Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Úvod

fb_logo

V 23. kole Zelenej domácnostiam SIEA vydala 1 374 poukážok


V 23. kole projektu Zelená domácnostiam vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra 1 374 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch.

 

Príspevky získali domácnosti na 718 slnečných kolektorov, 563 tepelných čerpadiel a 93 kotlov na biomasu. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú 3 mesiace.
Záujem o príspevky prekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku 3 000 000 € o 10 % po deviatej minúte od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo a systém žiadosti vyhodnotil.


Najbližšie 24. kolo projektu Zelená domácnostiam bude určené iba pre kotly na biomasu a tepelné čerpadlá v mimobratislavských regiónoch. Vydané budú poukážky v hodnote 4 000 000 €. Kolo bude podľa zverejneného harmonogramu  otvorené 22. mája 2018 o 15. h. Aby mohlo o poukážku v tomto kole požiadať čo najviac domácností, trvanie kola bolo predĺžené na 72 hodín. Kolo tak bude uzatvorené najneskôr po danom termíne, prípadne skôr po prekročení vyčlenenej alokácie o 10 percent.


Nasledovať bude kolo určené pre tri druhy oprávnených zariadení na výrobu tepla, ktoré bude vyhlásené 26.6.2018. Aktuálne je naň vyčlenených 1,1 milióna €. Alokácia bude pred kolom navýšená o ďalšie prostriedky, ktoré zostanú voľné z nevyužitých poukážok.


Ak zostanú po prvom polroku voľné finančné prostriedky po nevyužitých poukážkach, SIEA vyhlási kolá pre zariadenia na výrobu tepla aj v letnom období. V druhom polroku je však zámer predovšetkým dokončovať inštalácie, aby mohli byť na jeseň preplatené posledné poukážky. Aktuálne už SIEA pripravuje pokračovanie projektu od roku 2019.

 

Z celkového rozpočtu pilotného projektu vo výške 45 mil. € boli doteraz preplatené poukážky v hodnote vyše 27 mil. €. Vďaka podpore z OP KŽP je tak už využívaných 12 373 zariadení. Z toho je 4 834 inštalácií slnečných kolektorov, 2 877 inštalácií fotovoltických panelov, 3 158 tepelných čerpadiel a 1 504 kotlov na biomasu. Do decembra 2018, kedy pilotný projekt končí, by malo v slovenských domácnostiach pribudnúť ešte 5 600 podporených zariadení.
 
 
© 2018 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).