Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Úvod

fb_logo

Priebežné výsledky projektu Výskum prototypu autonómneho automatického plávajúceho monitorovacieho zariadenia tesnosti izolácie


Projekt slovenskej spoločnosti STELLA Group s.r.o. a izraelskej spoločnosti AGAMIT, ktorý bol podporený v rámci programu medzinárodnej spolupráce Inovácie pre Slovensko a Izrael, je zameraný na výskum prototypu plávajúceho dronu monitorujúceho tesnosť izolácie v kvapalnom toxickom prostredí.

Projekt začali realizovať v roku 2018. Počas prvého roku boli realizované teoretické a laboratórne výskumné práce zamerané na získanie súboru fyzikálnych veličín umožňujúcich monitorovanie tesnosti izolácie geomembrán v kvapalinách. Na základe týchto výsledkov boli skúmané a následne skonštruované a testované meracie zariadenia schopné identifikovať poškodenia v geomembránach. Zároveň boli testované komunikačné a navigačné zariadenia na prenášanie nameraných dát. Spustený bol aj výskum a testovanie prototypu mobilného plávajúceho zariadenia, ktoré bude v kvapaline prenášať meracie prístroje.

Spoločnosť AGAMIT sa zaoberá inštalovaním nepriepustných membrán v lagúnach, ktoré sa v Izraeli využívajú na skladovanie odpadov. Cieľom projektu je umožniť bezpečnejšie prevádzkovanie existujúcich skládok tekutých odpadov v nádržiach, rezervoároch či lagúnach, kde sú ako tesniace vrstvy použité plastové geomembrány. Tie majú síce vysokú nepriepustnosť a chemickú odolnosť, ale ich mechanická odolnosť je slabá. K poškodeniu môže prísť pri výrobe, transporte, inštalácii aj následnom využívaní. Pilotnou lokalitou pre poloprevádzkové testy je oblasť Neot Hovav v Izraeli.

Na realizáciu projektu majú partneri 24 mesiacov. Rozpočet slovenskej časti projektu je vyše 310-tisíc €, štátna dotácia pokryje 250-tisíc €.

O výsledky projektu už prejavili záujem viacerí zahraniční partneri. Je medzi nimi napríklad farmaceutická spoločnosť TEVA, jeden z najväčších producent zlata NEWMONT GOLDCORP, ale aj spoločnosti produkujúce agrochemikálie ako ADAMA a MAKTESHIM.

Stella_Izrael.jpgprototyp plavajuceho dronu stella.png

Výsledky tohto projektu podporeného z programu Inovácie pre Slovensko a Izrael boli prezentované na seminári, ktorý sa uskutočnil 24. septembra 2019 v Bratislave.

Program medzinárodnej spolupráce Inovácie pre Slovensko a Izrael bol spustený v roku 2016. Výzvy sú pripravované na základe „Dohody medzi vládou Izraelského štátu a vládou SR o spolupráci v oblasti priemyselného výskumu a vývoja". Vykonávateľom programu je Slovenská inovačná a energetická agentúra. V roku 2020 plánuje Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, ktoré je poskytovateľom pomoci, vyhlásiť štvrtú Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na riešenie spoločných projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja.
 
 
© 2020 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).