Tipy, rady aj zaujímavosti zo sveta šetrenia energií SIEA prináša už aj v podcaste Ušetrisko

Počúvajte na apple podcast Počúvajte na podbean Počúvajte na spotify Počúvajte na youtube

Informácie o novinkách, trendoch, ale aj mýtoch pri šetrení energiou a využívaní obnoviteľných zdrojov si môžete vypočuť pri šoférovaní alebo v lete na pláži. Stačí si pustiť nový podcast Ušetrisko, ktorý prináša Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci informačnej kampane #setrimeprenas.

„Energetická kríza nám ukázala, že s plytvaním energie musíme skončiť a tiež výrazne znížiť závislosť od fosílnych palív. Aby sme dokázali využívať energiu efektívne, potrebujeme relevantné informácie, ktoré však zároveň musíme podať tak, aby im všetci rozumeli. Preto hľadáme rôzne cesty, ako domácnostiam, samosprávam aj podnikateľom vysvetliť, čo robiť a čo nie, ak chcú znížiť spotrebu energie a tým aj svoje účty. Podcasty sú jedinečná príležitosť, ako môžeme poskytnúť zrozumiteľné a užitočné tipy a rady kdekoľvek a kedykoľvek,“ hovorí generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Podcastový kanál Ušetrisko vznikol v rámci národného projektu Žiť energiou a je dostupný na platformách Apple Podcasts, Spotify, Podbean a na Youtube si možno pozrieť videoverziu. Už dnes si záujemcovia môžu vypočuť prvých šesť epizód. S odborníkom na IT a udržateľný rozvoj Ondrejom Mackom sa moderátor Roman Juraško pozrel na využívanie nových smart technológií a ich prínos pri znižovaní spotreby energie v domácnostiach. Klimatická aktivistka Marta Fadlová poradila, ako jednoduchými zmenami v správaní a životnom štýle môžeme šetriť planétu aj našu peňaženku. Energetická konzultantka SIEA Mária Pevná pomôže majiteľom bytov vyznať sa vo vyúčtovaní nákladov za byt.

Mimoriadne aktuálne sú dva podcasty o energetických komunitách, ktoré nám v blízkej budúcnosti umožnia zvýšiť energetickú sebestačnosť. Ako fungujú komunity v zahraničí a aká je situácia na Slovensku, vysvetlil Juraj Melichár zo zduženia Priatelia Zeme – CEPA a vedúci poradenstva SIEA Michal Ilovič. Ten v samostatnom podcaste upozornil aj na najčastejšie mýty pri šetrení energiou a nahradil ich faktami.

 

Prehľad všetkých epizód podcastu Ušetrisko