčín

Habániková Anna – Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov, Trenčianska univerzita

Kopecký Ivan – Fakulta špeciálnej techniky, Trenčianska univerzita

 

Týždeň udržateľnej energie organizuje Európska komisia už piatym rokom. Od 11. – 15. apríla 2011 sa v 44 krajinách koná viac ako 600 podujatí s odhadovanou účasťou 30 000 ľudí. Cieľom kampane je oboznámiť občanov, podnikateľov a verejné orgány s riešeniami na zníženie spotreby energie.

 

Maratón energetickej efektívnosti na Slovensku zorganizovala SIEA ako súčasť projektu bezplatného energetické poradenstva ŽIŤ ENERGIOU, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Záujemcovia môžu požiadať o bezplatné konzultácie na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo osobne v troch poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.