Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Úvod

fb_logo

Deti upozorňujú na dôležitosť ochrany životného prostredia pre budúcnosťV treťom ročníku výtvarnej súťaže Budúcnosť sveta žiaci základných škôl upozornili, že životné prostredie je pre ich budúcnosť dôležité a vyslali silné odkazy, kde vidia najväčšie rezervy v jeho ochrane. Víťazi okrem vecných cien získavajú pre svoju triedu výlet do Energolandu.


Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií, zapojiť sa do nej mohli žiaci 1. až 4. ročníka a 5. až 9. ročníka základných škôl. Cez aktívne rozhranie na internetovej stránke prihlásili stovky kresieb a malieb žiaci základných škôl a osemročných gymnázií.


Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila výtvarnú súťaž Budúcnosť sveta v rámci národného projektu inovujme.sk. „Deti reagujú otvorene a bezprostredne na to, čo ohrozuje ich budúcnosť. Tohtoročné kreatívne výtvarné návrhy na zlepšenie životného prostredia vysielajú jasné výzvy, čo treba zmeniť a kde vidia najväčšie rezervy," hovorí generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.


Témy, ktoré v súťaži dominovali, boli ochrana prírody, recyklácia, využitie moderných technológií a zabránenie znečisťovaniu ovzdušia. „Inšpirujúce sú diela všetkých autorov, ktorí sa do súťaže zapojili. Pri voľbe víťazov sme prihliadali na výtvarnú stránku, súvis s témou životného prostredia a inovatívne spracovanie diela," hovorí výtvarníčka Katarína Slaninková. Porotu okrem nej tvorili ďalší dvaja výtvarníci, Miriama Schniererová a Michal Turkovič, a S. Gavorová, ktorá udelila špeciálnu Cenu generálnej riaditeľky. Svoju podporu mohla súťažiacim prejaviť aj široká verejnosť. Víťazné dielo v tejto kategórii získalo 9 121 hlasov. Galéria víťazných ilustrácií je k dispozícii na stránke www.buducnostsveta.sk.


Víťazi v oboch kategóriách dostali vecné ceny, ako instantný fotoaparát alebo elektronickú čítačku kníh. Navyše, víťaz každej kategórie získal pre svoju triedu výlet autobusom do Energolandu v Mochovciach. Súťaž je súčasťou národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky – inovujme.sk, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom operačného programu Výskum a inovácie.

 

Kategória 1. stupeň základnej školy
1. miesto Laura Paľuríková, Kurima Les budúcnosti
2. miesto Júlia Štupáková, Divín Bolo/je/bude – ktorú cestu si vyberieme?
3. miesto Ema Kaščáková, Bratislava Ekologické myslenie
3. miesto Tamara Sýkorová, Hnúšťa S maskou

 

Kategória 2. stupeň základnej školy
1. miesto Evelyn Fugli, Tvrdošovce Strom života
2. miesto Leon Tóth, Košice Príroda na muške
3. miesto Michaela Balúnová, Košice Odkazy prírode

 

Cena generálnej riaditeľky SIEA
Timea Borkovičová, Sereď Myslieť rozumne

 

Online hlasovanie: 9 121 lajkov
Aila Sosa, Prešov Chráňme našu planétu
 
 
© 2019 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).