Skoč na obsah Skoč na menu
Úvod | O SIEA | Kontakty | Médiá | Mapa stránok | Textová verzia | English
SIEA - Slovenská inovačná a energetická agentúra

Úvod / Hlavné menu / Podporné programy / Aktuality

fb_logo

Pätina zo sumy na tohtoročné dotácie na kotly a kolektory už má žiadateľov


Ku koncu februára 2011 evidovala  Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 554 nových žiadostí o dotácie na kotly na biomasu a slnečné kolektory s požadovanou sumou vyše 500 tisíc €. Domácnosti sa v nich uchádzajú o takmer pätinu z balíka 2 675 200 €, ktorý Ministerstvo hospodárstva SR tento rok vyčlenilo na dotácie.

Nové žiadosti budú posudzované podľa pripravovaného zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. SIEA naďalej prijíma žiadosti, pričom žiadatelia o dotáciu, podobne ako ďalší záujemcovia o informácie o úsporách energie a obnoviteľných zdrojoch energie, môžu využiť bezplatné energetické poradenstvo, ktoré agentúra poskytuje v troch poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Žiadosti o dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu k 1. 3. 2011

PODPORA PRE:

Schválené

Novoprijaté

Neschválené

Spolu

Kotly na biomasu - RD *

804

192

7

1003

Solárne kolektory – RD*

3287

356

17

3660

Solárne kolektory - byty

24

6

1

31

Spolu

4115

554

25

4694

* rodinné domy

Dotácie zo štátneho podporného Programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach môžu rodinné a bytové domy využívať od apríla 2009. Štátne dotácie na inštaláciu kotlov a kolektorov boli doteraz schválené 4 115 žiadateľom v celkovej hodnote vyše 3,9 milióna €.

V biomase vedie stredné Slovensko

Žiadosti o dotácie na inštaláciu kotlov na biomasu tvoria necelú štvrtinu. O dotovanie  kotlov majú záujem predovšetkým obyvatelia stredoslovenského regiónu. Štátnu podporu na inštaláciu kotlov na biomasu už získalo vyše 800 rodinných domov, ďalších vyše 200 čaká na schválenie žiadosti. Takmer dve tretiny z týchto žiadostí sa týkajú kotlov na splyňovanie dreva, zvyšok tvoria väčšinou kotly na pelety. Drevené brikety  spaľuje v kotloch 8 žiadateľov.

Takmer šestina kolektorov je v okolí Žiliny

Vyše tri štvrtiny žiadostí súvisí s inštaláciou slnečných kolektorov. Väčšina využíva slnečnú energiou na ohrev teplej vody. Zhruba 11 percent inštalácií, najmä v novostavbách, má solárny systém určený aj na podporu vykurovania.

Dotácia už bola schválená 3287 rodinným domom, ktoré si nechali inštalovať slnečné kolektory. Na schválenie žiadosti čaká ďalších vyše 350 domácností. Až tri štvrtiny z týchto žiadostí sa týkajú plochých kolektorov. Trubicové kolektory sa na strechách objavujú zriedkavejšie. Medzi regióny s najväčším počtom zaevidovaných inštalácií kolektorov patrí Banskobystrický a Trenčiansky kraj, ale aj severnejšie položený Žilinský kraj. V každom z nich o príspevok na kolektory požiadalo viac ako 500 domácností.

Prehľad zaevidovaných žiadostí podľa krajov k 1. 3. 2011**

mapa_dotacie_marec_2011_final.jpg

**Údaje zahŕňajú schválené a novoprijaté žiadosti

Zdroj: SIEA

Bytové domy investujú do využívania slnka efektívnejšie

O dotáciu už požiadalo aj 31 bytových domov, 24 z nich má dotáciu schválenú. Prvé skúsenosti so solárnym ohrevom vody má minimálne 1203 bytov na Slovensku. Najviac z nich, až 13, je v Banskobystrickom kraji.

Z analýz, ktoré SIEA uskutočnila v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva, vyplýva, že inštalácie v bytovkách môžu byť energeticky efektívnejšie ako v rodinných domoch, vďaka čomu sa bytovým domom vracajú vložené investície rýchlejšie.

Najzaujímavejšie výsledky majú bytovky s menšími solárnymi systémami, ktoré sa využívajú na plný výkon viac hodín počas dňa. Niektorým sa investícia vráti už v horizonte 12 rokov. Sú však aj také domy, ktorým sa peniaze vrátia až po 20 rokoch, čo je pri 25-ročnej životnosti systémov, ktoré uvádzajú výrobcovia, výrazný rozdiel.

Semináre pre bytové domy

SIEA v tejto súvislosti pripravuje aj tento rok viacero prednášok pre bytové domy. Prvý sa uskutoční  31. 3. 2011 počas veľtrhu Coneco Racioenergia. Ďalšie sú naplánované v priebehu apríla a mája v Košiciach, Poprade, Nitre a Trenčíne.

Záujemcovia o podrobnejšie informácie o tom, čo ovplyvňuje efektívnosť pri investíciách do energetických zariadení, môžu požiadať o osobné konzultácie v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU alebo sa informovať telefonicky na bezplatnej poradenskej linke 0800 199 399.

Projekt ŽIŤ ENERGIOU je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Užitočné informácie o úsporách energie a využívaní obnoviteľných zdrojov energie, ako aj prehľad realizovaných a pripravovaných publikácií a akcií v rámci projektu, je k dispozícii na stránke www.zitenergiou.sk.

 

Súvisiace správy:

Podrobnejšie informácie o dotáciách na slnečné kolektory a kotly na biomasu

Ktoré obnoviteľné zdroje chcú využívať slovenské domácnosti
 
 
© 2019 Slovenská inovačná a energetická agentúra | webmaster@siea.sk | Úvod | Podmienky používania | Pripomienky k stránke
webdesign a redakčný systém
Prehliadaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).