Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Úvod

fb_logo

Do súťaže EFEKTIA 2017 sa prihlásilo 45 projektov


Do pilotného ročníka súťaže o najlepšie projekty energetickej efektívnosti v Slovenskej republike sa prihlásilo 45 projektov. Víťazom súťaže Efektia odovzdá ceny podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na konferencii, ktorá sa uskutoční v júni 2017 v Bratislave .


O ocenenie EFEKTIA 2017 sa budú uchádzať projekty zo súkromného aj verejného sektora v štyroch kategóriách. Priemerná ročná úspora prihlásených projektov dosahuje takmer 55 percent pôvodných nákladov na energiu. Ročne sa vďaka realizácii prihlásených projektov usporí viac ako 862 000 eur.

 

Subjekty zo súkromného sektora prihlásili do súťaže 15 projektov, z toho 10 v kategórii Priemysel. Verejný sektor zaznamenal v dvoch kategóriách až 30 registrácií, pričom pomer projektov modernizácie budov a modernizácie verejného osvetlenia je vyrovnaný 15:15. V širokom portfóliu prihlásených projektov nechýbajú priemyselné podniky, školy a škôlky, nemocnice, kúpele alebo subjekty z tretieho sektora.

 

Takmer polovica prihlásených projektov bola realizovaná prostredníctvom garantovanej energetickej služby (tzv. EPC - Energy Performance Contracting), ktorá umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie na financovanie potrebných investícií už dnes. Výška úspory je pri EPC navyše zmluvne garantovaná. To znamená, že ak navrhnuté riešenie neprinesie úspory energie v dohodnutom objeme, klient zaplatí primerane menej, prípadne poskytovateľ EPC rozdiel doplatí.

 

V pilotnom ročníku budú udelené ocenenia najlepším projektom v kategóriách verejné budovy, verejné osvetlenie, priemysel a pre projekty z oblasti obchodu, služieb a administratívy. Okrem nich bude udelená aj špeciálna cena za najinovatívnejší projekt a hlavná cena pre projekt energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie (EPC).

 

Záštitu nad projektom prevzal podpredseda Európskej komisie, zodpovedný za Energetickú úniu, Maroš Šefčovič. Konferencia EFEKTIA 2017, na ktorej odovzdá víťazom ceny, sa uskutoční 19. júna 2017 v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave.

 

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže EFEKTIA je Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) a Slovenskou radou pre zelené budovy (SKGBC). Generálnym partnerom projektu EFEKTIA sú Slovenské elektrárne. Všetky informácie sú dostupné na stránke www.efektia.sk.
 
 
© 2018 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).