SIEA pomáha školám učiť deti šetriť energiu zábavne a hravo

O šetrení energie a obnoviteľných zdrojoch sa dá učiť aj zábavne. Napríklad pri hraní pexesa či kvarteta alebo čítaní komiksu a skúšaní jednoduchých pokusov. Sériu materiálov k interaktívnemu vyučovaniu s tematikou efektívneho využívania energie ponúka Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU školám zdarma.

 

„Šetriť energiu sa dá doslova na každom kroku, no nie každý dospelý je ochotný zmeniť návyky a zľaviť zo svojho komfortu. No ak deťom prostredníctvom hier ukážeme, ako môžu šetriť ony samy, väčšina sa začne správať ekologicky zodpovedne a doma spotrebu energie doslova stráži. Aj preto sme tento rok vydali nové rozšírené ilustrované materiály pre žiakov základných škôl. Učitelia si ich môžu vyžiadať prostredníctvom jednoduchého online formulára, o doručenie sa postaráme v budúcom roku,“ hovorí generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

 

Materiály pripravili v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIT ENERGIOU energetickí konzultanti SIEA v spolupráci so známymi ilustrátormi Katarínou Gasko a Ferom Malíkom. Pre mladších aj starších žiakov sú k dispozícii dva druhy pexesa s názornými tipmi ako neplytvať energiou, tiež kvarteto o tom, ako sa na Slovensku využívajú rôzne druhy energie. Na výber sú aj zošity, na obaloch ktorých môžu školáci sledovať, ako sa energia dostáva do našich domácností či obchodov.

 

Praktickou pomôckou pre učiteľov vlastivedy, prírodovedy či environmentálnej výchovy alebo vychovávateľov v školskom klube sú zakladače Rady tety Ety a energetické experimenty. Na ich príprave sa podieľala aj propagátorka a inštruktorka netradičných foriem vzdelávania Diana Kosová. V zakladačoch je 30 komiksov s príbehmi tety Ety a jej pomocníkov. Najnovšie z nich obsahujú aj zážitky z exkurzií po historických a technických zaujímavostiach z celého Slovenska.

 

„Podnety a návody, ktoré dávajú deťom jedinečnú príležitosť vyskúšať si v praxi, ako šetrenie funguje, si pedagógovia veľmi cenia. S našimi materiálmi už niekoľko rokov pracuje vyše štyristo škôl. V mnohých z nich už žiaci absolvovali aj interaktívny súťažný program S Kamarátkou energiou. Momentálne pripravujeme jeho pokračovanie, radi by sme ho školám ponúkli aj v budúcom roku,“ uviedol P. Blaškovitš.

 

Ako to v školách vyzerá, keď ich navštívi teta Eta, si môžete pozrieť vo videoreportáži. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na www.kamaratkaenergia.sk, alebo na bezplatnej telefónnej linke 0800 199 399. Školy môžu využiť aj bezplatné energetické poradenstvo, ktoré SIEA poskytuje v konzultačných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline a v Košiciach. Národný projekt ŽIŤ ENERGIOU je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Program S kamarátkou energiou - Chutná elektrinaProgram S kamarátkou energiou - Chutná elektrinaProgram S kamarátkou energiou - Teplo, teplejšie. horúcoProgram S kamarátkou energiou - Preteky so svetlomProgram Kamarátka Energia - Rady tety Ety Kamarátka Energia - Energetické kvarteto