Vrátiť sa na normálnu verziu

Inštalovaný výkon zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach si treba dobre zvážiť

 

Výška podpory z európskych fondov na malé zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach bude závisieť aj od toho, koľko zelenej energie môže zariadenie vyrobiť. Inštalovaný výkon zariadení si však treba dobre zvážiť.



Nový program využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach pripravuje v rámci národného projektu Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR). SIEA navrhuje, aby domácnosti po zadaní záväzných údajov jednoducho získali poukážky, ktoré si následne uplatnia pri dodávke a inštalácií zariadení. Plánovaný spôsob podpory predpokladá, že SIEA prostredníctvom národného projektu zabezpečí automatickú evidenciu žiadostí a súvisiacej dokumentácie ukončených inštalácií. Národný projekt s týmto riešením umožní zásadne zjednodušiť proces získania príspevku, je však časovo náročný na prípravu.

 

Podporované budú inštalácie malých fotovoltických systémov a veterných turbín s inštalovaným elektrickým výkonom do 10 kW, ďalej slnečných kolektorov na ohrev vody, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Príspevky na obstaranie malých zdrojov pomôžu domácnostiam sprístupniť zariadenia, ktoré si kvôli vyššej vstupnej investícii nemohli kúpiť. Keďže do nákupu vložia vlastné peniaze, je dôležité, aby sa rozhodli pre optimálne riešenia tak, aby boli schopné efektívne využiť väčšinu vyrobenej elektriny sami a aby zariadenia na výrobu tepla neboli zbytočne predimenzované. Vďaka vhodnému výberu, môžu následne šetriť aj náklady na elektrinu a teplo, pričom výroba elektriny nebude mať dopad na zvýšenie koncovej ceny pre iných odberateľov.

 

Výška konečnej podpory bude závisieť nielen od druhu zariadenia, ale aj od vhodne zvoleného inštalovaného výkonu. Keďže s vyšším výkonom rastie i celková cena zariadení, je v prípade zariadení na výrobu tepla dôležité, aby domácnosti v prvom kroku urobili všetko pre zníženie potreby energie na vykurovanie a prípravu teplej vody a až následne inštalovali zariadenia s primeraným výkonom. Zistiť optimálnu potrebu zelenej energie je nutné aj preto, že mnohé zariadenia pracujú neefektívne, ak je ich výkon vyšší, ako je potrebné.

 

Na podporu využívania OZE v domácnostiach vláda SR v januári 2014 schválila využitie 100 miliónov EUR z európskych fondov. Operačný program Kvalita životného prostredia, prostredníctvom ktorého budú príspevky poskytované, bol schválený v októbri 2014. Prípravu systému podpory sťažila povinnosť postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní aj v prípade využitia podpory domácnosťami. Tento problém sa odstránil novelou zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní účinnou od 1. 4. 2015, ktorá bola súčasťou návrhu zákona č. 90/2008 Z. z. o európskom zoskupení územnej spolupráce.

 

Do termínu začiatku spustenia projektu SIEA zabezpečí technické riešenie elektronického systému, ktorý bude schopný spracovať a vyhodnotiť tisícky žiadostí. Zatiaľ preto nie je možné požiadať o podporu. „Ak chce mať domácnosť istotu, že na inštaláciu zariadenia získa poukážku, odporúčame počkať si na konkrétne podmienky. Urobíme všetko preto, aby sa bolo možné zapojiť do programu čím skôr. Predpokladáme, že systém bude k dispozícii v druhej polovici roka 2015,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

 

Ako bude možné o pomoc požiadať?
Pre domácnosti je dôležité, aby poznali konkrétny druh a výkon vhodného zariadenia. Ak bude zariadenie spĺňať určené technické podmienky, budú môcť prostredníctvom on-line systému požiadať o príspevok na inštaláciu vybraného zariadenia so zvoleným výkonom v konkrétnom dome. Podľa návrhu SIEA by mali získať poukážku, ktorú si uplatnia pri inštalácii. Vyplnené formuláre aj so žiadosťou o preplatenie poukážky budú predkladať SIEA priamo spoločnosti zabezpečujúce inštaláciu prostredníctvom odborne spôsobilých osôb.

 

Aká bude miera a výška podpory?
Poukážky by mali pokryť časť ceny za dodávku a montáž celého systému. Konečná výška podpory bude vyplývať z aktuálnych celkových nákladov na typické, tzv. vzorové inštalácie v závislosti od inštalovaného výkonu. Posudzované náklady zahŕňajú návrh technického riešenia na inštaláciu zariadenia, vypracovanie projektovej dokumentácie, dodávku a montáž všetkých nevyhnutných komponentov a spojovacích materiálov na zabezpečenie funkčnosti zariadenia a vykonanie revízií a funkčných skúšok. Konečné výšky podpory na rôzne druhy zariadení ešte nie sú určené. Pri jednotlivých druhoch zariadení bude zvolený percentuálny limit alebo maximálna suma.

 

Kde je možné získať základné informácie o technológiách, ktoré budú podporované?
Základné informácie o vhodnosti využitia zariadení môžu záujemcovia získať aj vďaka bezplatnému energetickému poradenstvu, ktoré poskytuje SIEA v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach a na bezplatnej poradenskej linke 0800 199 399.