Expozícia SIEA venovaná využívaniu OZE získala na veľtrhu Coneco/RACIOENERGIA 2016 ocenenie za kreativitu

 

Expozícia Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) venovaná využívaniu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na veľtrhu Coneco/RACIOENERGIA 2016 v Bratislave zaujala a získala ocenenie za kreatívny prístup. Ak vám záleží na efektívnom využívaní energie, príďte sa poradiť aj vy. Bezplatné energetické poradenstvo bude k dispozícii až do soboty 9. apríla 2016.

 

Ocenenie „Zlatý Leonardo“ udeľuje odborná porota každoročne šiestim vystavovateľom za najkreatívnejšiu expozíciu. SIEA cenu získala po prvý raz. Priestoru, v ktorom agentúra poskytuje bezplatné energetické poradenstvo, jednoznačne dominujú podsvietené názorné schémy systémov na využívanie OZE. Tie úzko súvisia s témou, o ktorú je tento rok najväčší záujem. Návštevníci veľtrhu sa zaujímajú najmä o konzultácie súvisiace s národným projektom SIEA Zelená domácnostiam. Majitelia rodinných a bytových domov sa vďaka nemu môžu uchádzať o poukážky na inštaláciu štyroch druhov zariadení na využívanie OZE. Prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia je na tento účel do roku 2018 k dispozícii 45 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov. Celkom je do roku 2020 možné využiť prostriedky až do výšky 115 miliónov eur.

 

„Poradiť sa k nám prichádzajú najmä rodiny, ktoré plánujú novostavbu, ale aj zásadnú či čiastkovú rekonštrukciu a možnosť využívať obnoviteľné zdroje ich láka. Mnohí z nich majú len minimálne alebo skreslené informácie, no dôležité je, že sa informujú vopred. Odporúčania našich špecialistov, ktorí otvorene hovoria o výhodách a obmedzeniach jednotlivých zariadení, ich niekedy prekvapia. No oceňujú, že im pomáhame zorientovať sa v problematike tak, aby si vedeli vybrať užitočné riešenia,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

 

V expozícii SIEA sú znázornené rôzne schémy zapojenia fotovoltických systémov, solárnych kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel. Vďaka nim je možné jednoduchšie vysvetliť, ako jednotlivé zariadenia fungujú, ale aj ktoré komponenty sú pre ich životnosť dôležité. Domácnosť môže požiadať aj o podporu viacerých z nich. Možností je naozaj veľa, vhodné sú však len niektoré. Aj preto si treba informácie preverovať z viacerých zdrojov. Konzultanti SIEA vedia záujemcom poradiť, na čo sa zamerať, aké sú najčastejšie chyby a na čo si dať pozor nielen pri výbere zariadenia, ale aj dodávateľa, ktorý má inštaláciu zabezpečiť.

SIEA_poradenstvo_CONECORACIOENERGIA_2016_video_1.jpgSIEA_EXPOZICIA_poradenstvo_RACIOENERGIA_2016.jpgPoradenstvo_SIEA_CONECORACIOENERGIA_2016_2.jpgPoradenstvo_SIEA_CONECORACIOENERGIA_2016.jpgPoradenstvo_SIEA_CONECORACIOENERGIA_2016_3.jpgPoradenstvo_SIEA_CONECORACIOENERGIA_2016_4.jpgporadenstvo_siea_racioenergia_2016_MM.jpgocenenie_leonardo_pre_siea_racioenergia_2016.jpg

Pre všetkých, ktorým záleží na znižovaní spotreby energie, sú pripravené aj informačné brožúry s návrhmi úsporných opatrení a príkladmi konkrétnych realizácií. K dispozícii je aj v poradí štvrté vydanie publikácie s názvom „Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.“ Preložená bola už do 11 jazykov a aj na Slovensku si získala už tisíce čitateľov.

 SIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201636.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201630.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201632.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201633.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201634.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201635.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201610.jpgSIEA_expozicii_poradenstvo_RACIOENERGIA_201638.jpg

Špecialistov na úspory energie nájdete v areáli výstaviska Incheba, v stánku 333, hala D. Pre tých, ktorí nebudú môcť na veľtrh prísť, sú konzultanti SIEA k dispozícii v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Projekt poradenstva je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.