Deň úsmevu v Dolných Orešanoch

 

Mrazivé októbrové ráno robilo všetko pre to, aby človeku zamrzol úsmev na perách. To ale v tento deň nebolo nikomu dovolené. 5. október je totiž Svetovým dňom úsmevu. Je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími. Tak sme sa my, pracovníci SIEA (len pre tento deň čítaj Smiech, Informácie a Energia v Akcii), rozhodli osláviť ho rozdávaním úsmevov žiakom na základnej škole v Dolných Orešanoch.

 

Slniečko prvými lúčmi nesmelo nakúkalo na školský dvor, kde sa 71 detí pripravovalo odštartovať energetické preteky. Všetci zvedavo pokukovali po stolíkoch rozložených v okolí. Pani učiteľky si už vopred pripravili rozdelenie detí do deviatich družstiev tak, aby boli rovnocenné. Všetky tímy mali svojich vedúcich, ktorými boli spravidla deviataci a deviatačky. Tí neboli zodpovední len za svoje vedomosti získané počas deviatich rokov štúdia, ale aj za svojich mladších spoluhráčov, ktorým pomáhali a povzbudovali ich pri súťažení. Tiež mali hlavné slovo pri výbere názvu svojho tímu. A takto sa im to podarilo:

BLESKOVICA

USMIEVAJÚCE JEDNOTKY

PLASTÍCI

DRÓTY

VETRONI

VOLTÍCI

ZELENÁ ENERGIA

ENERGEŤÁCI

ENERGY

 

Tak, ako sa s postupom času osmeľovalo slniečko a svojimi lúčmi čoraz viac zahrievalo vzduch na školskom dvore, podobne sa prestali ostýchať aj žiaci a zahŕňali nás radosťou, úsmevom, ale aj prekvapením a množstvom otázok. Zaskočiť nás sa im ale nepodarilo, lebo na zvedavé otázky sme už boli zvyknutí a vopred dobre pripravení. Preto nebolo problémom odpovedať, kde sa vzala elektrina v citróne, prečo sa pingpongová loptička udrží na féne či ktorý spotrebič doma „zožerie“ najviac energie. No nemyslíte si, že zvedavé slniečko len tak pokukovalo školákom ponad plecia. Aj ono sa zapojilo do súťaže a výdatne pomáhalo na stanovišti, kde sa pomocou termovíznej kamery merali najteplejšie časti tela. Jednej zo žiačok – malej Maťke –  tak rozpálilo ucho dočervena, že v tejto disciplíne nemala žiadnu konkurenciu.

 

Ako sa zo školského dvora postupne slniečko začalo vytrácať a utekalo do dvorov a záhrad rodinných domov, končilo sa aj podujatie venované žiakom a úsmevu.  Do finálového kvízu postúpili dve najšikovnejšie družstvá – PLASTÍCI a ZELENÁ ENERGIA. O tom, že podujatie deťom naozaj niečo odovzdalo svedčí aj fakt, že družstvo ZELENÁ ENERGIA vyhralo plným počtom správnych odpovedí.

 

Počas svetového dňa úsmevu sme však víťazmi boli naozaj všetci, pretože sa nám podarilo dokonale naplniť poslanie tohto dňa a úsmevy sme nielen rozdávali, ale aj vo veľkom množstve prijali.


deti_skola.jpgchtna_energia.jpgchutna_energia1.jpganemometer.jpglietadielka.jpgpamat.jpgprek_draha.jpgsila_vody.jpgtermokamera.jpgpristroj_zruti.jpgzruti.jpgkviz.jpgvitaz1.jpgvitaz2.jpgvitaz3.jpgvitaz4.jpg