Vrátiť sa na normálnu verziu

Podniky sa môžu uchádzať o podporu pri slovensko-izraelských výskumných a vývojových projektoch

 

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) vyhlásilo dňa 4. augusta 2016 Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na riešenie spoločných projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja, podporujúcich spoluprácu medzi oprávnenými subjektmi v Slovenskej republike a v štáte Izrael.

Uvedená Výzva bola pripravená na základe „Dohody medzi vládou Izraelského štátu a vládou SR o spolupráci v oblasti priemyselného výskumu a vývoja“, ktorej vykonávateľom na území SR je Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Poskytovateľom dotácie v rámci programu medzinárodnej spolupráce Inovácie pre Slovensko a Izrael je Ministerstvo hospodárstva SR.

Cieľom tejto podpory je zintenzívnenie spolupráce slovenských a izraelských podnikov pri riešení spoločných projektov v oblasti priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Štátna pomoc pre slovenských partnerov spoločných projektov je poskytovaná formou dotácie.

Na riešení projektu sa musí podieľať najmenej jeden podnikateľský subjekt z každej krajiny, pričom nesmú mať rovnakého vlastníka. Trvanie riešenia projektu je maximálne 24 mesiacov.

Žiadosti o dotáciu je možné podávať do 31. októbra. 2016. Celkový objem finančných prostriedkov alokovaných pre túto výzvu je 949 500 EUR. Minimálna výška pomoci na jeden projekt je 50 000 EUR, maximálna úroveň pomoci je ohraničená sumou 235 000 EUR.

Intenzita pomoci je 50-percentná v kategórii priemyselného výskumu. V kategórii experimentálneho vývoja bude financovaných 25 % z oprávnených nákladov. Výnimkou sú malé a stredné podniky, pri ktorých intenzita pomoci môže, pri splnení špecifických kritérií, dosiahnuť až 80 % intenzitu. „Vyhlásenie historicky prvej výzvy spoločného bilaterálneho dotačného programu v oblasti priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja, konkrétne so štátom Izrael, otvára osobitné príležitosti pre medzinárodné uplatnenie výsledkov slovenského výskumu, vývoja a zavádzania inovácií,“ uviedla Svetlana Gavorová generálna riaditeľka SIEA.

Podporené budú iba projekty prinášajúce merateľné a hodnotiteľné výsledky, ako napríklad vývoj a stavba prototypov, pilotné projekty s cieľom realizácie nových výrobkov, procesov alebo služieb, vývoj častí komplexných systémov alebo autorizovaný softvér.
Dotácia bude poskytnutá v dvoch etapách. Prvá časť do maximálne 60 % percent oprávnených nákladov bude vyplatená po podpísaní zmluvy s úspešným žiadateľom a zvyšok po overení dosiahnutých výsledkov a dokumentácie potvrdzujúcej úhradu oprávnených nákladov.

Keďže primárnym cieľom výzvy je podpora slovensko-izraelskej spolupráce, pri výbere projektov sa bude okrem účelnosti a využiteľnosti výsledkov projektu prihliadať aj na medzinárodný aspekt spolupráce a možnosti uplatnenia výsledkov projektu najmä v týchto krajinách.