Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Hlavné menu / Medzinárodné projekty / Pozvánky

fb_logo

Zistite viac o bioenergii


 

V rámci európskeho projektu Bioenergy4Business (B4B), na ktorom participuje aj SIEA,  je možnosť zúčastniť sa študijných ciest, exkurzií  a seminárov zameraných na užitočné informácie o využití bioenergie prostredníctvom zariadení so stredne veľkým výkonom. Využite šancu zdieľať skúsenosti z praxe a prihláste sa študijné cesty do Fínska.    

 

Bioenergia predstavuje viac ako 60 % spotreby energie z obnoviteľných zdrojov v Európskej únii. Účinné a overené technológie na využívanie biomasu stále viac konkurujú zariadeniam, ktoré využívajú uhlie, olej alebo zemný plyn. Tento trend sa už netýka iba veľkých priemyselných podnikov a domácností. Väčšina expertov na bioenergie sa zhoduje, že investícia do výmeny fosílnych palív za biomasu má perspektívu aj v prevádzkach so stredne veľkým inštalovaným výkonom od 100 kW do 5 MW. Túto alternatívu by mali zvážiť napríklad poľnohospodári, manažéri malých a stredných podnikov, prevádzkovatelia hotelov, nemocníc a v niektorých prípadoch aj škôl. Práve pre nich je určený projekt Bioenergy4Business (B4B) financovaný z EÚ. Ak sa chcú dozvedieť, ako používať biomasu ako energeticky účinný a nákladovo efektívny spôsob výroby tepla a elektriny, môžu využiť študijné cesty, semináre a exkurzie.

 

Najbližšia študijná cesta, ktorú organizuje Dánsky technologický inštitút (DTI), sa bude konať v Aarhus 29. a 30. septembra 2016. Využitie biomasy na výrobu tepla a elektrickej energie je v Dánsku bežné, pričom najmä využitie slamy má dlhú tradíciu v malých a stredne veľkých výhrevniach. Dánsko má jednu z najvyspelejších sietí diaľkového vykurovania a dánski výrobcovia kotlov sú poprednými odborníkmi na spaľovanie slamy. Osobitná pozornosť sa preto bude klásť na využitie slamy ako paliva pre malé a stredné výhrevne. Prvý deň študijnej cesty bude prebiehať exkurzia a druhý deň je pripravený workshop s prednáškami výrobcov kotlov, expertov na diaľkové vykurovanie, projektantov a odborníkov na bioenergiu. Viac informácií o registrácii je k dispozícii tu: http://www.dti.dk/ 

 

Ďalšiu príležitosť poskytne študijná cesta organizovaná fínskou asociáciou pre bioenergiu MOTIVA. Uskutoční sa v Tampere dňa 16. a 17. februára 2017. Prvý deň bude venovaný prehľadu o trhu s teplom vo Fínsku a obhliadke zariadení v samotnom meste. Na druhý deň budú mať účastníci možnosť zúčastniť sa exkurzií po ceste späť do Helsínk. Viac informácií o študijnej ceste bude čoskoro zverejnených na internetových stránkach MOTIVA http://www.motiva.fi/en.

 

Okrem študijných ciest väčšina partnerov projektu organizuje jedno - až dvojdňové vzdelávacie semináre a exkurzie zamerané na špecifické segmenty trhu, v ktorých je vhodné prejsť na bioenergiu. Všetky podujatia sa uskutočnia do decembra 2016. Informácie o týchto seminároch budú zverejnené na webovej stránke www.siea.sk.

 

Kontakt na podrobnejšie informácie a výstupy projektu B4B:

http://www.siea.sk/aktualne-projekty-prehlad/c-8298/bioenergy4business/ 

www.bioenergy4business.eu 

 
 
 
© 2019 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).