Bezplatné energetické poradenstvo na festivale Grape 2015 v Piešťanoch

 

Bezplatné energetické poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU  budú môcť využiť aj návštevníci festivalu Grape 2015 v Piešťanoch. Od 14. do 15. augusta 2015 budú môcť v špeciálnej energetickej zóne načerpať inšpirácie, ako ušetriť energiu a využívať obnoviteľné zdroje.

Súčasťou energetickej zóny bude aj mobilný zelený domček, v ktorom budú môcť návštevníci priamo sledovať výrobu elektriny prostredníctvom fotovoltických panelov. Odborníci im vysvetlia, ako fungujú domáce elektrárne, ale aj ďalšie zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Dozvedia sa, čo všetko systémy na výrobu zelenej energie obsahujú, či sú pre nich vhodné a tiež na ktoré bude možné získať finančnú podporu z projektu Zelená domácnostiam, ktorý plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustiť na jeseň.

Na festivale v Piešťanoch budú energetickí špecialisti SIEA poskytovať poradenstvo už po druhý raz. O individuálne rady súvisiace s ekologickými zariadeniami zabezpečujúcimi elektrinu, teplo či teplú vodu je veľký záujem práve medzi mladými ľuďmi. „Informácie si ľahko nájdu sami z dostupných zdrojov, ale chápu, že investície do vlastnej zelenej energie si vyžadujú individuálny prístup. Mnohí naše poradenstvo vyhľadávajú práve preto, že chcú zohľadniť viaceré okolnosti a počuť aj nezávislý názor. Teší nás, že im záleží na kvalitných riešeniach šitých na mieru a nespoliehajú sa na rýchly výber za každú cenu,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Program v špeciálnej energetickej zóne sa bude riadiť výzvou „Ži a zabav sa s energiou.“ Návštevníci budú mať k dispozícii hneď niekoľko aktivít, pri ktorých si budú môcť overiť, koľko energie treba vyrobiť, aby si mohli užívať festivalovú atmosféru. K dispozícii budú praktické brožúry, ale aj veľa zaujímavých ďalších podnetov, ako sa správať v domácnosti energeticky efektívne. Bezplatné energetické poradenstvo bude počas festivalu možné využiť od 10. do 18. hodiny.

Energetickí špecialisti SIEA od minulého roku navštívili viac ako 60 miest a obcí, poradenstvo poskytovali aj na výstavách, festivaloch a ďalších podujatiach. O rady možno požiadať aj telefonicky, mailom alebo osobne priamo v poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Na festivale Grape bolo bezplatné energetické poradenstvo k dispozícii už v roku 2014: 
Tu sú príležitosti, ako ŽIŤ ENERGIOU na festivale Grape tento rok:

Vypedáluj si cukrovú vatu
Sladké potešenie vyrobené vlastnými nohami. Šliapni do pedálov špeciálne upraveného bicykla a odnes si svoju cukrovú vatu.

Vytoč si energiu pre svoje auto a boduj
Originálna autodráha, ktorá nepotrebuje elektrinu zo siete. Všetko závisí od tvojej sily, taktiky a vytrvalosti. Vyzvi niekoho na súboj, roztoč kľuku a štartuj. Víťaza čaká samozrejme odmena.

Zaži vysoké napätie pri hrách
Prejdeš bez pípnutia trasu „Neistej ruky“? Pre stratégov je k dispozícii stolová hra „Vysoké  napätie.“ Vyskúšaj si, aké je to byť vlastníkom elektrárne a starať sa o zásobovacie územie. Na to, aby si prevalcoval konkurenciu, nepotrebuješ v tomto prípade žiadne skúsenosti. Naši energetickí experti ťa zasvätia do toho, ako funguje trh s energiou. Rýchlokurz ideálne pre 5 hráčov trvá zvyčajne dve hodiny. Je jedno, či si sám, alebo prídeš s partiou. O zábavu bude postarané a najlepší stratégovia budú môcť v hre pokračovať aj doma.

Odpovedz správne na otázky a si v hre o skvelé ceny
Zakrúžkuj správne odpovede a získaj užitočných pomocníkov, ktorí sa na každom festivale zídu. Do slnka, do dažďa, do noci, ale aj do pohody.

Nevynechaj návštevu zeleného domčeka a zisti, koľko vlastnej elektriny si môžeš doma vyrobiť a koľko jej vieš ušetriť
Termín spustenia projektu podpory „Zelená domácnostiam„, v rámci ktorého bude možné získať príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, kotlov na biomasu, tepelných čerpadiel, ale aj domácich slnečných elektrární, sa blíži. Ak chceš vedieť, či je to riešenie aj pre tvoju rodinu, či sa vám to vyplatí a čo k tomu treba, príď a presvedč sa na vlastné oči. Na Grape privezieme domček, v ktorom môžeš sledovať výrobu elektriny z vetra a slnka. Všetky detaily ti vysvetlia naši špecialisti.

Odfoť sa, ako si užívaš svoju zelenú domácnosť
V zóne ŽIŤ ENERGIOU si môžeš nerušene užívať všetky výhody zelenej domácnosti priamo v areáli festivalu. Neváhaj, vyskúšaj si zariadenia v zelenom domčeku a zvečni sa pri tom!

Alebo si jednoducho oddýchni a načerpaj novú energiu
Bezplatné energetické poradenstvo je tu pre teba.

Poradenstvo na festivale pripravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU. Tento projekt s názvom Podpora osvety a poradenstva v rámci efektívneho využívania energie a využívania OZE, vrátane zvyšovania informovanosti širokej verejnosti je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Záujemcovia o problematiku môžu požiadať o bezplatné konzultácie aj na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo osobne v troch poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.