Vrátiť sa na normálnu verziu

Ďalšie kolá Zelenej domácnostiam budú už rozdelené podľa regiónov

Ďalšie kolá projektu Zelená domácnostiam budú vyhlasované osobitne pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a pre ostatné regióny. Najbližšie bude určené iba pre záujemcov o poukážky z mimobratislavských regiónov.

O pripravovanom vyhlasovaní samostatných kôl informovala generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová počas seminára, ktorý sa uskutočnil 6. apríla 2016 v Bratislave. Možnosť vyhlasovať osobitné podmienky pre jednotlivé kolá je uvedená v základnom dokumente projektu, ktorým sú všeobecné podmienky.

Národný projekt Zelená domácnostiam má s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur umožniť domácnostiam inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie s celkovým inštalovaným výkonom 55 MW. Tento sa naviac rozdeľuje na výkon dosiahnutý v mimobratislavských regiónoch a v rámci BSK. Na jeho území majú byť vďaka podpore vo výške 2,5 milióna eur nainštalované zariadenia s výkonom 5 MW. Stanovenie čiastkových cieľov je dôvodom rozdelenia jednotlivých kôl podľa regiónov.

Konkrétny cieľ je v BSK určený aj osobitne pre inštalovaný výkon zariadení na výrobu elektriny. Plán je podporiť inštaláciu fotovoltických panelov s celkovým výkonom 0,75 MW. Z priemerného inštalovaného výkonu fotovoltických systémov v rodinných domoch je možné približne určiť, koľko z tohto druhu zariadení by malo v Bratislave a okolí v rámci projektu pribudnúť. „Momentálne majú domácnosti 61 platných poukážok na fotovoltické systémy. Aby bol splnený cieľ, nainštalovaných by malo byť aspoň ďalších 200 zariadení. Preto zvažujeme možnosť obmedzenia kola v tomto kraji iba na fotovoltiku,“ vysvetlila dôvody S. Gavorová. Ak by zostalo kolo spoločné pre všetky zariadenia, fotovoltické inštalácie by s veľkou pravdepodobnosťou nedostali poukážky. Po uplatnení tzv. uprednostňujúcich kritérií s vyššou váhou by ich „predbehli“ zariadenia určené na výrobu tepla.

Termín vyhlásenia najbližšieho kola závisí od počtu nainštalovaných zariadení a predložených žiadostí o preplatenie poukážok. Aktuálne sú preplatené poukážky za viac ako milión eur. Pre vysoký počet inštalácií, ktoré ešte nie sú zrealizované, bude ďalšie kolo vyhlásené pravdepodobne až v priebehu júna, keď skončí platnosť už vydaných poukážok. Dovtedy ešte zostáva nainštalovať zariadenia s poukážkami za viac ako 6,5 miliónov eur.

Časť z nich pravdepodobne zostane tiež nevyužitá, pretože domácnosti zariadenia z rôznych dôvodov nestihnú, nechcú alebo nemôžu nainštalovať. V takom prípade je vhodné rezerváciu poukážky zrušiť. Generálna riaditeľka SIEA v tejto súvislosti vyzvala zhotoviteľov, aby čím skôr spolu s domácnosťami overili údaje na poukážkach a zvážili svoje kapacitné možnosti a ďalšie okolnosti, ktoré by mohli brániť využitiu poukážok v stanovenom termíne.

S cieľom znížiť počet nevyužitých poukážok agentúra plánuje informovať aj o prípadoch zhotoviteľov, ktorí projekt zneužívajú na úkor domácností, opakovane zamlčiavajú alebo skresľujú dôležité informácie alebo nezrealizujú väčší počet inštalácií k poukážkam, ktoré si už zarezervovali. Aj v tejto súvislosti SIEA momentálne prehodnocuje podmienky zmluvy so zhotoviteľmi a pripravuje prvé úpravy zmluvných podmienok vo forme dodatkov, ktoré budú v najbližších dňoch doručené zhotoviteľom. Základný obsahový rámec podmienok zmluvy o preplácaní poukážok aj s časťou nových ustanovení je zverejnený na stránke Zelená domácnostiam v sekcii Zhotovitelia/Zmluva o preplácaní poukážok.

SIEA oceňuje prístup zhotoviteľov, ktorí s domácnosťami otvorene diskutujú o výhodách, ako aj obmedzeniach jednotlivých druhov zariadení a snažia sa pre ne pripraviť užitočné inštalácie. Spresniť predstavu verejnosti o reálne dosiahnuteľných výsledkoch, by mohli aj konkrétne úspešné príklady z domácností, ktoré už zariadenia využívajú. SIEA preto plánuje osloviť domácnosti i zhotoviteľov, aby jej posielali informácie realizáciách, pri ktorých bude možné výsledky aj zdokumentovať.