Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Hlavné menu / Štrukturálne fondy / OP Kvalita životného prostredia / Národné projekty

fb_logo

Národné projekty


 

V rámci OP Kvalita životného prostredia pripravuje SIEA štyri národné projekty zamerané na:
  • poskytovanie bezplatného energetického poradenstva
  • podporu inštalácie malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach
  • vybudovanie informačnej platformy energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva a audity verejných budov
  • rozšírenie monitorovacieho systému energetickej efektívnosti

 


Podpora inštalácie malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach

foto_pozvanka_elosys.JPGSIEA formou národného projektu Zelená domácnostiam pripravuje systém podpory využitia obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch. SIEA navrhuje, aby domácnosti po zadaní záväzných údajov jednoducho získali poukážky, ktoré si následne uplatnia pri dodávke a inštalácií zariadení. Plánovaný spôsob podpory predpokladá, že SIEA prostredníctvom národného projektu zabezpečí automatickú evidenciu žiadostí a súvisiacej dokumentácie ukončených inštalácií. Národný projekt s týmto riešením umožní zásadne zjednodušiť proces získania príspevku, je však časovo náročný na prípravu. Podporované budú inštalácie malých fotovoltických systémov a veterných turbín s inštalovaným elektrickým výkonom do 10 kW, ďalej slnečných kolektorov na ohrev vody, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.

 

Bezplatné energetické poradenstvo
MNO_SIEA_AQUATHERM_2014_009.jpgAj v novom programovom období bude pokračovať bezplatné energetické poradenstvo, ktoré vďaka finančným prostriedkom zo štrukturálnych fondov európskej únie poskytuje SIEA od roku 2009 v rámci projektu Podpora osvety a poradenstva v rámci efektívneho využívania energie a využívania OZE, vrátane zvýšenia informovanosti širokej verejnosti. Podobne ako teraz aj v budúcnosti budú môcť záujemcovia konzultovať svoje otázky telefonicky na bezplatnej linke, e-mailom a osobne, ale už na viacerých miestach. Doteraz k tomu slúžili tri poradenské centrá ŽIŤ ENERGIOU, ktoré SIEA zriadila v máji 2010 v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Energetickí konzultanti, ktorí v nich pracujú, poskytujú odporúčania i na výstavách a od roku 2014 aj priamo v obciach a mestách, ktoré postupne navštevujú. SIEA v rámci existujúceho projektu organizuje rôzne podujatia a konferencie, semináre, diskusie, ale aj súťažné programy, exkurzie a prednášky pre školy. Zároveň vydáva publikácie na tému úspor energie a využívania obnoviteľných zdrojov energie.

 

Vybudovanie informačnej platformy energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva a audity verejných budov

Cerova_po4.jpgProjekt "Odborne o energii" je zameraný na vybudovanie informačnej platformy energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva a vypracovanie auditov verejných budov, ktoré budú môcť ich prevádzkovatelia využiť pri ich obnove. Čiastočne projekt nazväzuje na projekt Podpora nástrojov na zavádzanie a optimalizáciu opatrení v oblasti energetickej efektívnosti verejných budov, v rámci ktorého SIEA od roku 2013 vypracovala audity 250 verejných budov.


Rozšírenie monitorovacieho systému energetickej efektívnosti

skuska.jpgMonitorovací systém energetickej efektívnosti, ktorý prevádzkuje SIEA od roku 2009, umožňuje sústreďovať údaje o spotrebách energie a analyzovať energetickú efektívnosť. Spracované údaje napomáhajú pri stanovení a vyhodnocovaní plánov energetickej efektívnosti. V rámci nového národného projektu sa pripravujú nové funkcionality, ktoré umožnia znížiť administratívne zaťaženie poskytovateľov údajov i prevádzkovateľa systému. Vďaka pripravovaným úpravám budú môcť poskytovatelia získať komplexnejší pohľad na ich monitorované údaje za predchádzajúce obdobia a budú mať možnosť porovnať vlastné údaje s priemernými hodnotami.
 
 
© 2019 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).