Skoč na obsah Skoč na menu
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúraSIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra - Bezplatné<br/>poradenstvoSIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra - Bezplatné<br/>poradenstvo

Úvod / Hlavné menu / Bezplatné poradenstvo / Letáky

fb_logo

Ako správne hospodáriť s teplom pomocou termoregulačných ventilov


 

Väčšina domácností na Slovensku využíva teplovodné ústredné vykurovanie. Vzhľadom na neustále zvyšovanie cien energie sú mnohí nútení zamýšľať sa nad jej úsporou. Overeným a efektívnym spôsobom, ako znížiť spotrebu tepla a udržať si tepelnú pohodu, je správne používať termoregulačné ventily osadené funkčnými regulačnými hlavicami. Každý jeden stupeň teploty v miestnosti navyše znamená zvýšenie spotreby tepla o 6 %.


Načo slúžia a ako fungujú termoregulačné ventily

Pomocou ventilov sa reguluje vnútorná teplota v miestnosti podľa individuálnych potrieb používateľa. Cez termoregulačný ventil je vykurovacie teleso pripojené na vykurovaciu sústavu. Na ventile je umiestnená regulačná hlavica, v ktorej sa pri zvyšovaní teploty prostredia rozťahuje teplotne citlivá látka. Uzatváraním alebo otváraním ventilu sa znižuje alebo zvyšuje prietok vykurovacej vody a mení sa dodávka tepla. Ale pozor! Miera, do akej dokáže ventil reagovať na teplotu v miestnosti, nie je pri všetkých polohách hlavice rovnaká. Ak vám záleží na tom, aby ste odoberali len nevyhnutné množstvo tepla, je potrebné nastaviť hlavicu správne.

 

Ako nemrhať energiou

Rozpätie nastaviteľných teplôt sa líši podľa typu termoregulačnej hlavice. Škála nastavenia zodpovedá spravidla rozsahu vnútorných teplôt od 12 °C do 26 °C. Ako si zabezpečiť tepelnú pohodu a nemrhať energiou? Najcitlivejšie budú vaše radiátory reagovať na teplotu v miestnosti, ak hlavice necháte nastavené pri stupni 3. To vám zabezpečí primeranú tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujete najviac.

 

 Ako, kde a prečo nastaviť regulačné hlavice

schema_web_4.jpg


Nastavenia a schopnosť hlavice reagovať

1 - 2:              

v miestnosti sa nezdržujeme, pri odchode do práce, na dlhší čas alebo v spálni  (pre zdravý spánok je optimálna teplota vzduchu 16 °C – 18°C)

2 - 3:

miestnosti s občasným pobytom, pohybové aktivity, spálňa pre zimomravých

3 - 4:

miestnosti s trvalým pobytom - hlavica citlivo reaguje na tepelné zisky, vonkajšie (oslnením cez okná) aj vnútorne, napríklad pri varení, žehlení, na pobyt osôb

4 - 5:

nároční na teplo - hlavica menej zohľadňuje tepelné zisky

      5:

plytvanie - ventil je otvorený naplno, nereguluje prietok a radiátor dodáva teplo bez zohľadnenia tepelných ziskov

 

Kedy dôverovať regulácii, hoci je radiátor studený

Ak do miestnosti svieti slnko alebo teplo produkujú vnútorné zariadenia, stúpa vnútorná teplota vzduchu. Pri nastavení medzi stupňami 2 až 4 reaguje hlavica citlivejšie a dáva okamžite povel na zmenu prietoku teplej vody cez radiátor. Spodná časť radiátora môže byť potom chladnejšia alebo i studená, prípadne môže byť chladný aj celý radiátor. Je to v poriadku. Znamená to, že hlavica správne reguluje množstvo dodávaného tepla. Keď skončí vplyv oslnenia a sálania z oslnených vnútorných stien a zariadení, je opäť teplá celá plocha radiátora.

 

Vetranie

Vetrať je vhodné krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie stien a nábytku. Pri vetraní je potrebné nastaviť hlavicu na minimum. Na zníženú vnútornú teplotu vzduchu totiž reaguje zvýšením prietoku vody. Radiátor by bol zbytočne horúci a dochádzalo by k plytvaniu.

 

Uzatvárať ventily pri odchode z domu úplne?

Jednoznačne nie! Po úplnom uzavretí regulačného ventilu nastáva podchladzovanie stavebných konštrukcií a môže viesť k ich následnému poškodzovaniu alebo tvorbe plesní. Potom trvá dlhší čas, kým sa dosiahne tepelná pohoda v miestnosti. Samozrejme, tým sa zvyšuje aj spotreba tepla, ktoré je potrebné na vyrovnanie vplyvu ochladených stien.

 

Rady na záver
Hlavica termoregulačného ventilu musí byť obtekaná vzduchom. Ak je prekrytá záclonou alebo nábytkom, sníma teplotu prehriateho priestoru vo svojom bezprostrednom okolí. Následne dáva povel na uzatvorenie prietoku a nedosiahne sa tak požadovaná teplota v miestnosti.

 

Text je súčasťou letáku, ktorý je k dispozícii v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU. Ak máte záujem o vytlačený leták, prípadne viac kusov letákov, môžete o ne požiadať  na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo mailom. Projekt bezplatného poradenstva ŽIŤ ENERGIOU je spolufinancovaný prostredníctvom Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
 
 
© 2018 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).